Voi että käy kateeksi kun Norja taas hakee olympialaisia, Suomi ei koskaan!

Suomalaiset ovat nynnyjä pi...

Kyllä käy niin kateeksi. Norjan urheiluliitto päätti perjantaina 30.03.2007. että Tromssaan haetaan vuoden 2018 talviolympialaisia. Ja Ruotsikin havittelee talviolympialaisia Östersundiin. Suomipoika se vaan pihistelee eikä ymmärrä mikä satsaus tämä olisi maamme urheilulle, jos hakisimme kisoja ja saisimme kisat. Saattaisi se kuuluisa "suomalainen itsetuntokin" kohota.

Norjan muut vaihtoehdot olivat Oslo tai Trondheim. Tosin herää kysymys kun käväisin tavailemassa Norjan lehtiä, että onkohan Norjan urheiluliitto NIF kovin urheiluhenkinen, kun se antoi potkut samana päivänä jokaiselle, jotka äänestivät Tromssan hakijakaupungiksi!

Kai siellä johtajat ei suvaitse että Pohjois-Norja kepitti Etelä-Norjan, vaikka minä henkilökohtaisesti ajattelen että Tromssa oli kyllä paras näistä kolmesta koska KAIKKI LAJIT VOIDAAN JÄRJESTÄÄ HAKEMUKSEN MUKAAN 15 KILOMETRIN SÄTEELLÄ! Löysin alustavan hakemuksen täältä: www.tromso2018.no

Tahkovuoren korotus olympialaisia varten on todellakin ihan pikku summa jos katsotaan kokonaisuutta. Naurettavalta tuntuu ettei Suomella olisi varaa ja resursseja järjestää talviolympialaisia kun Tanska tulee hakemaan vuoden 2024 kesäolympialaisia! Tanska siis valmistelee jo nyt että hakuvaiheessa kaikki on kohdallaan! Ja kesäkisat ovat aivan toista luokkaa kuin talvikisat, mutta minä uskon että tanskalaiset kykenevät järjestämään huikeat olympialaiset! Suomalaisena tuen heidän hankettaan ja nostan hattua rohkeudelle ja yrittämiselle!

3

916

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kööpenhamina hakee kisoja

      Minusta kuulosti niin uskomattomalta, että piti tarkistaa, onko puheet Tanskan aikeista hakea kesäolympialaisia vuodelle 2024 totta. Ja totta se näyttää olevan! Siellä on laaja kannatus asialle, ja pääministeri ja prinssi ym. merkittävät tahot puhuvat lämpimästi projektia kohtaan. Valtiovarainministeri on tietenkin vastaan, kun siinä työssä on yleensäkin piheimmät tyypit :)

      Ja karkeasti voidaan sanoa että Tanskan oikeisto on myönteinen, vasemmisto epävarma. Mutta Kööpenhaminan olympiahakemus on jo pitkällä, ja aiheesta tehty "Rambøls-raportti" tukee osaltaan että Kööpenhaminan hakemus on kannattava ja realistinen.

      Suur-Kööpenhaminaan satsataan koko ajan valtavasti, mm. uusi metro, josta ensimmäinen osa valmistui 2002, ja sitä rakennetaan edelleen. Metroyhteys lentokentälle valmistuu tämän vuoden aikana. Metrorata Kööpenhaminan pohjoisosaan (jonne tulisi myös olympiakylä) on hallituksen käsittelyssä juuri, ja se rakennetaan huolimatta miten olympialaisille käy.

      Tanskan valtion vuosibudjetti on n. 40 miljardia euroa ja Kööpenhaminan olympialaisiin olisi satsattava kaikkineen ylimääräisenä kuluna n. 12-13 miljardia euroa, mutta tanskalaiset eivät siitä säikähdä koska monet hankkeet ovat tarpeen siitä huolimatta, saako Tanska olympiakisoja vai ei!

      Mun mielestä tanskalaisilla on selkärankaa, ja uskon että se saa kisat, kun näyttää siltä että siellä ei pihistellä, vaan suoraan puhutaan 12-13 miljardista eurosta eikä tunnu missään! Itse teollisuusyrittäjänä harkitsen jopa investoivani merkittävästi Suur-Kööpenhaminan alueelle, koska siellä näyttää löytyvän itseensä uskovia, ahkeria ja vauraita ihmisiä.

      Suomalaiset [b]velliperseet[/b] eivät uskalla mitään! Minä olen kantapään kautta oppinut, että jos haluaa menestyä, pitää toimia ja ottaa myös riskejä! Esimerkiksi Barcelona 1992 on voittanut suuresti sillä että siellä oli olympiakisat, turistit ja investoijat suorastaan rynnivät sinne olympialaisten jälkeen ja tahti vain kiihtyy vaikka on jo vuosi 2007! Samoin Sydney 2000! Siitä, että tämä on yksinomaan olympialaisten ansiota, kertovat useat tutkimukset joita ovat tehneet sekä paikalliset että ulkomaiset tutkijat. Tutkijat ovat sitä mieltä että Barcelona olisi tuntematon takapajula jos siellä ei olisi ollut olympiakisoja, ja yritykset EIVÄT olisi löytäneet tietään sinne. Osaltaan yrityksiä on houkutellut räjähtävä turistimäärä ja hyvä imago jonka kaupunki sai olympialaisten ansiosta.

      Joten nyt lopetetaan pienimaa-kompleksi, ja koitetaan saada olympiakisat myös Suomeen! Jos meillä on valtion ylijäämä 5 miljardin euron luokkaa niin pitää olla varaa järkätä yhdet vaivaiset olympiakisat!

    • oikein mahti

      paska. Olet sen ansainnut. Sinun tekstit tunnetaan.

    • Sattuipa mukavasti, minun työnantajani on Tromssan olympialaisten pääurakoitsija, mikäli ne Tromssassa järjestetään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      166
      2129
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2052
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1491
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      121
      1426
    5. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      459
      1272
    6. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      75
      1053
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      891
    8. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      886
    9. En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita

      Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä
      Maailman menoa
      226
      794
    10. Syntymän ja kuoleman aallot

      Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa
      Hindulaisuus
      357
      785
    Aihe