Sellainen asia on hyvä muistaa (halusit tai et), olet itse nyt siinä tilanteessa, että se kaihertaa mieltäsi mitä minun exäni teki kanssasi. "Avioliitto" teillä edessä, mutta Aamenellahan ei ollut mitään merkitystä... Usko huvikses, että mies olisi tapansa muuttanut edes sinun takiasi, sama peli jatkuu kanssasi ennemmin tai myöhemmin.
2:nen, nyt 1:nen
ex-vaimo
222605
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
la-la-laa-la-la-la-la-la-la-laa..."
noinkin paljon...
Puin aloittajan viestin vain hiukan yksinkertaisempaan asuun.
se koira älähtää johon kalikka kalahtaa......
Itseäni asia ei koske, mutta ystävälleni sattui juuri samoin kuin aloittajalle. Hienosti on exästään päässyt eroon, eikä luurankoja jäänyt kaappiin kummittelemaan. Tosin exällään ja nyxällään ei aurinko paista, alkoihan suhde avioliiton aikana. Luottamuspula, ei sitä tarvitse selittää, mitä se tarkoittaa. Kakkosetko/exät täällä huutaa myötätuntoa teolleen?
Ei tarvitse enää kuunnella mitä ihmeellisimpiä kootuksia selityksiä. Mitä se oikeasti antaa esimerkkiä exän uudelle kumppanille? Onpa ihanan uskollinen mies, pitää huolta lapsista? Eihän siinä mitään, mutta ex raivoaa minulle pienistäkin asioista, itse pidän vain asialliset välit. Katumusta, ihmettelyä siitä, että pärjään elämässäni ilman exää, sehän se exää juuri kaihertaakin. Kipeät asiat pitää käydä läpi, ei saa jättää roikkumaan.
eksäsi löysi sen etsimänsä minusta ja on uskollinen minulle. Olihan hän uskollinen sinullekkin melkein 20 vuotta ennen kuin minä tulin kuvioon mukaan, niinhän kerroit.
Tai sitten hän pettää minua ensi viikolla. Kuka näistä tietää ja kannattaako etukäteen murehtiakkaan. Jatkaisit sinäkin elämääsi etkä vatkaisi meidän asioita vielä nettipalstoillakin. Koita ymmärtää, juna meni jo.
sinunkin juna menee kohta....
exäni varmaan "selostanut", miten uskollinen oli 20 vuotta,,,
voi, voi ykköseksi joutuessasi joka päivä mietit, menikö "töissä" myöhään ja kavereitten kanssakin pitäisi mennä ja selostuksiahan riittää, heh, heh
miksi exäsi sitten roikkui muiden naisten kanssa?? eikö sinusta ollut hänelle riittävästi? valitsit väärän miehen ja syytät siitä muita, kuten ex miestäsi?? - melko naurettavaa.
jos kuuntelisi näitten petturimiesten vaimoja, eikä suinkaan ottaisi ylimielistä asennetta naisiin, joilla on arvokasta elämänkokemusta aiheesta. Kuka haluaa ehdoin tahdoin elämäänsä vastaavanlaista sontaa? Kyllä ihmisen historia ennustelee aika mukavasti myös hänen tulevaa käyttäytymistään.
On aika sinisilmäistä ajatella, että suhteella olisi parhaat mahdollisuudet onnistua, jos se on alkanut törkeällä kolmannen osapuolen pettämisellä. Liian paljon pahaa mieltä, katkeruutta, pettymystä, epätoivoa ja surua. Eikö omatunto kolkuta yhtään, kun makaat salaa toisaalla vakisuhteessa olevan perheenisän kanssa? Minkä arvon silloin itsellesi annat? Ja minkä arvon mies antaa naisille noin yleisesti, jos pitää kahta tai jopa useampaa sydämensä valittua samaan aikaan?
Niin sinä tietysti toivot. Mieti itseksesi miksi sellaista toivot. Tai uskottelet itsellesi.
Meidän suhde on eri kuin teidän suhde. Ehkä mielestäsi ihminen ei muutu, eikä osaa ottaa opiksi mitään. Mutta kyllä ihminen muuttuu, ja osaa ottaa opiksi. Eivät kaikki, mutta ihmisessä on se kyky. Tärkeää onkin itse tiedostaa nuo asiat.
Minun avioliittoni ex miehen kanssa oli täysin eri asia kuin nykyisen mieheni kanssa. Niitä ei voi verratakaan toisiinsa.
Meillä on ongelmia ollut myös nykyisen mieheni kanssa. Ongelmat eivät ole samoja kuin exäni kanssa. Exän kanssa olimme toistemme "viholliset", nyxän kanssa olemme samalla puolella ongelmia vastaan. Ja siten jaksamme ja kestämme.
Sen verran paljon olemme mieheni kanssa puhuneet asioista jo ennen kuin muutimme yhteen, ja sen jälkeenkin, että tiedämme ja ymmärrämme missä entiset liittomme menivät metsään ja miksi niitä ei voinut korjata. Mieheni yritti selvittää asiaa myös exänsä kanssa siinä onnistumatta: exää ei kiinnostanut selvittää heidän eronsa syitä. Haukkuu vain ja käyttäytyy melko epäkorrektisti - lapsellisesti.
Kyllä sinäkin vielä erosta selviät jos vain haluat, ja ymmärrät ettei kannata jäädä roikkumaan menneeseen, ilmeisesti ikävään? avioliittoon ja eroon. Ex miehesi ei ole miehen prototyyppi. Jos voit kirkkain silmin väittää "kaikkia miehiä" samanlaisiksi, mahtaa sinulla sitten olla paljon kokemusta miehistä... kenties avioliiton aikanakin miehesi oli vain yksi monista.
Minusta taas exäni ei ollut sen kummempi mies kuin kukaan muukaan. Me vain emme sopineet yhteen, ja onneksi tajusimme sen jossain vaiheessa eikä hakattu päitämme seinään riitelemällä hamaan loppuun asti. Jokainen mies on erilainen. Onneksi. Niin uskon, vaikka omat kokemukseni elämässä rajoittuvatkin "vain" kahteen (pitkäaikaiseen).
Nuoruudenrakkauteni ja toistakymmentä vuotta yhdessä. Erosimme kun yhteistä säveltä ei enää ollut, keskustelunhalua minulta, mutta ei mieheltä.
Tänään, nykyisen kanssa asioista keskustellaan avoimesti ja luottamuksellisesti. Kyllä mies oppii jos vain halua on. Ja ikähän tekee tehtävänsä, arvostaa nk. oikeita asioita, mitkä ovat tärkeitä. Raha ei tee onnelliseksi, mutta aito rakkaus tekee :)
niin voi käydä kuten jokaisessa parisuhteessa, kuten kävi teilläkin. Aina ja joka hetki on olemassa sellainen mahdollisuus että puoliso pettää jos sattuu sopiva tilanne kohdalle. Ei voi elämää elää pelkäämällä. Kun se tilanne tulee eteen mietitään sitten. Jos se on sinulle tärkeää ajatella ettei ex-miehesi muutu koskaan vaan pettää kaikkia niinkuin sinua niin pidä se ajatus itselläsi jos se oloasi helpottaa. Ehkä minä voin sitten kun se aika koittaa muistaa millaista sinulla oli ja toimia eri tavalla. Ehkä se helpottaa minua.
Voithan "antaa anteeksi", unohtaa et voi, vaikka mitkä parisuhdekurssit yms. kävisitte. Mutta miltä se tuntuu kun uusi vaimo tietää, että mies petti entistä vaimoaan ja hylkäsi lapsensa? Toisaalta ei ole väliksikään tietää, menee aikaa hukkaan ja se on sun ongelma, ei mun. Aurinko paistaa, mutta paistaako se oikeasti...?
Tai sitten voin ainakin luovuttaa ajoissa etten pilaa omaa elämääni ja muidenkin katkeruuteen. Niinkuin sinä teit. Mutta hei nyt minulla aurinko paistaa ja se tilanne ei ole päällä koska kultani ei ole minua pettämässä vaan täällä ja meillä menee HYVIN. Vaikka sinusta se pahalta tuntuisikin. Et onnistunut erottamaan meitä.
tuli minulta uudelta vaimolta
Mitä tilaa... Erottaako teidät, nou tänk juu, olettehan toisenne ansainneet petturuudella. Tuleehan se kaikille jossain vaiheessa selville... Voit tietysti minun exälle kertoa, että lopettaa jatkuvan ruinaamisen, JOS teillä niin "hyvin" menee... :) Aurinkoista kevättä kaikesta huolimatta!
kerron ex-miehellesi, hän tuskin haluaa sinulta mitään. Korkeintaan rauhaa ja sitä aurinkoista kevättä. Ja sitä että pidät viimeinkin huolen omista asioistasi. Sinua on autettu elämän alkuun jo tarpeeksi, kaikki valmiina kultalautasella mutta kun et tunnu tajuavan että noilla konsteillasi saat hänet vaan suuttumaan.
Mutta itsehän rikot välisi exäsi kanssa, ei siinä minua tarvita.
ei mennyt sitten jakeluun? Sille mun exälle sulla piti sanoa, että lopettaa sen minulle ruinaamisen... Viisas lopettaa tähän.
Oletteko exä ja nyxä tulleet ajatelleeksi kuinka hupaisaa on seurata kahden naisen sanailua ja tappelua yhdestä petturimiehestä. Ootteks te ihan pöhköjä? Aatelkaa nyt järjellä, jos semmoista sattuu vielä löytymään. Luulisi, että äijät on kuolemassa sukupuuttoon, kun yhdestä käyteystä luikuriluuserista on tuommoinen poru :))
Freesiä, nuorta sinkkumiestä se olla pitää, eikä mitään kehäraakkia.
Sinkkumies, nuorempi mielellään (duracell) kun kehäraakeista oo mihkään...:)