Olin sängyssä yhden miehen kanssa. Se ei ollut periaatteessa mikään yhden yön juttu. Ilta oli mukava, mies oli mukava ja muutenkin kaikki oli kovin mukavaa, mutta itseäni jäi vaivaamaan oma vähäkokeneisuuteni ja se miten se vaikutti siihen, mitä sängyssä tapahtui. Kannattaako siis vastedes kertoa miehelle, ettei ole kovinkaan paljoa sänkykokemuksia vai huomaako miehet sen ilman kertomistakin?
En ole itse ollut kuin yhden miehen kanssa selvinpäin sängyssä ja muutaman miehen kanssa humalassa, jolloin ei nyt ole oikein kokemusta karttunut kun periaatteessa koko yhdyntää ei ole edes tapahtunut, siis lähinnä yritys on ollut kova, mutta ei siitä juuri mitään ole tullut. Yksi parisuhde siis takana, jossa on ollut seksiä. Muutama tapailusuhde on ollut, mutta niissä ei ole ollut seksiä. Yhden yön jutut eivät kiinnosta, joten niistäkään en voi kokemuksia saada lisää. Enkä oleta, että kaikki miehet pitää juuri senlaisesta seksistä, josta itselläni vain on kokemusta. Ja varmaan miehelle on tärkeää, että mahdollisessa tulevassa suhteessa seksi sujuu ja nainen on hyvä sängyssä, mutta vaikeaa se on jos ei sitä kokemusta niinkään ole ja kun en halua saada sitä kokemusta muutakuin silloin kun olen tosissani jonkun miehen kanssa.
Inhottaa, että teen tästä itselleni ongelman, koska seksi on ihanaa ja pidän siitä kyllä ja haluaisin, että voisin suhtautua siihen ihan normaalisti enkä vaivata päätäni tällaisella :/
En ole itse ollut kuin yhden miehen kanssa selvinpäin sängyssä ja muutaman miehen kanssa humalassa, jolloin ei nyt ole oikein kokemusta karttunut kun periaatteessa koko yhdyntää ei ole edes tapahtunut, siis lähinnä yritys on ollut kova, mutta ei siitä juuri mitään ole tullut. Yksi parisuhde siis takana, jossa on ollut seksiä. Muutama tapailusuhde on ollut, mutta niissä ei ole ollut seksiä. Yhden yön jutut eivät kiinnosta, joten niistäkään en voi kokemuksia saada lisää. Enkä oleta, että kaikki miehet pitää juuri senlaisesta seksistä, josta itselläni vain on kokemusta. Ja varmaan miehelle on tärkeää, että mahdollisessa tulevassa suhteessa seksi sujuu ja nainen on hyvä sängyssä, mutta vaikeaa se on jos ei sitä kokemusta niinkään ole ja kun en halua saada sitä kokemusta muutakuin silloin kun olen tosissani jonkun miehen kanssa.
Inhottaa, että teen tästä itselleni ongelman, koska seksi on ihanaa ja pidän siitä kyllä ja haluaisin, että voisin suhtautua siihen ihan normaalisti enkä vaivata päätäni tällaisella :/
Vastaukset 66
Vanhimmat
Siis tajusin juuri itsekin, kuinka turha kysymys oli. :D Selvitinkin jo vastauksen itselleni.
Mikä se vastaus sitten on?
vähän samaan lopputulokseen, eli vaikka olisi sata seksikumppania, ei se tarkoita että on hyvä sängyssä. Omalla kohdallani taas tiedän mistä seksissä on kyse, tiedän ja tunnen omat haluni ja sen, millä tavoin itse nautin seksistä eniten, enkä ajattele pelkkää omaa nautintoani, vaan kummankin. Ja olen sitä mieltä että sängyssä pitää puhua siitä mitä kumpikin haluaa ja se olikin yksi asia mikä kaduttaa, koska se puhuminen vähän jäi.
Ei huomaa. Kokeneisuus ei tarkoita, että olisi hyvä sängyssä tai välttämättä edes perillä, mikä on homman nimi.
niin minäkin ajattelen, että pitäisi juuri sen tietyn ihmisen kanssa ollessaan oppia pitämään juuri hänet tyytyväisenä saadakseen myös itsekin hyvää seksiä.
Tiedän, ettei kaikki tykkää kaikesta, mutta uskon että jokainen oppii olemaan hyvä sängyssä juuri sen tietyn ihmisen kanssa, jos vain kummatkin sitä haluaa, eikö niin?
Eihän sillä ole loppujen lopuksi merkitystä, onko hyvä vai huono sängyssä. Jos kyseessä on seurustelusuhde, asiasta voi puhua ja opetella sen kumppanin kanssa, ja jos taas kyse on yhden yön jutusta, niin paskan hailee, koska et näe tyyppiä enää.
Nyt tajusin minäkin yhden jutun. Sanotaan että nainen on "lahna" sängyssä. Entäpä jos hänellä vain ei ole kokemusta eikä siten oikein tiedä mitä pitäisi tehdä. Voisikohan tästä päätellä että jos nainen on "lahna" sängyssä niin hän vain onkin yksinkertaisesti kokematon?
sinullakin. Voi olla hyvinkin mahdollista...
Sen vuoksi juuri siellä sängyssä pitääkin puhua...kertoa toisilleen, mitä kumpikin haluaa.
Itse en ollut lahna, enkä usko, että mies sellaiseksi väittääkään, mutta ujous&kokemattomuus sängyssä yhdistettynä vaikka liikaan alkoholiin tai vastaavaan voi aiheuttaa sen, ettei seksi suju niin luonnikkaasti naiselta, kuin alan leffoissa ;)
Monet kokeneetkin naiset voivat olla aikamoisia lahnoja jos ovat ottaneet sellaisen asenteen. Ja vaikka nainen ei ihan täyslahna olisikaan niin mies kyllä huomaa jos naista ei homma oikein kiinnosta vaan hän suostuu seksiin vain velvollisuudentunnosta.
Naisen kokemattomuus sänkytouhuissa näkyy ennemminkin siinä, että nainen yrittää miellyttää miestä liikaa, muttei oikein tiedä miten. Eli esimerkiksi ottaa innokkaasti suihin, mutta ei vaan osaa. Tai sanoo että haluaa kakkoseen mutta ei osaa rentoutua tarpeeksi että hommasta tulisi mitään. Sellainen kertoo, että pornoleffoja on kyllä katsottu, mutta käytännön kokemus puuttuu.
kuuluu vähän neuvoa. Joka naisella on ainakin korvat ja ymmärryskykyä sen verran, että ottaa nauvoista vaarin.
Olen tasan kahdelta mieheltä ottanut suihin, että jätän nyt itseni ulkopuolelle tästä...
Mutta otetaan esimerkkiin vaikka nainen, joka on antanut suuseksiä vaikka kymmenelle miehelle. Oletetaan, että hän on aina tehnyt sen saman kaavan mukaan ja vaikka ihan päin vittua, mutta kukaan mies ei ole kommentoinut mitenkään. Kehunut vaikka vaan, että hyvin se menee...niinpä nainen toistaa sitä hyväksi kehuttua tapaansa aina uusien miesten kanssa ja jollei kukaan koskaan sano, miten se oikeaoppisesti tehdään tai miten se parhaimmalta tuntuu, niin kukaan ei saa naiselta hyvää suuseksiä.
Sen takia juuri se sängyssä puhuminen on enemmän kuin sallittua.
miehiinkin. Naistenkin täytyy yhtälailla kertoa miehelle haluistaan.
...sanomattakin että suihinotto on onnistunut, jos mies laukeaa. Sen sijaan jos kanki vaan veltostuu, niin siitä nainen voi päätellä että tekniikassa on hiomista. Kulli kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.
tuo olikin vain esimerkki siitä, miksi puhuminen kannattaa aina.
Uskon, että monelle miehelle kuitenkin on merkitystä sillä, laukeaako suuseksissä vai laukeaako taivaallisen hyvässä suuseksissä.
Jos suuseksissä ylipäänsä laukeaa, niin eikö se ole silloin jo taivaallisen hyvää? Miten se voi enää siitä parantua? Sama pätee kaikkeen seksiin. Jos laukean, seksi on ollut taivaallisen hyvää. Jos en, seksi on ollut turhaa.
teistä miehistä sitten, mutta itse ainakin huomaan eron sellaisen suuseksin, jossa kyllä saan orgasmin ja sellaisen suuseksin, josta oikein nautin ja saan orgasmin, välillä.
Saan kyllä aina suuseksissä orgasmin, mutta on siinä eroja, miltä se tuntuu. Kun sitä saa pitkän tauon jälkeen, niin se tuntuu taivaalliselta jos taas heti kun edellinenkin kerta on vielä tuoreessa muistissa, niin se on silloin vaan 'ihan hyvää' suuseksiä. Selitinkö hyvin? ;)
Jos nautin (suu)seksistä, saan orgasmin. Jos en nauti, en saa. Kaikki muu on täysin epäoleellista.
tervejärkinen nainen ei halua niin 'hyvä' suihinottaja et mies laukeais siinä hommassa, sehän on sama kuin ampuis omasta autosta renkaat tyhjiksi :-)
Ilmankos en ole vielä koskaan tavannut naista, joka olisi malttanut ottaa minulta suihin niin kauan että olisin lauennut. Joskus se olisi kyllä ihan mukavaa, esimerkiksi silloin kun olen niin väsynyt etten jaksa köyriä. Vaikka ihmeesti se väsymyskin yleensä kaikkoaa kun kanki kovettuu...
Ton tyhmempää en oo sulta kuullutkaan. Siks en viitti ees kommentoida.
siltikkin :-) Tyhmää tai ei mut jos itteä panettaa niin onks se kovin fiksua hoitaa happy end ennenkun ehtii ite saada vielä yhtikäs mitään.
Hyvä pointti.
Tuskinpa mies siitä välittää, kuinka kokenut sä olet. Itseasiassa jokapuoleltahan sitä juttua pursuaa, että miehet tykkää enemmän naisista jotka ei ole käyneet jakamassa reikäänsä joka miehelle. Jos teillä on tuossa suhde kehittymässä, niin onnea vaan. Älä sillä seksillä päätäsi vaivaa.
se kun ei nyt ole varmaan mitään suhdetta kehittymässä.
Mitä tähän sitten lisäämään? Se kestää oman aikansa ja loppuu siihen. Älä nyt noille teille pelkästään kumminkaan jää.
Ei ollut mikään ihan merkityksetön mies kyseessä, eikä se ollut mikään hetken mielijohde. Mulla oli tunteet vahvasti mukana, muuten en olisi sänkyyn edes mennytkään.
Pitkä juttu, mutta ei siis ollut mikään yhden yön juttu.
että jos olisin sanonut, ettei ole paljoa seksikokemuksia(En ole ihan varma, tietääkö mies sen kun suurinpiirtein uskoisin ainakin, että tietää mun menneisyyden ja tuntee minut, joten voi olla että aavistikin jotain) niin se olisi voinut saada itsellenikin jotenkin rennomman olon. Ja silloin toinen ainakin olisi ymmärtänyt kaikkea paremmin. Mutta jotenkin kun se tilanne on päällä, niin ei sitä silloin tule kaikkea mieleen, mitä pitäisi sanoa.
No, turha kai se on jälkikäteen miettiä, tiedän sen, vaikka koko ajan sitä mietinkin.
Käytännössä kokemuksella ei ole sängyssä mitään merkitystä. Jos nyt oikein yläastetasolle mennään niin on olemassa erilaisia piNppoja ja erilaisia pippeleitä. Osa niistä on yhteensopivia ja osa ei taas ole.
Kaikkien kanssa seksi ei vaan suju, tai se vaan ei ota onnistuakseen. Ja toisten kanssa se taas luistaa, kuin olisi pannut iän päivän toisen kanssa. Vähän sama asia, ku saa jonkun puhelinnumeron baarissa. Kun soittaa, toisten kanssa juttua ei vaan tule ja toisten kanssa juttu alkaa lentämään heti, kuin olisi tuntenut pidempäänki. Niin se vaan menee.
Sitä paitsi, paljon kun tekee, niin paljon sattuu. Seksin saralla sitä vasta kaikenlaista sattuukin. Se vaan ei aina mene niin, että housut pois ja hommiin, vaikka se alan elokuvissa siltä vaikuttaakin. Vaikka asia olisi miten selvä molemmille, niin aina voi sattua kaikenlaista. Ja varmasti sattuukin.
"Kaikkien kanssa seksi ei vaan suju, tai se vaan ei ota onnistuakseen. Ja toisten kanssa se taas luistaa, kuin olisi pannut iän päivän toisen kanssa."
Niin ei varmaan heti ensimmäisillä kerroilla onnistukaan, mutta takuulla seksi alkaa sujua myöhemmin suhteen edetessä. Kaikki pippelit ja pimpit sopii yhteen, kun vain henkilöiden välinen kemia pelaa, siis se jota on ihan siellä sängyn ulkopuolellakin. Ja meillä kyllä pelaa ihan kaikki muuten, ei ole sen suhteen ongelmia.
Ja itse uskon, että seksi on sitä parempaa, mitä enemmän ja kauemmin sitä on saman kumppanin kanssa.
Niin ja ei suinkaan ollut kyse siitä, ettenkö olisi nauttinut seksistä hänen kanssaan. Todellakin olen nauttinut. Kyse oli vain siitä, että olisin ehkä saanut turhaa jännitystä pois, jos olisin kertonut miehelle tästä.
Silloin se seksi on hyvää kun sitä on ihmisen kanssa, jota kohtaan tuntee rakkautta tai ihastumista.
Siis periaatteessa sellaisen ihmisen kanssa mikä tahansa tuntuu hyvältä. Kaikki muukin, vaikkei edes olisi sitä seksiäkään.
No mutta nyt lopetan miettimisen tältä yöltä, ei tää asiaa eteenpäin vie ainakaan täällä.
kyse jännittämisestä vaan hain ihan toista asiaa, mutta en saanut sitä heti mieleen. Siis tarkoitin lähinnä jotain suorituspaineita. En jännitä kyseisen miehen seurassa muuten, vaan hänen kanssaan on hyvä olla kaikin puolin.
Olet ehtinyt miettiä ongelmaasi ja sen ratkaisua aika paljon. Olen lukenut nuo mietteesi ja halusin lisätä vain tämän.
Puhumalla seksikin paranee. Jos olet sellaisen ihmisen kanssa, että voitte puhua kaikesta, puhukaa seksistä. Jos ette voi, mieti ihmeessä miksi. Jos jännität tai jopa pelkäät, senkin tietäminen on miehelle tärkeää. Hän voi ottaa omissa otteissaan tai aloituksissaan huomioon sen mitä et halua kokea.
Jos seksistä ei puhuta, touhutaan vaan, niin kumpikin tekee sitä mitä luulee toisen haluavan. Yleensä sillä tavalla saa sellaista seksiä, mitä toisen exä halusi... Kun puhutte avoimesti omista tunteistanne ja haluistanne, ei pitäisi jäädä mitään ihmeteltävää.
vastauksestasi.
Olen ihan samaa mieltä siitä että pitää puhua. Ja mies oli sellainen, että hänen kanssaan on muuten helppo puhua kaikesta ja ihan varmasti olisi vain pitänyt sitä hyvänä asiana, jos olisin kertonut kaikesta ja tietysti olisin halunnut tietää enemmän hänenkin mieltymyksistään.
Sanoinhan jo, että harmittaa kun en sanonut mitään. :/
siitä rakastelun tekee. Samoin ylläolevaan suihinottojuttuunkin, jos siinä on tunne mukana se on loistavaa. Jos ei niin se on vaan avustettu runkkaus.
Minä taas olen ihan samaa mieltä 2goodmanin kanssa. Kaikki elimet eivät vaan sovi yhteen ja kaikkien kanssa ei koskaan synny sitä yhteistä säveltä seksissä vaikka kuinka rautalangasta vääntäisi mikä tuntuu hyvältä. Arvioisin, että biologinen yhteensopivuus merkitsee seksinautinnon kannalta 40%, luontainen henkinen yhteensopivuus toiset 40% ja oppimisen osuudeksi jää ehkä se 20%, korkeintaan.
Ei takuulla ala sujua jos ns. tarpeet poikkeaa totaalisesti. Luuletko että sadomasokistin kans sulla sujuis myöhemmin hyvin =D
No, itse en edes mene sänkyyn ilman niitä tunteita, varmaan se jo on osasyynä siihen, etten tosta vain hyppää sänkyyn ihan kenen tahansa kanssa.
Aika vaikeaa vertailla tarpeita yhden seksikerran aikana. Yleensähän mahdolliset seksuaaliset mieltymykset tulevat esiin pikkuhiljaa suhteen edetessä. Harvat ihmiset nyt varmaan ekana iltana alkavat ihan yksityiskohtia myöten kertomaan, mistä kaikesta pitävät...Puhuminen tähtää siis aluksi ainakin sen yhden kerran nautintoon, kummallekin.
ihan varmasti ennen sänkyyn menoo ettei nainen oo emmanuele-tyyppinen panon perässä juoksija. Ois valtava pettymys kummallekin =)
Se oli rakastelua. Ei se tuntuisi oikein luontevalta kesken hellän hetken, jos toinen alkaisi vaatimaan käsirautoja ja nahkaruoskia mukaan :D Ehkä jos olisi kiihkeämpi hetki ollut kyseessä, niin se olisi ollutkin ihan sopivaa.
mies on tuntenut mut jo niin kauan, että veikkaan että tietää kysymättäkin tilanteen. Tiesi ainakin, etten ole seksin perässä tai jos sellaista luuli, niin kovin vähän sitten tuntee minua.
mul on sulle päivän paras neuvo: älä kollii ja yrmiöö usko =D
Täh? Ensin sä sanot, että et ole kovin kokenut sänkyhommissa ja sitten sä opetat Vanhaa Pukkia naimaan?
Jos se tuntuu hyvältä, niin kyllä sen ensimmäisellä kerralla tuntee ky***ssä. Jos ei niin sitten ei. Toki se paremmaksi ajan myötä muuttuu, mutta jos lähtötaso on huono, niin ei se siitä kovin kummoseksi muutu. Kannattaa siis ottaa koulutettavaksi joku sellainen, joka jo alussa tuntuu hyvältä.
T: 2GoodMan4U
-Vanha Pukki
kanssani sängyssä kun niin tarkkaan kuvailet tuntemuksia asiasta? =)
Mistä sinä voit tietää, tuntuiko miehestä hyvältä vai ei?
Voit olla ehkä tavallaan oikeassakin,
mutta mikä tekee siitä lähtötasosta(ni) huonon, jos ei kerran kokemattomuudella/kokeneisuudella ole mitään merkitystä?
Olenko mä sanonut että sä, tai joku muu on sängyssä huono? Ja jos olen, niin missä?
Koita nyt käsittää, että voit olla sängyssä Herra A:n, Herra B:n ja Herra C:n kanssa.
Herra A voi sanoa, että sä olet huono sängyssä.
Herra B voi sanoa, että olet ihan kohtalainen sängyssä.
Herra C voi sanoa, että olet aivan taivaallinen sängyssä.
Samoin teet todennäköisesti sinä. Jokainen määrittää itse sen lähtötason riippuen siitä miltä se seksi tuntuu. Kun se vaan ei tunnu kaikkien kanssa samalta. Siinä ei kokemus/kokemattomuus merkkaa mitään.
Ymmärrätkö?
Ja vihjeeksi, yritä opetellä hahmottamaan kokonaisuuksia. Ei tarvitse kaikkea rautalangasta vääntää.
T: 2GoodMan4U
-Ei kovin hyvä vääntämään rautalankaa
sen niin kuin itse epäilen asian olevan. Ehkä sitten vain olin niin huono (tai ainakin epäsopiva.)
Sen vuoksi harmittaa, kun tuntuu epäoikeudenmukaiselta rankata toinen sen perusteella mitä sängyssä tapahtuu. Koska kuitenkin siihen seksitilanteeseenkin vaikuttaa niin moni asia, että se sujuu.
Ja itse ainakin vahvasti olen sitä mieltä, että seksi tuntui hyvältä ja muutenkin kaikki tuntui hyvältä ja sopivalta, niin tuntuu se jokseenkin oudolta, jossei se toisenkin mielestä tuntunut hyvältä.
Eli siinä tulee taas se kysymys, että vertaako mies sitä seksiä johonkin toiseen, jonka kanssa tuntui paremmalta ja siihen parempaan verrattuna ei siis tuntunut hyvältä.
Vai pitääkö suosiolla lopettaa asian miettiminen ja alkaa hyppiä sängystä sänkyyn ja miehestä mieheen ja alkaa kokeilemalla etsimään sopivampaa kumppania, jos vaikka joskus sattumalta kohdalle osuisi sellainen jonka mielestä sovitaan sängyssä yhteen?
Mistä oot saanut päähäsi, että miehestä ei tuntunut hyvältä? En osaa sanoa, tuntuiko vai ei.
Kyllä sillä seksillä tietysti joku merkitys parisuhteessa on, jos ajattelet, että saman kanssa joutuu höyläämään vuodesta toiseen. Jos se jo alkumetreillä maistuu puiselta, niin mitä se on 20 vuoden jälkeen. Kyllä se seksi on aika merkittävä osa kuitenkin parisuhdetta.
En tiedä, kyllä kai sitä vähän automaattisesti vertaa muihinkin. Ei tosin mitenkään negatiivisessa mielessä. Mutta kuten sanoin, kaikki ei käy kaikille.
Mulla on myös sellainen tunne, että nää "löysä piNppi" jutut on niitä poikien juttuja, jotka eivät ymmärrä, että se seksi vaan ei tunnu kaikkien kanssa niin hyvältä. Miehet ei sellaista harrasta!
T: 2GoodMan4U
-Mies!
Tottakai sillä seksillä on merkitystä ja paljon onkin, allekirjoitan sen ihan täysin. Mutta onhan se niinkin, ettei se pelkkä loistava seksikään tee parisuhteesta onnistunutta. Tarvitaan siihen niin paljon muutakin...Jotenkin on vain helpompi elää ajatuksessa, että ne parisuhteen osapuolet löytävät toisensa ensin jotain muuta kautta kuin sängyn kautta.
Ja juttu nyt vaan sattui olemaan se, että se mies oli mulle se "spesiaalimies", niin tietysti olisin halunnut että hän olisi ollut kaikin puolin tyytyväinen, vaikka sitten olisikin ollut vain se yksi yö tai mitä vain kyseessä. Itsekseni tässä nyt vain vatvon tätä asiaa puolin ja toisin.
Mutta nyt ollaan kyllä liian paljon lipsuttu alkuperäisestä aiheesta sivuraiteille...:)
Puhuminen on kyllä ihan hyvä asia, tykkään minäkin. Se vaaan että aikas usein naisilta ainakin täällä palstoilla saa lukea että se on pahin nahdollinen moka että lähdet kyselemään mistä toinen tykkää. Jotkut naiset kun näyttää olevan sitä mieltä että miehen kuuluisi ihan automaattisesti tietää mistä kaikki maailman naiset pitää. Eli läheskään kaikki naiset ei todellakaan pysty keskustelemaan noista asioista.
olen sitä mieltä, ettei kukaan voi olettaa toisesta mitään. Eikä tietenkään voi tietää, mistä toinen tykkää, ellei asiaa oteta jollain lailla puheeksi. Kyllä se on vaan plussaa, jos keskusteluyhteys pelaa siellä sängynpuolellakin. (Näin jälkikäteen nyt on hyväkin sanoa...:/)
Enkä tietenkään odota mieheltä mitään selvännäkijän taitoja. Mutta täytyy sanoa, ettei mies ainakaan minun suhteeni ollut ihan hakoteillä, vaikken siis suoraan mitään sanonutkaan, mitä haluan. :))
on myös tärkeää. Se, että tuntee että toinen oikeasti on siinä vieressä, samassa sängyssä, eikä ole ajatuksissaan jossain ties missä. Siis niin, että ihminen siinä lähellä on ihan koko vartalollaan siinä.
Uskon kyllä että hyvä seksi koostuu paljon muustakin, kuin vain niistä sänkytaidoista.
oo mitään rakettitiedettä, idioottikin osaa perusasiat ja loput jutut / mieltymykset täytyy opetella tapauskohtaisesti jos meinaa saman kanssa harrastella useammastikkin. Sitäpaitsi me miehet nyt ollaan loppupeleissä aika vähään jo tyytyväisiä, mule ainakin riittää et on yleensä intoa kys. hommaan eikä jännitä joka asiaa ihan järjettömästi. Mikään oon vittumaisempaa kuin se et toinen on paskat housuissa, se tarttuu sit itteenkin ja hommasta menee maku kun pitää kokoajan miettiä jotain helvetin etikettiä ja varoa pienimpiäkin 'mokia'.
Kai sitä vain hiukan miettii sitä kuinka kokeneisiin naisiin mies on tottunut tai miettii sitä vertaako mies minua muihin jne.
Eihän sitä enää suhteen aikana tarvitsisikaan pelätä kun saisi vain rauhassa tutustua toiseen ja toisen seksihaluihin ja mieltymyksiin puolin ja toisin. Mutta kaikkea sitä vain tulee mieleen. Jokainen teistäkin, joilla on ollut paljon kokemuksia, muistaa varmaan mitä oli silloin ennen...varmaan moni on ajatellut asioita näin.
Ihan rehellisesti voin sanoa etten ole koskaan ajatellut tuollaisia asioita. Kun panettaa hulluna niin ei silloin tule ajatelleeksi mitään, vaan nautittua vaan. Kerroit uskovasi että seksi paranee suhteen vanhetessa. Itse uskon taas milteinpä ihan päinvastoin. Seksi on suhteen alussa aina hyvää kun se on niin spontaania, mutta jos siitä tulee vähitellen rutiinia, niin sitten mieleen saattavat tulla ne vertailukohteet ja tekniikkakysymykset ja sitä myötä myös suorituspaineet.
rutinoitumiseen löytyy syypää peilistä.
Onhan se totta, että pidemmässä suhteessa tuntee toista koko ajan paremmin myös kammarin puolella, joten sit vain pitää rikkoa rajoja ja ottaa mielikuvitusta/uskallusta peliin valloittaa uusia alueita seksin saralla.
Musta tuntuu, että sitä saatetaan jopa liian helposti ajatella, että tätä tää nyt sitten on, eikä jakseta lähteä panostamaan seksiin niin paljon, kuin siihen kannattaisi panostaa. Toki se vaatii, että molemmat on siinä mukana ja haluavat panostaa monilla eri tavoilla.
...sen avainsanan, eli "pitää". Mielestäni seksielämä on jo menossa rutkasti huonompaan suuntaan kun pitää alkaa miettiä kaikenmaailman virikkeitä ja erikoistehosteita että siitä saisi irti mitään. Lopulta suhteessa ei olekaan enää kaksi toistaan himoitsevaa ihmistä, vaan iso liuta koneita ja varusteita ja kaksi niitä toisiinsa käyttävää ihmistä, jotka eivät enää edes muista miltä seksi tuntui ilman kaasunaamaria ja kahluusaappaita.
Ei seksin tulisi mielestäni olla mitään välineurheilua ja teknistä kikkailua, vaan spontaania kahden ihmisen toisiaan kohtaan tuntemaa palavaa intohimoa.
ei nyt kuitenkaan vedetä sentään ääripäähän kumpaankaan suuntaan. Sana pitää on väärä "pitää" on oikeampi ja tuo sana "pitää" tarkoittaa sitä, että haluaa panostaa ja rakentaa myös seksielämää.
Missään nimessä en tarkoita sillä välineurheilua tai suorittamista, vaan nimen omaan sitä erilaista kokemusta aiempaan katsottuna.
Kyllä se spontaanisuus on hyvä sälilyttää aina, eikä sitä kannata unohtaa missään vaiheessa. Toisaalta spontaanisuus on hyvä ja toisaalta mielikuvituksella rakennettu pidempi kestoinen "roolileikkikin" on kivaa.
Mielikuvitus ei aseta rajoja ja voisi sanoa, että mielikuvituksettomuus rutinoittaa ja tylsistyttää samaan harmaaseen kaavaan.
Intohimo sinulla tarkoittaa jotain ja jollakin toisella jotain muutal joten ei ole mitään yleispätevää kaavaa, miten kaikkien parien jutut toimivat vielä 17 vuoden kuluttuakin. Kyllä se kuule Kolli on myös niin, että se intohimon pitäminenkin on rakentamista, ei se pysy, ellei sitä pidä kaikella mahdollisella tavalla yllä, niin kuin parisuhteen kaikkia muitakin elementtejä.
...että sitä intohimoa ja yhteenkuuluvuutta voi rakentaa ja ylläpitää kumppanin kanssa muuallakin kuin sängyssä. Jos minulla on tunne, että kumppanini ihan oikeasti ymmärtää ja arvostaa minua ja huomioi tarpeitani, niin myös seksuaalinen haluni häntä kohtaan pysyy ilman mitään mielikuvituksellisia roolileikkejäkin. Jos parisuhde on rakastava, niin tyydyttävintä ja kiihottavinta on kuitenkin se ihan tavallinen arkiseksi.
mä koitin piirtää näkösälle, mutta eri lähestymiskulmasta. Tässä ei oikeen riitä aina aika lähteä rakentamaan ympäristöä kaikkia asioita sivuten ja pohjustaen, jotta voisi siirtyä yksilöllisempään kommenttiin, ilman väärinymmärtämisen mahdollisuutta.
Seksuaalinen halu on kaiken a ja o, myös silloin kun mielikuvistus ym. on kuvioissa. Seksuaalinen halu syntyy aivan muulla tavalla kuin kamarissa, kamarissa siitä sitten saadaan nauttia monin eri tavoin.
Ympäri käydään, yhteen tullaan... ;)
Niinhän se on, että kun mieli pysyy virkeänä ja sydän palavana sängyn ulkopuolella, niin sängyssäkin homma toimii. Monet pariskunnat yrittävät pelastaa väljähtynyttä seksielämäänsä keskittymällä vain uusien seksitemppujen opetteluun, mutta unohtavat samalla vuorovaikutuksen sängyn ulkopuolella. Oikeastaan voisi ajatella, että hyvä seksi alkaa heti aamusta ja se varsinainen akti illalla on vain loppuhuipennus koko päivän kestäneelle esileikille.
ja parisuhteessa joka ikinen päivä lähtee nollasta rakentumaan, eilisen "pisteillä" ei kukaan pysty ratsastamaan :)
Tuohon kun pääsisi... mutta kun ajatus menee väkisin niin että seksi uuden ihmisen kanssa = ainutlaatuinen tilaisuus mokata itsensä satuttavimmalla mahdollisella tavalla...
vaatii vähintään kamalat kännit koettaa onneaan.
Joskus olen huomannut naisen vähäisen kokemuksen sängyssä, mutta mitä sitten? Ei mies välttämättä toivo naisen olevan itseään kokeneempi.
Jos nainen osaa ottaa ystävällistä ohjausta vastaan voi vähemmän kokeneen kanssa olla jopa mukavampaa, kun hän ei ole tottunut kenties "väärille" tavoille. Kaikki miehet eivät halua kaikkea samalla tavoin, vaikka naiset niin joskus luulevat. Eiväthän naisetkaan ole samanlaisia: joku haluaa olla päällä, toinen haluaa miehen vievän ja itse vikistä; minulle sopii kumpikin, ja moni muukin. Mielestäni "tosi mies" osaa toimia erilaisten naisten kanssa niin että kummallakin on mukavaa.
Jos naista haukkuu "lahnaksi", on vika monesti miehessä itsessään. Tanssilattiallakin osaava mies osaa viedä kokemattomampaakin daamia. Hyvin estyneen ja ennakkoluuloisen daamin tanssittaminen on vaikeampaa kuin kokemattoman mutta ilolla ja kokeilunhalulla mukana olevan ;)
Mies 40
Mies toimi niin, että oli mukavaa, kaikki siis hyvin sen suhteen, jäi hyvä olo, eli ei ollut ollenkaan kyse siitä.
Itse vain jäin miettimään, että jos olisin puhunut tai toiminut jossain kohdissa toisin, tai tehnyt eri tavoin, niin olisin silloin ollut ehkä parempi. Tämä tietysti on ihan oman pääni sisällä.
Mutta hyvä kun enemmistö ainakin on suhtautunut ihan positiivisesti tähän aiheeseen.:)
huomaa. mutta siitä ei ongelmaa kannata tehdä. pystyt kummiskin ottamaan revanssin vaikka samantien putkeen. perusidea on: kaikki panee parastaan, niin homma toimii.
se vituttaa, jos itse painaa taka-tukka hiessä ja näkee ettei toinen edes yritä.
Tarvii siinä kummankin huomioida toisensa, ei kai siitä muuten onnistutakaan. Ja puhuminen ainakin on se keino, jolla pääsee paljon parempiin ja kumpaakin tyydyttävämpiin lopputuloksiin.