Naisia kuvailevat adjektiivit..

Tästäkin on joskus ollut keskustelua täällä, mutta en haulla löytänyt.. Siis mitä eroja on adjektiiveilla söpö, ihana, kaunis, seksikäs, upea jne. kun kuvailette naista?
147965
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ainakaan yli 3-kymppinen nainen ei voi olla söpö. Söpöys liittyy nuoruuteen.

Kauneuden taas voi päätellä naamavärkistä, kun taas seksikkyydessä katsotaan vartalon muotoja, tissejä, persettä jne.

Äänestä

Söpö on suloinen. Sellainen hellyyttävän pupun näköinen.
Ihana taas kuvaa luonnetta.
Kaunis on vaikkapa kuvauksellisen näköinen. Silmää miellyttävä. Ehkäpä hyvin laiteltu ja kauniit kasvonpiirteet.
Seksikäs huokuu sellaista narttumaisuutta.
Myös pukeutuminen tuo sitä seksikkyyttä esiin.
Upea on sellainen charmantti ja hyvin pukeutunut.

Äänestä
  • seksikkyys ehkä enemmän sensuellisuutta? Ainaki mun mielestä on (tää kyssä oli kyl miehille). Eiks seksuaalisuus oo jotain enemmän ja vaikka vähä fiinimpääki kuin narttumaisuutta?

    Äänestä

  • Tyttis79 kirjoitti:

    seksikkyys ehkä enemmän sensuellisuutta? Ainaki mun mielestä on (tää kyssä oli kyl miehille). Eiks seksuaalisuus oo jotain enemmän ja vaikka vähä fiinimpääki kuin narttumaisuutta?

    Seksuaalisuus onkin vähän eri juttu.
    Seksikkyyttä voi löytää ihan mistä tahansa. Tuo narttumaisuus oli vähän huono sana.
    Ehkä se seksikkyys on kuitenkin enemmän juuri sitä miten sen tuo esille. Harvemmin kukaan on seksikkäimmillään esim. ilman vaatteita.

    Äänestä

Unohtui tuosta yksi, eli millainen on sitten hyvännäköinen?
Ja voiko nainen olla yhtäaikaa esim. söpö ja seksikäs?

Äänestä
  • Voi olla söpö ja seksikäs. Usein söpöt onkin seksikkäämpiä.
    Hyvännäköinen on sekoitus kauneutta ja söpöyttä.

    Äänestä

  • Runko on kuin närkön kärryssä ja tuntee ihmiseksi muustakin kuin jalanjäljistä!

    Äänestä

kaunis= klassisen kaunis, missityyppiä. Ei herätä minkäänlaisia viboja kun tietää ettei ole mitään nahdollisuuksia.

nätti= persoonalliset kasvonpiirteet, viehättävä monella tasolla hymy ym. tätä voi jo yrittää.

Äänestä

Vähän aiheen vierestä, mutta kuitenkin.
Oma mies kehuu sellaisilla adjektiiveilla, jotka eivät yhtään kuvaa minua! Hänelle olen aina söpöliini, suloinen, pikkuinen, tytsy. Oikeasti olen pitkä, hoikka, erikoisen näköinen aikuinen nainen. En yhtään tyttömäinen tai lapsenkasvoinen, kaikkea muuta. Jos muut miehet (joskus harvoin) kehuvat, saan kuulla olevani kaunis, upea, tyylikäs, eroottinen jne. Kukaan ei ole koskaan sanonut söpöksi tai suloiseksi tms.. Tiiän, että kuulostaa typerältä ja itsekeskeiseltä, mutta ärsyttää, kun mies haluaa nähdä minut jonain pikkupikku söpöliininä. Se jopa loukkaa, ei ainakaan kohota naisellista itsetuntoani. Ehkä noiden tytöttelyjen ja lässyttelyjen tarkoituksena onkin saada minut tuntemaan itseni vähän hölmöksi ja pieneksi.

Äänestä
  • tuntuu omituiselta kuulla että olen pieni/pikkuinen/suloinen tms.
    Vaikka oikeasti olen todella pitkä ja aivan normaalipainoinen.
    Mutta tottakai on kiva että kehutaan..:)

    Äänestä

mua "kissi-mirriksi"
Mitäköhän se mahtaa tarkoittaa.

Äänestä

Söpö ja ihana (käyttääkö joku mies muka moista kuvasuat naisesta- mistään ylipäätään?) ovat enemmän positiivisia ilmauksia. Kaunis, seksikäs jne taas enemmän neutraaleja. Veikkaisin.

Äänestä

Arvioni naisesta pidän omana tietonani...

Äänestä

söpö = pussattava
ihana = siis _todella_ pussattava ;D ;D
kaunis = huh huh.. aiheuttaa vähintää katkokävelyy
seksikäs = vähintään viikon unettomuus
upea = ei mitää tsänssejä

siis eihä noilla adjektiiveilla olis käytännössä mitää tekoo keskenää ;D ;D hähä muuta ku et niillä vois yrittää kuvailla näkemäänsä/tapaamaansa naista :)

paitsi et äijät ei kyllä tollasii adjektiivei välttämättä käytä. paitsi jos alkaa jotai liirumlaarumii suoltaa naiselle ;D ;D hähä

tollaset tuli kuiten noista mielikuviks.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kyselen kirjoitti:

Tästäkin on joskus ollut keskustelua täällä, mutta en haulla löytänyt.. Siis mitä eroja on adjektiiveilla söpö, ihana, kaunis, seksikäs, upea jne. kun kuvailette naista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu