Onko niin, että satulan ja 12:n nauhan välimatka pitää olla sama kuin 12:n nauhan ja tallan välimatka?? Päteekö kaikissa? Omassa toimii ainakin parhaiten.
Tallan paikka
hiufowe
52590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Näin on, koska tämä paikka on täsmälleen skaalapituuden (tallan ja satulan välimatkan) puoliväli. Näin skaalanpituus puolittuu, ja 12. nauhalta saadaan kaksinkertainen taajuus vapaaseen kieleen nähden. 12.nauha vastaa täyttä oktaavia. Samoin 12. nauhalta saa myös huiluäänet.
Kiitos tiedosta. Mitenkä sitten selittyy se, että joissakin kitaroissa talla on vähän vinossa? Eli tallan "alareuna" lähenpänä satulaa kuin yläreuna...
Silloinhan matka ei kaikkien kielten kohdalla ole sama?!?
Sori typerät kysymykseni, olen aika untuvikko näissä jutuissa!
Oikeasti talla ei ole yhtä kaukana 12. nauhasta kuin satula, vaan muutaman millin kauempana, mitä paksumpi kieli, sitä enemmän takana.
Jos kielet olisivat ihan nauhoissa kiinni ei tällaista kompensointia tarvittaisi, mutta ne kiristyvät aavistuksen kun niitä painetaan alaspäin.
Nylonkielisissä talla useimmiten on suorassa, antavatko kielet ehkä periksi kun niitä painetaan, niin ettei kompensointia tarvita? Tätä en tiedä.
menevät myös helpommin epävireeseen - tuo muutaman millin (tai millin osan) säätö auttaa myös vireessä pitämisessä ja hienovirityksessä.
Tämän vuoksi myös sähkökitaroissa on yleensä säädettävät tallapalat. Jos sinulla on ruuvimeisseli, viritysmittari ja riittävästi kärsivällisyyttä, voit tarkistaa että taajuus on sama kun näppäilet kieltä satulan ja 12. nauhan välistä ja sitten 12. nauhan ja tallan välistä ja säätää hienovirityksen oikeaksi.
Kiitti kaikille asiallisista vastauksista.
Täytyykin koittaa säädellä.
Kaveri nimittäin lainasi kitaraa, vaihtoi siihen kielet irroittaen kaikki kielet samaan aikaan, jolloin talla(joka ei ole tässä mallissa millään kiinni) ei pysynyt paikallaan ja näin ollen säädöt on pielessä.
Tosin sain sitä kyllä jo huomattavasti paremmaksi, mutta täytyy vielä vähän ruuvailla.