Meillä on töissä esimies joka haukkuu suurinta osaa selän takana, kaataa juoruihin vettä myllyyn jotta pienestä asiasta kasvaisi iso jupakka, vitsailee haukkumalla muita päin naamaa tyhmäksi, läskiksi, avuttomaksi jne. Meillä on suurella osalla määräaikaiset työsopimukset ja viidakkorumpu kertookin jo että tämä kyseinen esimies ei aio jatkaa muutamien työsopimuksia vain koska heidän pärstä ei häntä miellytä.
Mitä voimme tehdä että kyseinen tyranni lopettaa terrorisointinsa? Kellään ei ole mukavaa hänen hirmuvaltansa alla. Työilmapiirimme on muuttunut viimeisen vuoden aikana todella paljon. Pidämme työstämme, mutta moni harkitsee jo lähtöä kyseisen esimiehen takia... ja pianhan ei tarvitse itse lähteä koska hänhän se päättää kenen sopimuksia jatketaan ja kenen ei!!!
Auttakaa hyvät ihmiset. Mitä me voimme tässä tilanteessa tehdä?
Mitä voimme tehdä että kyseinen tyranni lopettaa terrorisointinsa? Kellään ei ole mukavaa hänen hirmuvaltansa alla. Työilmapiirimme on muuttunut viimeisen vuoden aikana todella paljon. Pidämme työstämme, mutta moni harkitsee jo lähtöä kyseisen esimiehen takia... ja pianhan ei tarvitse itse lähteä koska hänhän se päättää kenen sopimuksia jatketaan ja kenen ei!!!
Auttakaa hyvät ihmiset. Mitä me voimme tässä tilanteessa tehdä?
Vastaukset 14
Vanhimmat
ole työsuojeluvaltuutettua tai luottamusmiestä??
Eihän nyt yks esimies voi koko työlafkaa pistää remonttiin! Vaan tehkää te koko porukka selvää hänestä, pitäkää yhteinen palaveri ja päätätte siellä kuinka etenette.
Luottamusmies on ostettu työnantajalle. Hän on monessa tapauksessa pahin "piru" kaskessa, niinkuin minunkin tapauksissa.
Yhdessä työpaikassa hän haukkui meidät uudet työntekijät kurnuilijaksi jo parin työpäivän jälkeen.
Eräässä toisessa työpaikassa osaston luottamusmies mulkoili sen koko työssäoloajan minua kuin syötävä. Katse oli suorastaan murhaava.
Vieläkin tuo "piru" ilmestyy minulle alitajuntaan. Hän nimitteli minua halpmaisesti ja minä oli hänelle kuin tyhjää ilmaa vain.
Parasta sinun on kai ilmoittaa suoraan firmaan, että sinua kohdellaan esimiehen taholta huonosti ja sinä ilmoitat asiasta eduskunnan oikeusasiamiehelle ellei sinulle anneta työrauhaa. Työsuojelupiireistä ei ole apua, eikä työsuojeluvaltuutetuista. He mielistelevät luottamusmiehiä ja työantajia.
Viimeisenä ohjeena antaisin että viet asiasi EY-työtuomioistuimeen. Kyllä työntekijöillekin on oltava työrauha.
Luottamusmies ja työsuojeluvaltuutettu ovat työpaikalla työehtosopimusten ja työlainsäädännön valvojia, työntekijöiden edustajina. Valitettavan usein he eivät edes tunne sopimuksia saati työlainsäädäntöä.
Firmoilla on kyllä vastuu, mutta hyvät tuomarit ja "huonot" firmat käyttävät näiden maallikoiden tietämättömyyttä hyväkseen. Luottomiehet kannattaa lahjoa. He voivat estää riitatapausten viennin liittojen ratkaistavaksi. Vastaani on tullut tapauksia, joissa luottamusmies suorastaan vaati työsopimuslakia rikottavaksi.
Hyvä firma noudattaa lakia, eikä ongelmia ole. Viime aikoina vain "kilpailukykyä" on haettu työntekijän oikeuksia rikkomalla ja tämä syö markkinoilta hyvät firmat. Oikeuksien rikkomisen mahdollistaa juuri lakien heikko valvonta.
Pallo on oikeastaan ammattiliitoilla. Haluavatko he yleensä tehdä mitään valvonnan parantamiseksi, vai mennä edelleen lahjotun luottamusmiehen selän taakse.
Noo...samanlaista se on vähän joka puolella hieman suuremmissa yrityksissä. Omassakin firmassa uudistettiin organisaatiota ja tuli vaihdoksia pikkupomoihin. Kohdalleni vaihtui ongelmatapaus joka soitteli ihmepuheluita niin työajalla mitkä olisi voinut hoitaa vähemmän kiireisenä ajan kohtana ja puheluilla häiritsi myös työajan ulkopuolella jotenka hain toiseen yksikköön töihin ja pääsinki sinne. Jäi sellainen käsitys että tämä uusikin pomo ymmärsi sen järkeväksi ja jopa suositteli siirtoa.
Ehkä se ei kestänyt kun muistutin häntä siitä, miten monet asiat olivat edeltäjänsä aikana paremmin siinä työpisteessä. Nyt sieltä viimesimpien tietojen mukaan siirtyy yksi toinenkin työntekijä muualle tämän saman pikkupomon tähden, sillä esim. lomista sopiminen oli hyvin hankalaa tuon pomon takia, toinen oli se että hän yritti jättää korvauksia maksamatta jos siihen tuli tilaisuus mutta ei tullut koska kaikista hänen kauttaan menevistä lomakkeista otettiin kopiot. Mikä on luonnollista kun asioita hoitaa henkilö kehen ei työntekijät luota.
Tilanne on sellainen kenet tämä uusi esimies päättää siirtää pois ja kuka siirtyy oma-aloitteisesti toiseen yksikköön tai muualle kaupungin organisaatiossa sisäisellä siirrolla.
Hyvin on tuttua! Olen tällä hetkellä itse sairaslomalla koska esimieheni tyrannisoi ja kiusaa. Mikään valitettavasti ei auta! Olen yrittänyt viestiä luottamusmiehelle ja työsuojeluun kuuntelevat kauniisti vaan mitään ei tee! Minä saan lähteä uuteen paikkaa koska esimieheni on sitä mieltä! En ole tehnyt mitään virhettä josta hän voisi mua edes huomauttaa mutta silti minä olen se jonka pitää kärsiä. Luottamusmieheltä olen kysynyt miksi näin tietääkö hän syytä kohteluuni, ei tiedä sanoo vain ettei se välttämättä koskaan tule selväksi. Mutta mitä helkuttia varten olen maksanut jäsen maksuja koko ikäni? Siksi että liittoni puolustaisi minua työnantajan kohtuuttomuuksia vastaan. Paskat! Kun tästä selviän eroan kaikista liitoista ja liityn vain maksamaan itselleni sitä varaa että jos joudun työttömäksi saan kunnon korvauksen, muuten riittää!!!!!
Esimies on kaiken yläpuolella vaikka olisi selkeää osoitusta että hän kerta toisensa jälkeen tyrannisoi sellaisia työntekijöitä jotka eivät liity häntä nuoleskelevien joukkoon. Hitaasti ja varmasti hän hiostaa sellaiset työntekijät pois ja liitto katselee päältä. Minä olen sarjassa 6.s kolmen vuoden sisään paikassani ja me kaikki olemme uskaltaneet olla eri mieltä joten saamme lähteä joko hyvällä tai pahalla.
Minä vaan päätin vi.......a loppuun asti, katkeraan loppuun. Katsotaan kummalla pokka pettää ensin minä en anna periksi! Vien vaikka oikeuteen ihan mihin vaan mutta mulla ei ole enää mitään menetettävää!!!!!!!!!!
Tervetuloa vaan meidän muiden sairaslomalaisten joukkoon! Tai vaihda työpaikkaa se on ainut mikä sinua voisi auttaa, muualta et valitettavasti apua saa!!!!!!!!
kannata ajatella, ymmärrän toki v........., mutta yks esimies ei ole mikään kaiken yllä oleva olento. Pistäkää nyt perkules porukalla mokoma maantasalle.Laki löytyy niin pikkupomoille kuin isommillekin, loppujen lopuks.
Kyllähän minä olisin aloittanutkin mutta kun porukka talossa jakautunut kahteen leiriin se osa joka nuoleskelee Pomoa ja se joka ei uskalla sanoa ääneen mitään.
Jos saisin yhdenkin joka uskaltaisi lähteä niin kävelisin niin ison pomon luo että löytyisi jotain tolkkua. Mutta pelko on paras keino pitää porukka hiljaisena ja nöyränä!Yksin olet kuin hukkuvan ääni meressä oletko se vain sinä se hankala vai löytyykö se hankaluus muualta. Sekä kumpi on helpompi hiljentää yksi orja vai pomo ja pari nuoleskelevaa????? Panee kyllä miettimään! Vai?
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20020738
Katso tuolta, varmaan siitä on uudempikin versio.
Koskee kuitenkin kaikkia suomalaisessa työelämässä.
Minä olin kaltaisesi lakiin ja asetuksiin uskova! Vaan se kävi hyvin vaikeaksi kun niiden noudattamista ei edes luottamusmiehet pää sellaiset eivät pomoltani vaadi. Minä pieni orja olen yrittänyt laittaa viestiä yms. mitä pomoni tekee tai on viime vuosien aikana tehnyt. Mutta.... lakihan on niinkuin se luetaan ja riippuu vielä lukijasta ....valitan! Tervetuloa vaan todellisuuteen!!!!!
Vau, kyll o' amoriikki!
http://www.youtube.com/watch?v=i1ZaGXIMi0E
Vau! Ei voi muuta sanoa! Mistä tuollaisen esimiehen saisi? Taitaa olla erään kaupungin pikkupomoja? Ihana suorasukainen mies! Ei turhia kursaile piruilemiseen sanoo suoraan mitä ajattelee.
En tiedä.
Meillä taas on suurin osa työntekijöistä (naisia) samanlaisia. Toinen puoli porukasta puree hammasta ja kuulee mitä ihmeellisimpiä juoruja työkavereistaan. Pomo joutuu sitten näiden juoruämmien auheuttamat ilmapiirin tuhoamiset hoitamaan.
Miten paljon yksikin pahantahtoinen juoruilija saa aikaan!
No eipä hätää- pomoltahan ei näin työt pääse loppumaan...
Pakkoko se on pomon lähteä juoruta takaa ajamaan. Tyhmähän se sellainen pomo on jos se kuvittelee että juorut sillä loppuvat että hän savustaa jonkun ulos.
Pomolta vaatis hieman esimiestaitoa nousta juorujen yli mutta sellaisia pomoja on vain saduissa.
Omani hoitaa asiat niin että nuoleskelijat saavat päättää kuka taloon jää ja muut tyytyy siihen koska pelkäävät. Ne jotka halutaan ulos ajetaan sitten vaikka luottamusmiehen avulla tai työterveyslääkärin
sairaslomalla eläkkeelle. Mutta pois heidät saadaan! Kuitenkin on kyse kaupungin laitoksesta.
Vapiskaa orjat!
Ihan ensiksi kysyisin, että on esimiehelläsi esimies, vai on hän työpaikkasi ylin vallankäyttäjä? Jos hänellä on esimies, niin kehoittaisin teitä työntekijöitä ynnä ja yhdessä
menemään ylemmän esimiehen kanssa palaveeraamaan ja yhdessä keskustelemaan tilanteesta. Vaaditte ylenpää esimiestä puuttumaan teidän lähimmän esimiehen käytökseen ja tapaan kohdella alaisiaan. Tämähän asia on työn tuottavuuteen ja tuloksen tekemiseen vaikuttava asia! Tämän tietää jokainen johtavassa asemassa oleva henkilö, ja kenellä on varaa tänä päivänä tehdä huonoa tulosta! Jos parannusta ei tapahdu esim. sovittuna ajanjaksona, viette asian työsuojelupiirin ratkaistavaksi.
Jos taas esimiehenne on ylimmässä johtoasemassa, niin suosittelen työnantajan vaihtoa, itsekin eri työnantajien palveluksessa olleena tiedän, että tällaisen henkilön asennetta ei muuta kuin kuolema. Voitte myös tehdä asiasta julkisen viemällä sen työsuojelupiiriin, jossa siihen puututaan.