Antti Heikkilä ja Wikipedia

Vähähiilihydraattisen ruokavalion vastustaminen on saanut surkuhupaisia piirteitä kun Antti Heikkilän sivua on peukaloitu Wikipediassa. Siellä oli kappale Kritiikin kritiikki, jossa kerrottiin kahdesta vhh ruokavaliota tukevista tutkimustuloksista. Nyt tämä kappale on poistettu kokonaan. Laitan tähän nuo linkit, joihin viitattiin poistetussa tekstissä. Ilmeisesti jonkun ruoansulatukselle on liikaa kertoa näistä tutkimustuloksista ja siksi nähdään vaivaa estää asiallisen tiedon jakamista ihmisille.

http://jama.ama-assn.org/cgi/content/abstract/297/9/969?eaf

http://www.hsph.harvard.edu/press/releases/press11082006.html
151848
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Voi onko raamattuasi töhritty vääräuskoisten toimesta, vai onko pikemminkin niin, että puppua olevaa tietoa on poistettu? Miksi tuollaista lihotusskeidaa saa levittää?

Äänestä
  • ikävä ja ilkeä ihminen.

    Äänestä

  • tosiaankin kirjoitti:

    ikävä ja ilkeä ihminen.

    lapsellinen ja typerä. "Näkee kyllä malkan toisen silmässä ,mutta ei ristiä omassaan".

    Hänellehän kaikki paitsi KTL:n tieto on kerettiläisyyttä ja harhaoppia. Luulisi vapaassa maassa/mailmassa olevan tilaa toisenlaisillekkin ajatuksille,mutta ei. Ei ainakaan tepin mielestä. Vain hänen uskontonsa on oikea.

    Siis kenen raamattua on lopulta sorkittu?

    Äänestä

oli ihan oikein. Kun otsikkona on Antti Heikkilä, eivät sinne sovi muut kuin nimen omaan hänen dieettiään koskevat kirjoitukset.

Viitteenä voisi toki olla: Ks. myös "vähähiilihydraattiset dieetit", joilla sivuilla voisi sitten olla nuo mainitsemasi kirjoitukset.

En tunne suomenkielistä Wikiä kovin hyvin, mutta voisin myös kuvitella, ettei siellä mielellään julkaista ulkomaankielisiä viittauksia, koska tiedon on oltava tarjolla kaikille suomenkielisille, eikä muiden kielten hallitsemista voida vaatia.

Skäri

Äänestä

olet Raision makoisa levitteestä?

Äänestä
  • Raision Makuisa levitettä. En ole koskaan maistanut ja tuskin maistankaan. Minulle riittää ihan perinteinen meijerivoi. Tässä tuon Makuisan tuoteseloste.

    Aineosat:
    Kovettamaton kasvirasva, voi, rypsiöljy, vesi, camelinaöljy, suola (1,5 %), maitoproteiini, emulgointiaineet (E471, soijalesitiini), happamuudensäätöaine (E330), aromit, A-ja D-vitamiini.

    Äänestä

  • Kiril kirjoitti:

    Raision Makuisa levitettä. En ole koskaan maistanut ja tuskin maistankaan. Minulle riittää ihan perinteinen meijerivoi. Tässä tuon Makuisan tuoteseloste.

    Aineosat:
    Kovettamaton kasvirasva, voi, rypsiöljy, vesi, camelinaöljy, suola (1,5 %), maitoproteiini, emulgointiaineet (E471, soijalesitiini), happamuudensäätöaine (E330), aromit, A-ja D-vitamiini.

    ajattelin vain, että onko se sama suurinpiirtein kun voi-oliiviöljyseos jota laitan ruisleivän päälle.
    Laiskuus iskee väliin ja vois ostaa valmiin seoksen.

    Äänestä

  • Entä mitä mieltä olet Oivariinista?

    Äänestä

Lienet yksi tällainen surkuhupaisa peukaloija. Ensin peukaloit juttua ja sitten tulet tänne narisemaan miten VHH vastustajat ovat sen tehneet.

Tällainen TODELLA surkuhupaisa piirre sopisi sinuun kuin nenä päähän.

Äänestä

Meneeköhän toi nyt pikkasen yli? Miksi et vain noudata sitä ruokavaliotas ja elä elämääsi? Miksi muiden mielipiteet on sulle niin kauheen tärkeitä? Tuntuu, että sun elämä pyörii ruoan ympärillä.

Äänestä

On Heikkilään?
Ymmärrän jotenkin vhh:n puolustamisen mutta Heikkilä on kyllä saanut sun sydämessäsi ihan ykkössijan. Jos joku tekee jotain hälle olet suorastaan järkyttynyt, alkaa jo vähän tuntumaan että olet sukua tai peräti itse hän.
Puolustaisit vaikka tolla kiihkolla lapsia, köyhiä tai vanhuksia.
Kun sä olet oikeesti jo naurettava ja säälittävä.
Tulee mieleen eräs politiikko joka kuvittelee että maailma pyörii vain yhden asian ympärillä, sen.
En yhtään ihmettele että olit tai olet lihava kun jotain keksit et pääse siitä ympäri.
Ei meitä tarvitse vakuuttaa eikä linkittää kyllä me osataan itsekkin etsiä tietoa jos tarvitaan.
Ei siinä Heikkilää tarvita eikä sinua.

Äänestä

Tyhmää änkee näitä juttuja tänne; mikset laita sinne takas, kun kerran luulet tietäväs.

Äänestä
  • mutta olisin kyllä kiinnotunut siitä mitä sinulla on annettavaa tähän asiaan.

    Äänestä

wikipediassa mm. seuraavaa:

"kuules Joonas Olen itse tuo Antti Heikkilä ja koen kirjoituksesti parjaavina ja ammatinharjoittamista uhkaavina joten asia siirtyy poliisi- tutkintaan, ovat kulemma iloisia kun saavät häärätä tälläkin sektorilla. Mielenkiintoista on myös se etten itse voi vaikuttaa tietojen sisältöön. Tarkistutin tekstin meidän 30-vuotisella kokemuksen omaavalla tietokirjatoimittrajalla jonka mielestä sivusto on todellakin juorulehden tasoa. Asia on milenekiintoinen siksikin että kenellä on aikaa puuhastella yhden sivun parissa päivä tolkulla ?? joten jatkuvasta haitanteostakin on samalla kysymys. Tuo ylläoleva lausehan todistaa etten voi muuttaa tietoja voivaan uhkaat vapaata pääsyä internettiin. On valitettavaa että sinunlaiset punkit pilaavat koko netin. Millä asialla liikut ja mikä on kompetenssisi ? Mutta eiköhän se selviä tutkinnan myötä."

Näin siis sen jälken kun nimim. AnttiY poisti artikkelista kritiikin ja nimim. Joonas huomautti hänelle siitä. Että sellainen hiekkalaatikko :-)

Äänestä
  • Näyttää siltä kuin wikipediaan olisi ilmaantunut nimim. "anttiy":n lisäksi "maarithei" joka tuputtaa omia tietojaan Wikipediaan. Kun muu ei auttanut "maarithei" poisti koko artikkelin (huonolla menestyksellä). Yllättäen ystävämme kiril otti asian esille täällä samoihin aikoihin :-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiril kirjoitti:

Vähähiilihydraattisen ruokavalion vastustaminen on saanut surkuhupaisia piirteitä kun Antti Heikkilän sivua on peukaloitu Wikipediassa. Siellä oli kappale Kritiikin kritiikki, jossa kerrottiin kahdesta vhh ruokavaliota tukevista tutkimustuloksista. Nyt tämä kappale on poistettu kokonaan. Laitan tähän nuo linkit, joihin viitattiin poistetussa tekstissä. Ilmeisesti jonkun ruoansulatukselle on liikaa kertoa näistä tutkimustuloksista ja siksi nähdään vaivaa estää asiallisen tiedon jakamista ihmisille.

http://jama.ama-assn.org/cgi/content/abstract/297/9/969?eaf

http://www.hsph.harvard.edu/press/releases/press11082006.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu