Millaiset muodot naisella sitten tulisi olla

Voi että kun tuntuu että monia naisia täällä niin kamalasti vaivaa se millaiset muodot omaavat. "Laiha" on se sana mitä täällä tunnutaan ihannoivan kun ajatellaan että kaikki miehet pitävät riu'uista. Pitääkö se paikkaansa sitten? Onko se ihannenainen sellainen riuku?
6801
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ihanne, riuku,

Äänestä

jotkut laihat on ihan söpöjä. mutta mun mielestä ne "muodot" on hyvät silloin kun vyötärö on kapeampi kuin lantio siis tavallaan kasin muotonen kroppa :D ehh vaikea selittää

Äänestä

Asiaa on tutkittu (en nyt muista missä ja milloin) ja tutkimuksissa havaittu, että miesten ja naisten kauneusihanteet ovat erilaiset. Hyvin harvat miehet pitävät tikkulaihoista naisista, mutta taas monille naisille juuri äärimmäinen laihuus on se ihanne, johon kynsin hampain pyritään.

Useimmat miehet pitävät naisista, joilla on muotoja, eli vaikka hoikka onkin, pitäisi silti olla rinnat, vyötärö ja lantio. Itse naisena pidän hoikkaa, mutta muodokasta kauneimpana. Sellaista, joka ei ole äärimmäinen mihinkään suuntaan, vaan sopusuhtainen.

Se on sitten taas ihan eri asia, minkälaisen ihannevartalon kukin kykenee itselleen "muotoilemaan". Siihen kun vaikuttaa se, minkälaiset muodot on luonnostaan saanut. Esimerkiksi päärynä on päärynä painosta riippumatta. Minulla on lihavimmillanikin ollut aina vyötärö, koska olen päärynä, mutta jos laihdun paljon, rinnat häviävät jokseenkin kokonaan. En tosin enää mihinkään ihannevartaloon pyrikään, päätavoitteena on terveellinen normaalipaino, jossa on hyvä olla.

Äänestä

Itse en ainakaan tykkää laihoista naisista. Naisessa saa olla muotoja ja muutamakaan lisäkilo ei haittaa jos on sopusuhtainen. Kokonaisuus on se mikä ratkaisee eikä jokin tietty yksi ominaisuus esim laihuus, mä ainakin annan arvoa myös sille että huolehtii hyvin ulkoisesta olemuksestaan. Tulee lisäpisteitä :-)

Äänestä

Mielestäni normaalipainoinen nainen on ihanne. Ei laiha eikä lihava. Esim. 165cm pitkän naisen ihannepaino minun mielestäni on siinä 60-65kg. Ei siis mikään anorektikko-koko. Muotoja saa/voi olla oikeissa paikoissa, mutta minkäs kukaan vartalotyypilleen voi.

Äänestä

että kaunis nainen on sellanen latino tyyppinen, jolla on lantio ja vyötärö, ja on sopiva.
laihuus ei mun mielestä oo kaunista, eikä liian treenattu vartalo, sellanen jossa on ryhtiä ja muotoja...ja aika monet on sanonu ettei tykkää laihoista, yks mun tuttava sano, että näyttää naurettavalta ku joku ihan laiha pyörittää olematonta lantiota...mutta oon sitä mieltä että kaikki saa olla sellasia, että ite on tyytyväinen, se näkyy ulospäin.
uskon, että kohta tää laihuus muoti alkaa väistyyn...onneks...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


3merkkiä kirjoitti:

Voi että kun tuntuu että monia naisia täällä niin kamalasti vaivaa se millaiset muodot omaavat. "Laiha" on se sana mitä täällä tunnutaan ihannoivan kun ajatellaan että kaikki miehet pitävät riu'uista. Pitääkö se paikkaansa sitten? Onko se ihannenainen sellainen riuku?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu