olen ollut nykyisen miehen kanssa thdessä 4 vuotta, ja parisuhde on muuttunut kaveruudeksi. en näe miehessä enää mitään samaa johon joskus ihastuin, ja haluaisin lopettaa suhteen. yritetty on yrittämisen perääm, muttei suhde enää toimi! Mies vain ei tajua tilannetta, hänen mielestään siinä ei ole mitn vikaa. olen ollut jättämässä hänet monta kertaa mutta hän vajoaa itesääliin, surkuttelee että olen ainoa syy elää etc. Tilanne on todella alkanut pelottaa ja ahdistaa, joudunko todella elämään "väärän" ihmisen kanssa lopun ikääni vain siksi, ettei hän tekisi itsaria, jolla hän uhkailee jos jätän! Kukaan tuskin haluaisi samaa omalle kohdalleen, enkä minä halua olla hänen ainoa syynsä elää!! kuinka tästä voi selvitä..?
Jos jätän=itsari?!!
Viivi
101650
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
eikun menoks. ilmoita tyypin kavereille että katsovat vähän perään. ei tosta mitään tule.
Tee se kuitenkin nätisti, lupaa laittaa joskus kirje tms, helpottaa luopumisen tuskaa.
Hei... tuommonenhan on pahimmanlaatuista kiristystä!! Uskomatonta että jotkut ihmiset oikeasti kuvittelevat että voivat pitää toisen ihmisen väkisin luonaan uhkailemalla itsarilla... Voi juma...:(
Jos olis mun äijä ni löisin heti puukon kouraan että "siinon, anna mennä äläkä inise!" Uhkapeliähän se mutta oikeesti hei... onhan se niin että tuollainen syyllistäminen ei ole mitään rakkautta... Ei pelosta voi kukaan kenenkään kanssa olla, ja anteeksi...saattaa kuulostaa kamalalta tämä, mutta sanon nyt kuitenkin: jos se haluaa itsensä tappaa siksi että sinä sen jätät niin sehän on hänen oma valintansa, ei sinun.
Ei ole sinun vastuullasi jos aikuinen ihminen on henkisesti noin kykenemätön käsittelemään eroa "huonosta" parisuhteesta. Ja toden totta: ammattiauttajiakin on olemassa...
Tsemppiä sulle kovasti, nyt on kuitenkin kyse sinun elämästäsi. :-)
Minä olen sitä mieltä kans, että se kuule kiristää vain sua - henkistä väkivaltaahan tuollainen on! Juuri niin - ja sulla on siitä huono omatunto, etkä sä edes ole tehnyt mitään pahaa!!!
Mun äidillä oli tuollainen mies yhteen aikaan (isä kuoli), ja äiti halus siitä eroon. Mies itki ja uhkaili itsemurhalla. No, lopulta äiti sai sanottua, että lopetetaan. No eihän se mitään itsaria tehnyt! Ei edes yrittänyt. Etsi uuden naisen ja teki sille heti lapsen!
Ei sun kannata elämääs pilata. Tee niinkuin tuos yllä neuvottiin: pyydä sen kavereita/vanhempia/sisaruksia vähän kattomaan perään. Lähetä vaikka kirje/kortti vanhemmille/sisaruksille, että lähdet.
alkuaikojen huuma on ohi ja tilanne on sama kuin monilla muillakin:ollaan kavereita, rakastetaan silti,ollan yhdessä tiimi,luotetaan ja tuetaan toista,tilanteessa on PYSYVYTTÄ ja levollista hyvää oloa.Oletko varsin nuori vielä? Pitäisi olla uutta säpinää,kun alun huuma väistämättä kaikilla muuttuu?
Itsarilla (itselle tai toiselle pahan tekemisellä) uhkailu on tapa pitää kiinni parisuhteessa. En usko että miehesi itseasiassa kokee kiristävänsä sinua, vaan yrittää pitää kiinni sinusta - ehkäpä vielä kuvitellen, että se on rakkautta. Ja siksi olisi viisasta pohtia miksi hän haluaa pitää kiinni. Läheisriippuvuudesta? En tiedä. Itse elin tällaisen ihmisen kanssa 11 vuotta eikä hän muuttunut tässä kohtaa lainkaan, vaikka tottavie yritin ;-} Ero tuli ja lopputulos oli, ettei mitään sellaista tapahtunut mistä exäni uhkaili.
Mitä eron jälkeen toinen tekee itselleen on kuitenkin hänen valintansa. Miehesi on täysi-ikäinen ja siksi vastuussa itse tekemisistään.
Lujasti tsemppiä sinulle. Sinulla on vaikeat ajat edessäsi, mutta lopussa seisoo kiitos, eli saat taas oman elämäsi itsellesi, eikä sinun tarvitse vetää ketään perässäsi.
joo toi on kyllä tuttua juttua mullekin. Ja n. 8 vuotta sitten ensimmäinen poikaystäväni, jonka kanssa ehdin olla n. 4kk:tta, tappoi itsensä. Siis sen jälkeen kun olin hänet jättänyt. En tajunnut että hän oikeasti sellaista tekee, olin nuori jne... mutta näen asian niin että hänellä oli taustalla paljon muita ongelmia ja ero oli hänelle viimeinen naula arkkuun. Sitten olen myös seurustellut sellaisen miehen kanssa joka uhkaili itsemurhalla, mutta hän ei tehnyt suhteen loputtua mitään itselleen.
Näissä kahdessa jutussa oli mm. se ero että se kuka tappoi itsensä ei uhkaillut asialla (hän oli yrittänyt ennenkin, mikä selvisi minulle vasta erottuamme) ja hän lupasi eräälle ystävälleni ettei tee itselleen mitään. Ja uhkailija tosiaankin uhkaili kännissä itsensä tappamisella, mutta toimintaa ei koskaan tullut.
Mielestäni kuitenkin heti kun joku uhkaa/puhuu itsemurhasta pitää hälytyskellot alata soimaan että ihminen ei ole henkisesti tasapainossa (oli hän tosissaan tai ei). Ammattiauttajan näkeminen voisi olla paikallaan. Ja tosiaan sanoo että miehen kaverit, vanhemmat tms. katsoo perään.
Sinulla on kuitenkin oma elämäsi, et ole hänelle velkaa mitään.
Rohkeutta päätökseen. Sen jälkeen kivi putoaa rinnalta.
Mulla oli lähes samanlainen tilanne ... jo puolen vuoden seurustelun jälkeen huomasin että en saanut suhteelta sitä mitä halusin. Halusin lopettaa. Mies kuitenkin vaikersi ja pyysi jäämään ... uhkaili heti itsarilla. Jäin ja jäin kerta toisensa jälkeen , kunnes sitten 8 vuoden jälkeen en enää pystynyt , vaan raahasin miehen "väkisin" lääkärille ja hoitoa saamaan . Kerroin että nyt se on ohi en jaksa enää . Kävin hänen kanssaan läpi vaikeita asioita yhdessä psykologin kanssa. Pikkuhiljaa hän "päästi irti" ja jatkoi omaa elämäänsä . Nyt hänellä on uusi vaimo ja lapsi. Silti tuntuu todella pahalta kun muistelen kaikkia niitä kertoja jolloin hädissäni yritin estää häntä tekemästä itsaria . Kun oma elämäni tuntui kulkevan ohitse.
Ihminen joka uhkailee ja painostaa tuolla asialla ei voi olla tasapainossa ja tarvitsee apua. Olemme edelleen todella läheisiä ja hän on kiittänyt minua avustani moneen kertaan . Vihdoin hän tuntee elävänsä samoin kuin minä nautin vapaudestani :)
...on melko säälittävää ja lapsellista kiristämistä. Älä sorru siihen, että jäät sen vuoksi ja pilaat elämäsi.
älä hänen! Menin nuorena naimisiin itsemurhauhan alla, elin 18 vuotta avioliittoa itsemurhauhan alla ja erosin itsemurhauhan alla. Ja yhä edelleen mies syö, nukkuu, käy töissä ja elää muutenkin normaalia elämää kuuden vuoden eron jälkeenkin uusi nainen kainalossaan. Älä tuhlaa elämääsi häneen, ei ole sinun arvoisesi. Täällä eletään vain kerran ja ollaan yhdessä suhteessa koko ikämme ITSEMME kanssa. Kaikki muut on aikansa, mutta peiliin pitää pystyä katsomaan koko ikänsä ja ajatella edes joskus itseäänkin.
Teille molemmille on se oikea jossain, jonka kanssa ei tarvi pelätä eikä tarvi uhata!! Et ole vastuussa toisen aikuisen ratkaisuista!
Tsemppiä.....kerran se ero vaan kirpasee.
Mun ex kanssa uhkaili vaikka millä (itsari, tappaa miesystäväni...), mutta en jaksanut kuunnella sen juttuja. Noin vuoden lohduttelin ja kuuntelin sen uhkailuja, sitten päätin, että nyt alkaa mun oma elämä. Jos olisi elänyt sen uhkailun alla, olisi ollut sama vaikka olisi oltu yhdessä. Ei hitto, ja itsarilla uhkailu on vain huomion hakemista, kun huomioo ei saa, ne keksii jotain muuta, alkaa uhkailee tuttuja ym. Hitto, että olen onnellinen kun nyt vihdoin jatkuva uhkailu on loppu. Mutta ennenkuin se loppu, olin jo valmis tappaa sen jos vielä kerran uhkailisi itsarilla. Älä kuuntele, puhelin vaan kiinni, niin soittaa jollekkin muulle. Jos tulee ovelle norkoilee, lähde kavereille muutamaksi yöksi kylään. Kaikista tärkeintä on, ettet alistu sen pyytnöihin.