Onko nukkumisesta

Olen muistaakeseni lukenut jostain joskus artikkelin, että ihmisen nukkuessa laihtuu. Onko kellään tietoa asiasta? Tietenkin laihtuminen edellyttää muutakin eli ruokavalion ja liikunnan muutosta. Mutta riittävät unet on ilmeisesti aika olellinen osa prosessia. Vaikuttaisiko sitten sitä kautta että stressitaso laskee, kun nukkuu riittävästí. Ja sehän on tunnettu tosiasia että stressi lihottaa.
3492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Siis ymmärrätkö mitä on rasvanpolttosyke?
Mahdollisemman alhaisella syketasolla kun liikkuu, palaa rasva elimistössä parhaiten.

Nukkuessa liikut aika varmaan vähiten ja syke on sitä kautta alhaisin. Rasva oikein tirisee kun se palaa.

Tutustu termiin rasvanpolttosyke ja hyviä unia vaan.

Äänestä

Ihmisen uni etenee n 4 tunin sykleissä jossa on erilaisia univaiheita. jos ihmisen uni on katkonaista ja hänet esim. herätetään aina kesken unien ja joku tietty univaihe jää aina väliin, vaikuttaa se melatoniinin ja muidenkin hormoonien tuotantoon, joka taas voi olla yksi syy sille että laihtuminen on hitaampaa. Olen itse elänyt viimeiset 12 vuotta niin että lapseni jolla on unihäiriö herättää minut yöllä ainakin kerran. Etsimme syytä sille miksi en laihdu vaikka elän kaikkien ohjekirjojen mukaan liikkumisien ja syömisien kanssa. Lääkäri epäili stressitilaa mikä aiheutui huonosta unesta ja kiireisestä työstä. Nyt on lapsi oppinut nukkumaan yönsä (jipii eihän siihen mennyt ku 12 ja ½vuotta) ja heti on paino alkanut laskea pikkuhiljaa. Tosin olen tehnyt työtä muutenkin sen eteen, mutta aikaisemmin ei paastotkaan vaikuttaneet painoon mitään.

Äänestä
  • Onneksi olkoon, että lapsesi on alkanut nukkumaan hyvin. On siinä ollut varmaan kestämistä. Omat murheet alkaa tuntua nyt aika pieniltä kun kuulee tällaista.
    Mulla oli kanssa muutama vuosi kun en saanut oikein nukuttua, ja olin ylipainoinen, vaikka en juurikaan syönyt. Duunia piti kanssa yrittäjänä painaa välillä 12 h päivässä. Nyt onneksi se vaihe on ohi, ja voin paljon paremmin ja nyt 5 kg tippunut. Hyvää kevättä sinulle ja lapsellesi:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua laihtumiseen? kirjoitti:

Olen muistaakeseni lukenut jostain joskus artikkelin, että ihmisen nukkuessa laihtuu. Onko kellään tietoa asiasta? Tietenkin laihtuminen edellyttää muutakin eli ruokavalion ja liikunnan muutosta. Mutta riittävät unet on ilmeisesti aika olellinen osa prosessia. Vaikuttaisiko sitten sitä kautta että stressitaso laskee, kun nukkuu riittävästí. Ja sehän on tunnettu tosiasia että stressi lihottaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu