Paratiisi

Pääsiäis kelkkailioiden paratiisi on Hetta.Isit ja pojat tulevat moottorikelkkailemaan ajavat missä ja miten sattuu. Pienimmät kuskit on niin nuoria että ei paljon erota että mikä sitä kelkkaa liikuttaa.Eikä ole mitään pikku kelkkoja joilla ajavat.Kyllä tähän touhuun pitäisi joku tolkku saada. Pysykää reiteillä jättäkää toisten pihat ja metsät rauhaan.
81741
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ainoa huvimme on täällä kelkkailu.Pitäiskö sekin kieltää.Tuskin kukaan sentään pihalle tulee.En minä ainakaan.Ei kaikki voi rakastaa maastohiihtoa.Suurimmat tunturit ja eniten tuntureita tässä kunnassa.Pienet viherpiipertäjät estäneet laskettelumahdollisuudet ja poromiehet hyvänä apuna.Onko ihme kuntamme köyhyys.

Äänestä

Omistan minäkin pläntin metsää ja muutaman tontin.Porot syö koivun käppyrät ja poromiehet ajaa loput yli.Miksi pirussa muutkin ei sais kelkkailla.

Äänestä
  • Vai of the topic?????????????????????

    Äänestä

  • Kyllähän meilläkin kelkkaillaan mutta kyllä siinä pittää joku järki olla matkassa miten ja missä ajetaan .Ei sitä kieltämässä olla se on ihan kiva harrastus kun vaan ollaan siellä missä sillä saa liikkua.Onnettomuuksia sattuu ja läheltäpiti tilanteita varsinkin jatkuvasti. Ei varmaan sinuakaan huvita jäädä kelkan ruhjomaksi esim. hiihtoladulla eikä varmaan muuallakaan.Sitä en ymmärrä miksi pitää ajaa latua pitkin jos kelkka reitti on 30m:n päässä! Kyllä silloin on asenteessa jotain pahasti pielessä.

    Äänestä

Paikkakuntalaisena voin sanoa, että isät antavat poikien rällätä kelkoilla, vaikka ikä ei sitä salli, ei turisteja tarvitse syyttää. Turistit ajavat reiteillä ja jos lapsi puikoissa, niin isä istuu takana. Eli katselepas tarkemmin! nimetkin voin kertoa, jos epäilet.

Äänestä
  • Olen sinun kanssa erimieltä tästä asiasta , mutta en "verisesti";). Aika paljon latuja pääsiäisenäki kiertäneenä vastaan ei tullut yhtään paikkakuntalaista ( en puolusta) monta kylläkin ns turistia.Eihän me asialle mitään voida , kun ei ole minkäänlaista valvontaa.Ja jos kerran talvessa on niin sen kyllä tietää etukäteen milloin se on. Hyviä kelejä;)

    Äänestä

  • maan omistaja kirjoitti:

    Olen sinun kanssa erimieltä tästä asiasta , mutta en "verisesti";). Aika paljon latuja pääsiäisenäki kiertäneenä vastaan ei tullut yhtään paikkakuntalaista ( en puolusta) monta kylläkin ns turistia.Eihän me asialle mitään voida , kun ei ole minkäänlaista valvontaa.Ja jos kerran talvessa on niin sen kyllä tietää etukäteen milloin se on. Hyviä kelejä;)

    Kierrellyt itsekin olen ja tunnen kelkat ja kuskit ja tiedän mistä lähtevät ja mihin illalla palaavat. Nämä kelkat ei mene Jussalle.

    Äänestä

Pitää huomenna ostaa uudet ahvakkeet. Voihan olla että tullaan vastakkain tunnistat uusista laseista. Katellaan siinä yhdessä ketäs ne on ja minne menee;)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


metsän omistaja kirjoitti:

Pääsiäis kelkkailioiden paratiisi on Hetta.Isit ja pojat tulevat moottorikelkkailemaan ajavat missä ja miten sattuu. Pienimmät kuskit on niin nuoria että ei paljon erota että mikä sitä kelkkaa liikuttaa.Eikä ole mitään pikku kelkkoja joilla ajavat.Kyllä tähän touhuun pitäisi joku tolkku saada. Pysykää reiteillä jättäkää toisten pihat ja metsät rauhaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu