Älykkäimpienkin rotujen joukussa on joukoittain naisia, joiden aivojen koko on lähempänä gorillan kuin kehittyneimpien miesaivojen kokoa. Naisten huonommuus miehiin verrattuna on niin ilmeinen, että sitä ei pidä epäillä hetkeäkään. Kaikki psykologit, jotka ovat tutkineet naisen älykkyyttä, runoilijat ja kirjailijat samoin, tunnustavat, että naiset edustavat kehityksen alkeellisempia muotoja. He ovat lähempänä villi-ihmisiä ja lapsia kuin aikuisia, sivistyneitä miehiä. Nainen on oikukas ja tasapainoton. Häneltä puuttuu kyky ajatella loogisesti. On tosin muutamia lahjakkaita naisia, jotka ovat selvästi keskitason miehen yläpuolella. He ovat kuitenkin samanlaisia poikkeuksia kuin mikä tahansa hirviö, esimerkiksi kaksipäinen gorilla. Voimme unohtaa naiset, kun puhumme älykkyydestä.
Totuus: Naisen älykkyydestä
Professori / lisensiaatti
221655
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Joo, no silti te miehet rakastatte meitä naisia. Me olemme kauniita, tuoksumme hyvälle ja olemme toisinaan vaikeita. Ja te käytte meihin niin kuumana, että huh huh!!!!
Tämä tieteelliseen tutkimukseesi nojautuva lausumasi kuulostaa aivan siltä kuin se olisi peräisin samalta vuosisadalta kuin nimimerkkini nainen.
Mä en muuten jaksa käsittää, mitä joku voi saada lähettämällä tuon tasoista tekstiä. Täytyy olla jotenkin vinksahtanut, kun palautteen tason kuitenkin tietää.
Sadomaso? Skitso? Erittäin tylsämielinen? Luonnevikainen? Vaiko vain tyhmä?
Todennäköisesti aloittaja vielä istuu puoli päivää koneellaan kikseissään lukemassa ihmisten vastauksia ja lietsomassa omaa ylemmyyden tuntoaan. Aika tylsä päivä varmasti, kun touhun taso on tuo.
Ok, vastuu on lukijalla. Vitsinähän minäkin tuon otin, hiukan yksinkertaisen ihmisen viestinä. Mutta tiedänpähän vaan, että on miehiä, jotka kirjoittelevat tuollaisia vain aggressiivisuuttaan, naisvihassaan. Oletko sinä ap heitä?
Tuo oli 1800-luvun lopusta,erään Gustavon lauselma..=) Aattelin liittää sen tänne ja seurata reaktioita .. ^^ Ihan huumorimielessä.. :DDD
Tuo yks vastaaja osui naulan kantaan ajankohdasta.. Täydet propsit sille .. ;)
miehillä vielä tänäkin päivänä on ruveta määrittelemään naisia?
aikansa katkeraa peräkammarinpoikaa.
on joskus oikeasti ajateltu. Siksi naisia ei päästetty mukaan koulutukseenkaan. Naisia ei voinut päästää opiskelemaan myöskään siksi, että naisilla kohtu surkastuu ja hänestä tulee hedelmätön jos hän opiskelee.
"Englantilainen psykiatri Henry Maudsley oli sitä mieltä, että tyttöjen älyllinen kehittäminen vaurioittaa paitsi heidän lisääntymiselimiään myös heidän aivojaan. Opiskelun uskottiin myös rumentavan naista"
Suomessa nainen pääsi opiskelemaan Helsingin yliopistoon vuodesta 1870, kunhan hän ensin anoi "vapautusta sukupuolestaan".
Nietzscheä, vapaasti:
Naisella, joka on kiinnostunut tieteistä, on vikaa sukupuolielimissään.
Naiset kärsivät hysteriasta, koska heillä kohtu liikuskeli kehossa. :D
oli kuppa. Selittää paljon juttujensa tasoa. :)
vielä kiistelivät siitä onko naisella sielu vai ei.
jossa kyseiset herrat kiistelevät naispappeudesta.
Mikään ei muutu. ;)
Mitä eroa on tyhmällä ja älykkäällä miehellä?
Ei mitään. Molemmat luulevat tietävänsä kaiken.
kun teksti on tuollaista joka ei perustu mihinkään faktaan vaan kuvitelmiin.
Kukaan joka ymmärtää älykkyydestä edes jotain ei allekirjoita sinun tekstiäsi koska silloin tunnustaisi oman älykkyyden olevan jossain aivan muualla kuin siellä missä pitää.
tosi onneton hyypiö jota ei kukaan nainen ikänä huoli! kysyppä joltain MIEHELTÄ miltä tuntuis saada naista! terveiset sulle aivokääpiölle NAISELTA!
Voi lapsirassu, etkö parempaa keksinyt. Tuo alkaa olla jo vanha virsi.
Sun mutsis on pitänytkin olla aika idiootti, että on avannut koipensa sun faijalles. Varmaan muijaa on ottanu aivoon kaikki nää vuodet. Että pitkin häsätä sen luupion kanssa.
Pitää muuten olla ehkä "jonkin verran" yksinkertanen, jos ottaa ton mun provoksi tarkoitetun tekstin noin tosissaan... :O ;)
ja jos on oikeen fiksu ,kuten minä :) niin osaa ottaa tuon huumorilla..^^ mä ainakin nauroin 2 päivää tolle jutulle, mun mielestä hauska teksti.. X)
Että olet eläimiinsekaantuja?
Taitaa olla joku ongelma tuon kirjoittajalla. Ja onhan sekin tutkittu, että imbesilleistä suurin osa on miehiä.