Tehtaiden lopettajat myös kärsimään

näin on

Vähän väliä saa kuulla uutisia kuin jokin yritys siirtää tuotantoaan Kiinaan. Samaiset yritykset ovat saaneet valtiolta vaikka minkälaista tukea ja rahoitusta. Lakkautus/siirto päätösten takana on aina ryhmä ihmisiä, Mielestäni nuo ihmiset pitää myös häätää sinne Kiinaan. Siis sinä ihminen, jos sinun työpaikkasi siirretään Kiinaan, niin mikset etsisi syylisiä ja rankaise. Ihan tappohommiin en kehoita ryhtymään, mutta ainahan voi jotain jäynää tehdä.
Laittakaapa tähän viestiketjuun vinkkejä, mitä kaikkea voisi keksiä.

3

1422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin...

      " Siis sinä ihminen, jos sinun työpaikkasi siirretään Kiinaan, niin mikset etsisi syylisiä ja rankaise."

      Työpaikka on "sinun", jos omistat työpaikkasi, eli olet omistaja-yrittäjä.

      Sinunkin työsopimuksessasi luultavasti lukee "toistaseksi voimassa", ellet ole määräaikainen.

      Korvauksesi työpanoksesta saat palkkana, eikä työnantajalla ole sinulle mitään kehdosta hautaan velvoitteita, niin kuin ei sinullakaan ole hänelle.

      Eräs jäynävinkki olisi tässä:
      Perusta firma ja menesty, se lienee paras "kosto". Et olisi ensimmäinen, jolle potkut ovat sysäys menestyväksi yrittäjäksi.

      Itse olen muuten jo häätänyt itseni Kiinaan määräämättömäksi ajaksi.

      • ....

        Juuri näin asia on. Homma on helvetin simppeliä; jos työ ei tuota sen kustannuksia enempää ei, ei sitä kannata teettää.

        Nämä yt-neuvottelijat on poikkeuksetta ulkomaisessa omistuksessa ja tuskin floridalainen eläkeläinen on kiinnostunut Suomen työllisyydestä. Eiköhän sellainen omistajakunta ajattele enemmän tuottoa. Kolmanneksi töiden vienti kiinaan, intiaan ja afrikan valtioihin on mainiota kehitysapua. Palkkojen perässä seuraa sosiaaliturva ja eläkkeet.

        Neljänneksi; Suomi oli aikanaan itsekin ulkoistuksen kohde 1800 -luvun lopulla, kun duunit siirtyi norjasta ja ruotsista halvempaan suomeen.


    • automaattisesti

      Ei tehtaan lopetus mitään halpaa lystiä ole ja harvoin sen saa heti myytyä eteenpäin hyvään hintaan.

      Lisäksi siellä saastaisessa lääppivien ja kielitaidottomien ihmisten Kiinassa on tosi ikävä käydä, vaikka päivärahat juokseekin (ylityöstä ei pomoille makseta)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      51
      8210
    2. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      134
      7137
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      59
      3899
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      95
      3890
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      104
      3684
    6. 55
      3263
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      74
      3245
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      37
      2623
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      239
      2541
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      53
      1754
    Aihe