Vaadin teiltä: Tepi, Skäribo ynm. selitystä. Miksette linkitä kunnollisiin tutkimustuloksiin vaan jauhatte samaa paskaa kaiken aikaa. VHH eli luonnollinen ruoka on terveellistä, sitä ei muuta parisataa puutteellista tutkimusta.
Mistä johtuu, että lähes jokainen onnistuu karppaamalla pudottamaan painoa, mutta vain murto-osa ei-karppaaja? En tunne yhtäkään, joka olisi epäonnistunut karppaamisessa, noudattamalla luonnollisen ruuan tietä.
Mistä johtuu, että lähes jokainen onnistuu karppaamalla pudottamaan painoa, mutta vain murto-osa ei-karppaaja? En tunne yhtäkään, joka olisi epäonnistunut karppaamisessa, noudattamalla luonnollisen ruuan tietä.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Kuinkas monta tunnet kumpaakin sorttia?
Tunnnen -15 KTL:n suosituksia noudattavaa, joista 13:toista on iso maha. Tunnen 4 karppaajaa, joista yksikään ei ole lihava.
Aikamoinen otos!
Miksi et kerro siitä meille?
rohkenen epäillä, että tunnet n. 15 KTL:n suosituksia noudattavaa. Aika harva niistä edes tietää, saati noudattaa. Ja varsinkin tosi paksut ihmiset, kuten sanoit, tuskin noudattavat yhtään mitään dieettiä, sen enempää KTL:aa tai VHH:ta.
Sen sijaan on outoa, että tunnet vain 4 oman ruokavaliosi edustajaa.Palstalla olevien jutustelujen perusteella tuntuu, että heitä on Suomi väärällään.
Ensinnäkin: Olen määritelmien mukaan lähinnä hyväkarppi.
Toiseksi: Yhtäkään "kunnollista" tutkimusta ei julkaista netissä, ennen kuin media on sen raiskannut, eli tulkinnut omalla tavallaan. Olen täällä viitannut kirjastoissa oleviin, ihan oikeisiin tutkimuksiin, mutta kun täällä porukka ei pääse sohvalta ylös. Lähdekritiikin köäsityskyky on täällä asteikoilla 4-10 miinus yksi.
Kolmanneksi: Yksikään teistä karppaajista ei syö niin luonnonmukaista ruokaa kuin minä. Olen vihannesten ja marjojen suhteen käytännössä omavarainen. En kotioloissa pistä suuhuni kuin itse tai naapurin pyydystämää/tuottamaa kalaa/lihaa. Myös kananmunat, jauhot ja maitotuotteet tulevat pääosin lähisaarilta.
Olen monesti ihmetellen kirjoittanut, mistä johtuu makean- ja pullanhimo. Itse kun en ole koskaan moisesta kärsinyt. En toisaalta usko, että terveys paranee addiktiota vaihtamalla.
Ja nyt menen kauneusunille, että jaksan huomenna kääntää maata ja juoksuttaa eläimiä. Liikunnan merkitystä kun ei voi koskaan korostaa liikaa, ei fyysisen eikä henkisen terveyden kannalta. Mutta tämähän on useimmille vhh-hurahtaneille hepreaa. Marketista ostetun läskin nieleminen sohvalla maaten, sehän se on se luonnollinen ja terveellinen vaihtoehto teille.
Hyviä unia!
Skäri
kaikki pieninkin kritiikki teilataan heti joukolla, eihän se voi olla totta että vhh ei ole ehdottomasti terveellisin ja toimi kaikilla. Itse en tunne ketään joka lukisi KTL:n suosituksia ja laatisi ruokalistansa niiden mukaan. Tunnen useita ylipainoisia ja hoikkia, ero on herkkujen ja rasvan syömisessä ja liikunnassa (tai sen puutteessa).
Sanoit että LÄHES jokainen onnistuu pudottamaan painoa karppaamalla, ja sitten sanoit ettet tunne ketään joka olisi epäonnistunut. Eli oletko sitä mieltä että kaikki eivät karppaamalla onnistu pudottamaan painoa vai päinvastoin?
Itsellä paino nousi vhh:lla ja nyt laskee koko ajan kun syön enemmän hiilareita. Ja ennen kuin Kiril alkaa jauhamaan sitä tyypillistä paskaansa että joku taas väittää laihtuvansa syömällä silkkaa sokeria, niin jälleen kerran tiedoksi, hiilareita voi syödä muullakin tavalla kuin mättämällä kilon sokeria naamaansa päivittäin.
Eipä niitä sen kunnollisempia tutkimustuloksia ole siltäkään puolelta tullut.
Siinäpä se onkin ongelma.
Kerrotko myös mikä se ero oli niillä tutuillasi rasvan syönnissä? Tai lähinnä mistä se rasva tuli?
Erityisesti sianlihasta joka on rasvaisempaa. Itse lopetin lihansyönnin kokonaan kalaa lukuunottamatta.
Lihoin samalla tavalla, syömällä liian rasvaista ruokaa, liikaa herkkuja ja liian vähän liikuntaa. Nyt on rasvainen ruoka vähennetty (rasvana oliiviöljy pääosin ja kala), herkkuja satunnaisesti ja harkiten ja päivittäin liikuntaa. Ja syön perunaa/pastaa/täysjyväriisiä joka päivä, samoin tummaa leipää.
Luovuin vain niistä huonoista hiilareista jotka yleensä myös tuovat sen huonon ja liian rasvankin tullessaan.
Ilmeisesti tarkoitat "luonnollisella ruoalla" ruokaa josta hiilarit on karsittu minimiin. Herää kysymys, että millä tavoin tuo ruoka sitten on "luonnollista"?
Jos ihan historian havinaa kuunnellaan, niin silloin syötinn mitä saatiin, ei tunnettu ruoan aineosia tms. vaan syötiin niin että vatsa tuli täyteen mitä milloin saatiinkin. Ja ihan varmasti hiilarien määrä oli isompi kuin nykyisillä VHH-laisilla. Ja niitä sitten saatiin milloin vähemmän, milloin enemmän.
"Luonnollinen ruoka" lienee joku VHH-laisten hiljattain keksimä termi, syntynyt siinä yhteydessä kun ovat itse (tai Heikkilä)ruokalistansa laatineet. Se on ihan yhtä "luonollinen" kuin vichyvesi-, lentoemäntä- tai roskaruokadieetin "luonnollisuus". Että silleen.
Joka tutkimus osoittaa, että dieetillä kuin dieetillä pystyy laihtumaan, kunhan niitä noudattaa.
Kyllä luulisi aikuisen ihmisen käsittävän että luonnollinen ruoka on luonnosta saatavaa ruokaa, eikä siis teollisesti käsiteltyä "ruokaa" jota kaupat on nykyään pullollaan.
Hiilihydraattitaso on sitten taas jokaisen ihmisen oma asia, eri ihmisille sopii eri määrä hiilihydraatteja, tärkeää on kumminkin että ne tulee hyvistä lähteistä.
Tutustu myös GKn ideaan.
Kerrotko mitkä oli hiilarimäärät näillä historian havinan ihmisillä ja nykyisillä karpeilla? Mistä nämä tiedot muuten löytyy?
Näin on kuten kerroit.Lisäksi,kun nyt puhutaan VHH-ruokavalion "luonnollisuudesta" ilmastonmuutoksen aikoihin,niin voisi ottaa tuon hiljattain puhutun esimerkin lihankasvattamisen saastuttavista vaikutuksista.Siis koko maailman autot saastuttavat vähemmän kuin lihan tehotutanto.Siinäpä luonnollisuutta.
Joskus myöskin tuntuu,että vain VHH:ta puoltavat tutkimukset otetaan vakavasti,muut,kuten juuri Ruotsissa tehty tutkimus VHH:n haitallisista vaikutuksista leimataan humpuukiksi.Jokainenhan nyt tietää,että tutkimustuloksia joka asiasta löytyy puolesta ja vastaan.Ei vain voi mitenkään mennä minulle jakeluun,että joku kehtaa väittää itselleen sopivaa dieettiä "oikeaksi",se kun ei ole kaikille sama asia.Uskontoa,uskontoa muistuttaapi,huoh.
Varmaan löytyy juu, mutta se ruotsalais "tutkimus" ei ollut Atkinsista eikä VHHsta.
käsittävän että tuota "luonnollista" ruokaa (sen mukaan miten sen määrittelet) ei Suomessa riittäisi kuin kouralliselle ihmisiä, tai sitten kaikkien tulisi alkaa kasvattaan ja keräileen niitä niitä itse.
Katsopa mitä tahansa tuoteselostetta, niin jokaisesta löytyy teollisuuden kädenjälki, on lisäainetta jos jonkinlaista.
Eikä sitäkään voi millää kumota, että enimmäkseen kysymys on määristä joita syö. On taas niin tyypillistä syyttää teollisuutta ylipaino-ongelmien aiheuttajaksi, sen sijaan että katsoisi peilistä kuka on se joka sitä pöperöä suuhun mättää. Ja makailee illalla sohvalla töllöä katslllen.
Karppauksesta riippuen hiilarimäärät varmasti vahtelevat, sanoisin että se liikkuu 20% molemmin puolin, ehkä keskimäärin hieman sen yli.
Ja tiedät ihan varmasti, että noihin tuloksiin ei pääse kuin tarkalleen tutkimalla mitä syö. Sen kummemmin en aio hakea linkkejä muinaisten ihmisten ravintotottumuksista, mutta minua ei millään saa uksomaan, että heidän hiilarimääränsä oli lähelläkään 20%. Siihen kun ei pääse syömällä summissa mitä milloinkin.
Kyllä se nyt kuule taitaa olla niin että suurimmalla osalla se on alle 20%. Ja varmaan erittäin monella maksimi on jossain 10-15% välillä.
Tiedän, nykyään on todella vaikea saada enää puhdasta ruokaa, mutta se ei todellakaan ole mikään syy suosia lisäaineita.
Ei pitäisi katsoa määriä, vaan sitä mitä syö. Itse syön edelleen paljon ja en näe mitään syytä miksi minun pitäisi syödä vähän. Kyllä järkevintä on edelleen syödä niin että nälkä lähtee, se on kaikkein paras tapa laihduttaa. Nälkä on erittäin huono kaveri laiduttaessa tai yrittäessä pitää normaalipainonsa. Jos joutuu kituuttelemaan, silloin syömisissä on todellakin jotain pielessä.
En tiedä ketä siitä pitäisi syyttää, mutta jossain on vikaa kun tulee halvemmaksi syödä liikaa ja huonosti, kuin sopivasti ja terveellistä ruokaa.
Uskosi ei taasen tee jostain asiasta totta. Jos luulet että ennen syötiin niin paljon tai vähän hiilareita, niin minkä sille mahtaa. Sillä ei kyllä ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa ennenkuin löydät jostain jonkinlaisia tutkimustuloksia luuloillesi.
Taitaa olla prosentit sitä tai taätä ja varmaan ehkä jollain on jotain muutakin.
Uskosi ei taasen tee jostain asiasta totta. Jos luulet että ennen syötiin niin paljon tai vähän hiilareita, niin minkä sille mahtaa. Sillä ei kyllä ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa ennenkuin löydät jostain jonkinlaisia tutkimustuloksia luuloillesi.
Jossain on vikaa jos ei pysty syömään muka "terveellisesti" ilman että se maksaa merkittävästi enemmän kuin jonkun toisen terveellinen ruoka. Turha on narista asiasta jos itse tekee valinnan että täytyy saada syödäkseen aina jotain erikoisuuksia.
------------------------------------
Jokaista asiaa ei tarvitse kirjoita lukea, jotta tietäisi mikä on todennäköisin vaihtoehto, ihan vaan terve järki ja avoin mieli riittävät.
Sieltä päästä. Tutustu toki ruuan hintoihin ja ihmettele miten tulee halvemmaksi saada tarvittava energia eiheksistä, vaaleasta leivästä, makaroonista jne jne kuin vastaavasti kun syöt paljon vihanneksia, tuoretta lihaa ja kalaa jne.
En ymmärrä mitä puhut narinasta. Minä olen ihan tyytyväinen nykyiseen ruokavaliooni, ei minua haittaa se että kaupoissa on hirveät läjät ala-arvoista ruokaa. Se ei kylläkään ole kovin hyvä asia kansanterveydelle, mutta se onkin jo ihan eri asia.
pomppasi esiin. Miksi ihmeessä "tutkimus"-sana on kirjoituksessasi heittomerkeissä? Kyllä kyseessä on yliopiston tutkimus, joka on vähintäinkin yhtä pätevä kuin kaikki muutkin täällä esiintuodut tutkimukset.Ja kummallista kyllä olen lukenut kyllä Atkinsin dieettiä koskevia tutkimuksia, ja kuten totesit, tulokset ovat mitä sattuu; puolesta tai vastaan.
En linkitä, enkä lähde vänkäämään mistä niitä tutkimuksia löytyy, olen sen kerran tehnyt ja yllättäen vähänkin Vhh:lle epäedulliset ns. oikeat tutkimukset leimattiin humpuukiksi ja vastaavasti esim. Heikkilän -hänen,jonka pelkkiä sanomisia täällä kutsutaan tutkimukseksi- väitteet uskotaan täytenä faktana, ilman minkäänlaista kritiikinsiementä, edes. Höh, että näin.
Jos haluaa saadaa kaikki elintarvikkeet makaroonin hinnalla niin tuntuuhan se sitten kalliilta.
Ruokaostoksia verratan kyllä yleensä siihen mitä maksaa "ruokakassi" jossa on useita erilaisia tuotteita. Eikä pelkästään siihen halvimpaan tuotteesseen, joka ei yksinään edes elämiseen riitä.
Etkö oikeasti ymmärtänyt kyseistä lausetta, vai miksi ihmettelet lainausmerkkejä.
Heikkilän tutkimuksiin tai viitteisiin en ole itse törmännyt, joten en kommentoi.
Mutta aika heikoilla on kokemuksesi ruokaostoksista jos et ole vielä huomannut mikä ero on ostaa tuoreita ja hyviä raaka-aineita tai vastaavasti elintarvike teollisuuden valmiita tai puolivalmiita tuotteita.
Kun täällä on niin kovasti eräskin vhh:n kannattaja kehunut, miten kannattaa syödä punaista lihaa eli sisäfilepihvi päivässä -tyyliä, niin tässäpä karua tutkimusta siitä, miten jo kreikkalaisetkin sairastuvat enenevästi sydäninfarktiin, jos lisäävät punaisen lihan syöntiä.
http://bienetre.nouvelobs.com/site/actu.asp?ID=4434&Rub=Maternit%E9
Linkki johtaa ranskankieliselle sivulle, jossa sanotaan ensin:
"Infarctus: méfiez vous de la viande rouge" eli "Infarkti: varokaa punaista lihaa."
Sitten "Trop de viande rouge augmente de 58% le risque d’infarctus" eli "liika punainen liha lisää infarktia 58%."
Sitten kerrotaan, miten kreikkalaiset ennen noudattivat välimeren ruokavaliota, johon sisältyi vain vähän punaista lihaa, mutta nyt kun hekin syövät useammin punaista lihaa, infarkti on lisääntynyt.
Tämä todettiin tutkimalla infarktipotilaiden ruokavalioita ja vertaamalla niitä terveenä pysyneiden verrokkien ruokavalioihin. Tässä se sanotaan: "Résultat: les patients hospitalisés sont de plus grands consommateurs de viande que les témoins" eli "sairastuneet potilaat olivat suurempia lihan kuluttajia kuin vertailuryhmä."
En löytänyt tätä tutkimusuutista muulla kielellä vielä. Tässä mainitaan Ateenan yliopisto Kreikassa, jossa tutkimus tehtiin:
"La consommation de viande rouge en trop grande quantité pourrait augmenter le risque d'infarctus du myocarde. C’est ce que suggère une étude menée par des chercheurs de l’université Harokopio à Athènes, en Grèce.
Kontogianni MD et coll., Relationship between meat intake and the development of acute coronary syndromes : the CARDIO2000 case control study, Eur J Clin Nutrition, publication avancée en ligne le 14 mars 2007.
(30/03/2007, L.J.S.)
Tiivistelmä European Journal of Clinical Nutrition -lehdessä:
http://www.nature.com/ejcn/journal/vaop/ncurrent/abs/1602713a.html
Objective: The aim of the present study was to evaluate the association between meat consumption and the prevalence of a first, non-fatal event of an acute coronary syndrome (ACS), in a Greek sample.
Design: Randomized, case–control study.
Setting: Tertiary care.
Subjects: A total of 848 out of 956 patients who had been randomly selected from hospitals with first event of an ACS and 1078 population-based controls, age and sex matched.
Interventions: Detailed information regarding their medical records, alcohol intake, physical activity and smoking habits was recorded. Nutritional habits were evaluated with a semiquantitative food-frequency questionnaire. Multiple logistic regression analysis estimated the odds ratio of having ACS by level of meat intake, after taking into account several confounders.
Results: Patients consumed higher quantities of meat compared with controls (6.52.9 vs 4.92.1 portions per month, P8 portions red meat and >12 portions white meat per month had 4.9 times and 3.7 higher odds of having ACS, respectively (P
Minäpä satun tuntemaan kymmeniä TODELLA ylipainoisia, jotka vannovat karppaamisen nimeen ja syyllistävät kaikkia ns. virallistervellisiä ohjeita.
Kerran erehdyin yhdeltäkin tutulta n. 140 kg painavalta kysymään, miksi hän ei laihdu, vaikka syö koko ajan niin karpisti. Vastausta ei tullut, vaan haukut.
Ehkäpä täällä on sama: puolustetaan karppaamista periaatteessa, vaikka todellisuudessa siitä ei apua saadakaan.
Kyllä varmaan mysö vhh:lla laihdtuu, kun vain muistaa, että energia ei häviä kuluttamatta, mutta niinhän se on kaikissa ruokavalioissa: ei saa syödä liikaa.
Näetkö kaupungilla koskaan laihoja ihmisiä? He ovat niitä, jotka syövät oikein ja oikeita määriä.Jos kehtaat niin kysy kuinka moni heistä on karppaaja.. pitkät naurut saat :)
Karppauksessa säännöt saattavat toimia motivaattoreina ja uutta kivaa valiota on helpompi noudattaa. Et voi verrata aivan noin sokeasti, ei aivan ole korrekti yhtälö..