Onko olemassa mukavaa akateemista, hoikkaa mutta muodokasta, kaunista naista. Sinua etsii 181/81 urheilullinen, mukava ja akateeminen 26V mies.
Vai onko se niin että, mukavuus sivistyneisyys/akateemisuus hoikkuus kauneus muodokkuus on nykyään naisella mahdoton yhtälö!!?
Vai onko se niin että, mukavuus sivistyneisyys/akateemisuus hoikkuus kauneus muodokkuus on nykyään naisella mahdoton yhtälö!!?
Vastaukset 46
Vanhimmat
Akateemisissa naisissa kannattaa varautua itsepäisyyteen, minäminä- ja "minä tiedän kaiken"-ajatteluun. Akateemisissa naisissa tälläisiä yksilöitä on enemmän kuin ei-akateemisissa. Jos onnistut löytämään kaikki maitsemasi kriteerit täyttävän naisen, saat varautua siihen, että sinun tulee olla vähintäänkin toimitusjohtaja hyvin toimeentulevassa firmassa ja sinulla tulee olla rahaa kuin roskaa ja maineesi hyvä. Kriiterisi täyttävä nainen ei nimittäin tyydy vähään.
Onko tilanne todellakin noin epätoivoinen... auts!
Lienen onnekas, koska mulla on Jaken kuvaama avovaimo. En ole toimitusjohtaja, mutta jonkin sortin päällikkö kuitenkin. Ei kai minulla muuten olisi aikaa notkua täällä kirjoittamassa :-) Minäminä-asennetta en ole vielä huomannut.
Kannatti opiskella...
No itse olen akateemisesti koulutettu ja täytyy sanoa, että tähän saakka tapaamistani naisista ei-akateemiset ovat vieneet voiton kirkkaasti. Omien kokemusteni mukaan akateemisesti koulutetuilla naisilla se koulutus tuppaa nousemaan päähän. Sitä kuvitellaan olevansa maailman napa. Monta kertaa keskustelu on ollut akateemisen naisen kanssa lähes mahdotonta, kun minäminä-vaihde ja päälle puhuminen alkaa. Kun olet erimieltä, akateeminen nainen osaa kyllä perustella oman kantansa hyvin, mikä on hyvä asia, muttei suostu ymmärtämään sinun kantaasi, koska on mielestään perustellut oman kantansa niin hyvin, ettei voi olla väärässä.
Hehhe, kyllä niitä normaalejakin akateemisia naisia on olemassa, mutta mainitsemasi paketti saattaa olla hankala ensin löytää ja sitten vielä napata itselleen. Jos et tosiaan ole hyvässä asemassa työelämässä, se mainitsemasi nainen olisi pitänyt iskeä jo opiskeluaikoina, jolloin se status ei ollut vielä päälimmäisenä mielessä! Siinä olisi tietysti ollut se varaa, että olisi ollut pakko menestyä tätä naista paremmin. Hyvin menestyvä kaunis nainen ei vierelleen nahjusta halua ja se on varma juttu.
Hehhe, onneksi olkoon. Kaikkihan on tietysti subjektiivista. Minulla onkin käynyt paska säkä akateemisten naisten suhteen kuten kirjoituksestani näkyy. Puhunkin vain omasta puolestani. Opiskelijoina ko. naiset olivat vielä eri maata, mutta opintojen loppusuoralla ja työelämään siirtymisen jälkeen asenne muuttui kuin taikaiskusta.
Opiskelu todellakin kannatti. Siksi minullakin on aikaa notkua täällä! :D
No olen kylläkin ihan kohtalaisessa työssä, kansaivälistä meininkii ja yhteyksiä eksoottisiin maihin..jne jne ja koulutus on DI, eli ei homma siitä kiinni jää.
Kyllä mun mielestä akateemisilla naisilla on pääkopassa enemmän annettavaa, mutta tosiaan tuo minäminä vaara on olemassa. Mutta kuten kerroin akateemisuus on vain yksi osa pakettia, joka on löydyttävä...=) Myös ulkonäkö ja kroppa ovat erittäin tärkeitä! Sekä tietty kaikki henkiset avut.
hui! olipa pelottavaa tekstiä, enpä ole tuota ikinä tullut ajatelleeksi. tuleeko minustakin valmistuttuani kusipäinen minäminä-ihminen?
ainakin vielä olen mielestäni aika hyvä paketti..=)
ei tarvitse olla edes akateeminen, kun tuo minä-minä -vaihde menee päälle...
Niin. Vaatimukseni miehelle ovat, että hänen tulee olla nero. Muut atribuutit tulevat nerouden mukana.
Onko Stephen Hawking ihannemiehesi? Hänhän lienee nykyajan neroin ihminen.
Nerot ovat usein hankalia luonteeltaan. Nerokkuus ja hulluus on lähempänä toisiaan kuin sosiaalinen älykkyys ja nerous.
Ei sinusta kusipäätä tule, jos et anna tulla. Joillekin se kusipäisyys tuntuu olevan tavoittelemisen arvoinen asia.
Ei akateemisilla naisilla ole pääkopassaan minun mielestäni sen enempää annettavaa kuin ei-akateemisilla yleisellä tasolla. Minä en oikein näe akateemisuudella automaattista yhtäläisyysmerkkiä pään sisältöön ns. elämän asioissa tai sivistyksessä. Olen itsekin muuten DI.
Ei akateemisilla naisilla ole pääkopassaan minun mielestäni sen enempää annettavaa kuin ei-akateemisilla yleisellä tasolla. Minä en oikein näe akateemisuudella automaattista yhtäläisyysmerkkiä pään sisältöön ns. elämän asioissa tai sivistyksessä. Olen itsekin muuten DI.
... hyvä kommentti, juuri tuollaisiin akateemisiin naisiin olen jatkuvasti törmännyt!
No, nykyinenkin on akateeminen, mutta fiksu sellainen, osaa antaa tilaa myös miehelle ja miehen mielipiteille. Luulin aiemmin, että minulla on ollut vain huono onni, mutta uskottava kai on, että akateemiset naiset ovat pääsääntöisesti hyvin minäkeskeisiä.
...että akateemisia miehiäkin vaivaa monesti se, että oman kannan perusteleminen riittää siihen, että on muka oikeassa. Totuuden nimissä on kuitenkin sanottava, ettei kukaan akateeminen miespuolinen ystäväni (yli puolet heistä on akateemisia) ole koskaan milloinkaan ollut sellainen.
Se minä-keskeisyys tulee siitä, että pitää itseään muita parempana. Sori naiset, mutta naiset ja valta on kuin bensiini ja tuli. Minä yritän olla ylentämättä itseäni kenenkään yläpuolelle vain siksi, että olen paremmin koulutettu tai tienaan enemmän. Sillä ei ole paskankaan merkitystä oikeissa asioissa. Akateemisuus ei tee minusta yhtään parempaa ihmistä.
... minäkään törmännyt mieheen, jonka kanssa ei voisi keskustella asioista, vaikka heissä on sekä akateemisia että ei. Mutta luvattoman usein viimeisen parinkymmenen vuoden aikana olen törmännyt akateemisiin naisiin, joilla on ehdoton tarve olla oikeassa ja joiden kanssa mielipiteen vaihto on yksisuuntaista: miehen pitää vaihtaa mielipiteensä naisen mielipiteeseen. Kumppanini pikkusisko on juuri sellainen, tuo ominaisuus on tuottanut upeita keskusteluhetkiä. :-)
Joskus olen pohtinut sitä, mikä aiheuttaa akateemisilla naisilla tuon oikeassa olemisen tarpeen jopa siinä määrin, ettei voida mitenkään tunnustaa olevansa väärässä tai edes hakoteillä jopa reaalisesti päivänselvissä asioissa. Onko kyseessä jokin tarve päteä, olla erehtymätön kaikessa? Voisiko itsetunto saada kolhuja, jos joskus myöntää myös miehen puhuvan asiaa?
En ymmärrä...
Onneksi en näköjään ole yksin tuota mieltä. Minä luulin jo jossain vaiheessa, että kuvittelen.
Luulisin, että tuo asia johtuu siitä, että näillä naisilla on näyttämisen ja pätemisen tarve. Heillä on tarve olla parempia kuin miehet ja yrittää kaikkensa todistaakseen sen, koska alitajuisesti luokittelevat itse oman sukupuolensa heikommaksi ja huonommaksi tai vähintään kuvittelevat kaikkien miesten tekevän niin.
Et kai tosissasi kuvittele, että täydellisiä naisia on olemassa?
Jos havittelet naista kuvaamillasi ominaisuuksilla otannasta tulee liian suppea, vain hyvällä tuurilla voit löytää sopivan. Silloinkin sinun on parempi jättää valintakriteerisi kertomatta, koska mukavasta ja sivistyneestä naisesta ne kuullostaa typeriltä.
Kaikkee ääneen sanotakkaan...Mut kyllä nainen muutenkin huomaa jollei täytä "kriteereitä" (huh olipa vähän kylmästi sanottu) Mut anyway turha kitkutaa kompromissin kanssa, se ei tunu hyvälle. Sit ku kolahtaa ei tarvi etsiä eika haikailla enää mitäänketään...
naisia löytyy..jostain syystä ei sinun seurastasi;)
Sinä sellainen...?
Moikka, minä varmaan täytän nuo kriteerit, olen sinulle tosin liian vanha (30 v) ja varattu :) Kyllä meitä on olemassa. Onnea vain etsintään! Olen iloinen viestistäsi, koska nuorempana ulkona käydessäni akateemisuuteni tuntui olevan monelle miehelle ongelma. Kivaa, että joku arvostaa meitäkin :)
Et oo liian vanha...=) Mutta kuitenkin kiitos mukavasta palautteesta!
Minulle ei naisen akateemisuus ole ongelma. Monesti vaan tuntuu, että se akateemisuus on ongelma näille naisille itselleen. Akateemisuus ei valitettavasti takaa älykkyyttä, joten en pidä sitä minään kriteerinä naisen valinnassa.
Et oo liian vanha...=) Mutta kuitenkin kiitos mukavasta palautteesta!
Oma määritelmäni täydellisestä naisesta on tällä hetkellä seuraava:
25-32-vuotias, 170-175 cm pitkä, sporttinen(!), huumorintajuinen (myös musta huumori), ulospäinsuuntautunut (en pidä hissukoista), vahvaluonteinen (ei kuitenkaan itsepäinen eikä äkkipikainen)(!!), empaattinen, älykäs, luonnollinen (teennäset naiset=pthyi!) ja värillä, omaisuudella, koulutuksella, asemalla ei ole väliä.
No ei ole noillakaan kriteereillä sopivaa vielä löytynyt. :)
Taas näitä 007- uroita! Taidat Jake hyvä olla todellisuudessa aivan onneton urvelo. Luulisi, että kaltaistesi liiveihin olisi jo uinut yksi jos toinenkin uhkea Miss ruudinkeksijä. Sikäli kun muistan, teekkaribileissä oli hyvä meininki, eikä pojuilla ollut minkäänvaltakunnanparinmuodostusongelmia. Taidat olla ylijäämakamaa. Sorry, enpä tikullakaan koskisi tai left over- ystävättärillekään suosittelis. Parhaat näet viedään aina päältä! Pätee niin naisiin kuin miehiin.
By the way: kusen kapillaari ei mielestäni ole akateemistenkaan kohdalla sidottu sukupuoleen.
Muuten; Jenkeissä ja osassa keskieurooppaa naiset aloittavat yliopistouran bongatakseen tulevan siippansa tiedekuntapippaloissa. Valinta tehdään ja opinnot jätetään pääsääntöisesti kesken, miehen palkalla onkin sitten mukava elellä kotirouvana.
Ei akat. neurokirurgian sihteeritkin vaihtelee työpaikkaa sen mukaan missä täky käy parhaiten. Siinä niitä muotovalioita. Toivottavasti vastaa suomitipu osuu kohdallesi. Olisi varmasti varsinainen "rakkausliitto", jossa vahva siippa vaihdettaisiin uuteen aina paremman sattuessa kohdalle.
minusta meni täysin pieleen! Muuten hyvä kommentti.
Kuten tuossa aiemmin sanoin, olen tosiaan itse jo 30-vuotias, ja minun iässäni todella monet nuorena seurustelemaan alkaneet parit ovat jo eronneet, muutamat jo parikin kertaa. Mitenkäs tämä tosiasia suhteutuu kommenttiisi "parhaimmat viedään aina päältä"? Eivätkö ne parhaat enää sitten olekaan parhaita, kun aikaa kuluu?
Tapasin oman mieheni pari vuotta sitten. Mieheni on DI eikä todellakaan mitään ylijäämätavaraa. Hän oli seurustellut aikaisemmin kuten minäkin, mutta kun sellaista aivan sopivaa ei ollut löytynyt, mitään lopullista sitoutumista ei ollut tapahtunut. Tuo sanonta muuten on siinäkin mielessä tyhmä, että se antaa tuosta "vietävästä" hyvin passiivisen kuvan. Ei kai kukaan niin hölmö ole, että menee, kun joku nätisti pyytää. Eiköhän parin muodostuminen nyt kuitenkin ole molempien osapuolien päätös?
Minusta ei ole väärin toivoa, että tulevalla tyttö- tai poikaystävällä olisi samantasoinen koulutus kuin itsellä. Koulutus ei tosin välttämättä kerro mitään ihmisen älykkyydestä, kuten täällä on jo todettukin.
si lienee herkkä. Tosissaan? Sorry sitten vaan ja metsästysonnea. Painun luomaan uraa!
Akateemisilla miehillä itseasiassa pitäisi vientä riittää, eikä tarvitse mitään kotkaa valita.
Sikäli hauska juttu tuo teekkaripoikien flaksi, että muista paitsi teekkaritytöistä teekkaripojat olivat epätoivoisia pussit täynnä juoksentelevia nörttiurpoja. Teekkaritytöt ymmärsivät teekkaripoikien luonnolliset (opiskelu)paineet ja helpottivat niitä auliisti. Taisi omatkin paineet helpottua samalla. Kiitti tytöt, olitte loistavia!
Myöhemmällä iällä DI tuntuu kelpaavan myös niille, jotka aikoinaan teekkareille nyrpistelivät. Eli tilanne on siinä suhteessa täydellinen.
Sama koulutus ei takaa työelämässä sijoittumista saman tasoisiin tehtäviin haastavuuden tai työstä saatavan korvauksen mukaan. Mitä hyötyä tällöin on samantasoisesta koulutuksesta? Ei kai ihmiset kouluasoista keskenään puhu? Kirjatieto katoaa päästä hyvin nopeasti, eikä kirjatieto takaa sitä älykkyyttä tai viisautta. Eikö tällöin kannata jättää parin etsiminen lähes 3-kymppiseksi, jolloin on jo ehtinyt sijoittua työelämään. Minun mielestäni pitäisi puhua koulutuksen sijasta asemasta.
No meni saivarteluksi! :)
sissi, olet oikeassa. Tämä lienee kuitenkin foorumi kärjistyksille ja kaikenmaailman provokatiivisille tekstintyngille.
Kevättä kaikille!
Tässä on kuitenkin ollut ihmeen fiksua keskustelua! *yllättynyt* Mukavaa kevättä kaikille ja onnea meille jokaiselle sen oman rakkaan löytämisessä!
Johtuneeko keskustelun "hyvä" taso siitä, että kirjoittajat ovat akateemisia ja ymmärtävät kieli poskessakin kirjoitetut jutut (mm. minun ensimmäiset juttuni olivat tahallaan vähän kärjistettyjä)! *nauraa*
onko teillä muuten tietoa..... pitäisi saada Harkenin heloitusta. Hgin Lauttasaaressa Maritim????
Jäät sulavat .....................vesille mieli!
Se ei tarkoita kuitenkaan sitä, etteikö kotka voisi olla paras vaihtoehto akateemisille miehille.
tuollainen nainen olla olemassa, mutta että juuri sinulle...se on jo eri juttu...
Aika usein olen huomannut monista kavereistani, että jossakin välissä on ollut kriteerit olemassa, pinnalla ja tärkeitä. Etsitty yksilö on löydettykin, joka kulloisetkin kriteerit on täyttänyt...monelle olen huomannut käyneen niin, että suhde kriteerit täyttäneen ihmisen kanssa onkin mennyt puihin, ja vieläpä melko nopeasti. Mikä asiassa lähinnä ihmetyttää, on se, että nämä joilla kriteerit ovat olleet tiukimpia, ovat kuitenkin jostakin syystä solmineet sen toimivan ja kestävän liiton lopulta ihmisten kanssa, jotka eivät tosiaan tähän entiseen "kriteeriluokitukseen" ole osuneet millään tavalla.
Sinulta Jake haluaisin kysyä, että miksi kriteeri "akateeminen"? Ymmärrän hyvin kriteerit mukavuus, sivistyneisyys, hoikkuus, kauneus ja muodikkuus, niillä on merkitystä parisuhteen ja mieltymysten kannalta, mutta miksi akateemisuus kuuluu kriteereihisi?
Entä jos tapaat naisen, joka miellyttää sinua ulkoisilta mitoiltaan, huumorintajultaan ja ajatuksiltaan, mutta on esim.jättänyt koulunkäynnin peruskouluun ja tehnyt töitä sen jälkeen? Näin kärjistettynä esimerkkinä, koska en ymmärrä miten koulutus vaikuttaa parisuhteeseen...?
ymmärrän kriteereistä vain tuon "mukavan". Koulutus ei takaa yhteensopivuutta. Lihavasta voi tulla hoikka, kauneus on katsojan silmissä ja JOKAINEN on muodikas jos muodikkaasti pukeutuu. Itse pidän persoonallisista pukeutujista, pääasia kuitenkin on mies itse, ei ulkokuori.
Kriteereillä on ikävä tapa muuttua ajan kuluessa. Minun kriteerini ovat nykyään täysin erilaiset kuin vaikkapa 7-8 vuotta sitten. Eipä sillä, en minä niitä kriteereitä orjallisesti noudatakaan.
Kriteereillä on ikävä tapa muuttua ajan kuluessa. Minun kriteerini ovat nykyään täysin erilaiset kuin vaikkapa 7-8 vuotta sitten. Eipä sillä, en minä niitä kriteereitä orjallisesti noudatakaan.
jos löydät kriteerisi täyttävän naisen ei palaset välttämättä klikkaa. Minä ainakin tunnen monta mukavaa akateemista miestä, jolla riittää ulkonäköä, mutta ne eivät sytytä mua. Nyt kuitenkin löysin sopivan miehen, joka on henkisesti ja ajatusmaailmallisesti samalla tasolla minun kanssa. Yllätys yllätys ei akateeminen.
Osta poitsu NUKKE jos tuommosiin raameihin haluat jonkun sopivan...
Että hyvää kevättä vaan sullekin ;-)
Harmin paikka. Et taidakaan vastata minun kriteerejä, vai vastaisitkohan..
-ikä 28-29, eikä kuukauttakaan vähemmän tai enemmän
-pituus 189-190, muttei liiankaan pitkä
-hoikka
-ehdottomasti komea (kuin Brad Pitt)
-lihaksikas (kuin Markus Pöyhönen, muttei mikään Swarzeneggeri)
-urheilullinen
-korkeasti koulutettu, hyvin arvosanoin (koulutodistus liitteeksi)
-kiva kämppä, mielellään omakotitalo saunalla ja uima-altaalla
-rikas, mielellään miljönääri (jottei minun tarvitse töitä tehdä)
Ja sitten vielä luonnekriteerit:
-huumorintajuinen
-luotettava
-sanavalmis
-impulsiivinen
-mukava (taitaa olla mahdoton yhtälö..)
-keskustelutaitoinen
-hauska
-kohtelias
-empaattinen
Ja vielä:
-katoava luonnonvara, jottei tämmöisiin täydellisyyksin törmäisi.
Kumma juttu, etten ole vielä tällaiseen mieheen törmännyt;)