Miten Jumala teille puhuu?

Jumalan käskemänä on tehty lukemattomia hirmutekoja maailman sivu. Ei periaatteessa liene epäilystä siitä, etteikö lähimmäisiään vastaan hyökkäilevä kiihkohihhuli oikeasti uskoisi toimivansa Jumalan käskystä. Vähänkin tervettä järkeä käyttämällä sen sijaan herää kysymys, onko edes keskustelupalstalla raivoava lahkolainen sittenkään saanut innoituksensa Jumalalta.

Jumalan nimissä homoutta sanotaan iljetykseksi. Jeesuksen nimessä ajetaan ihmisistä pahoja henkiä pois. Jumala käskee käännyttämään ihmisiä uskonnon uhreiksi. Profeetat saavat tietoa toisten ihmisten yksityisasioista Jumalalta. Tälläkin palstalla uskovaiset ovat tietävinään toisista kirjoittelijoista vaikka minkälaisia asioita sekä menneisyydestä että nykyisyydestä. Jumalako se niitäkin kertoilee?

Millä tavoin Jumala uskovaiselle käytännössä puhuu? Kuuluuko Jumalan tai Jeesuksen puhe äänenä? Niin saattaa joidenkin kohdalla ollakin mutta usein Jumalan mielipiteet asioihin haetaan Raamatusta ottamatta lainkaan huomioon sitä tosiseikkaa, että vuosituhansia vanhaa ihmisten kirjoittamaa opusta lukiessa Jumalan sana tosiasiassa muodostuu omassa päässä. Omille mielipiteille haetaan ainoastaan vahvistusta Raamatun kirjoituksista. Ja sekavasta ja ristiriitaisesta paimentolaiskansan eepoksesta sitä tukea sitten löytyy. Tai on ainakin löytyvinään: onhan lukijalla tunne, että Pyhä Henki, siis itse Jumala, on kaiken aikaa pään sisällä ohjaamassa lukemista. Hui!

6

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nasse.

      miten lahkolainen erottaa noiden toiminnan jumalansa toiminnasta?

    • Markku Tampio

      monella tavalla..

      Raamatun sanan kautta, unessa ja valveilla näkyjen sekä ilmestysten kautta, seurakunnissa profetian sanoman välityksellä joko henk.koht. jollekin yksilölle tai koko srk:lle..

    • on Pyhän Hengen sinetti, jonka kautta uskova saa vahvistuksen siitä, että sanoma on todellakin Jumalalta eikä muista lähteistä. Kun sanoma on yhtä Raamatun sanan kanssa, niin lähde on todennäköisesti Jumala eikä esim. omat sielulliset intohimot.

      • Allahin sinetti. Minä tiedän taas Sauntatontun tahdon, koska minulla on sydämessäni Löylyn Hengen sinetti. Voi pyhä yksinkertaisuus.


      • Työmies2 kirjoitti:

        Allahin sinetti. Minä tiedän taas Sauntatontun tahdon, koska minulla on sydämessäni Löylyn Hengen sinetti. Voi pyhä yksinkertaisuus.

        onkin lasten kaltaisten, joten nämä jutut eivät voi olla liian monimutkaisia. :)


      • purje kirjoitti:

        onkin lasten kaltaisten, joten nämä jutut eivät voi olla liian monimutkaisia. :)

        Siellä se tonttu kiukaan takana lymyää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1063
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      837
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      773
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      519
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      515
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      36
      499
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      467
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe