Musiikin teorian 3/3, mitä pitää osata??

Kiinnostaa tietää että mitkä asiat täytyy olla hanskassa että pääsee läpi?

teoriapuolella?

ja sitten solffaus puolella?

ja vaihteleeko eri Suomen konservatorioissa nuo vaatimukset??
54733
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No, se pitää osata kokeessa mitä edeltävässä kurssissa on läpi käyty. Ja muistaakseni puolet maksimipisteistä pitää saada...

Äänestä
  • siis kyllähän ne tunnilla kerrotaan..säveltapailu,rytmi,melodia-ja rytmidiktaatti,intervallit,kadenssit,sointuasteet,-jaksot ja -analyysi. Sitten vielä sointukäännökset. Noilla pärjää.

    Äänestä

Perusvaatimukset yleensä tulevat musiikioppilaitosten liitolta (SMOL) ja ovat pitkälti samat. Esimerkiksi mitä sointuja ja harmonioita pitää osata tunnistaa (kolmisoinnut ja dominanttiseptimi V7) ja mitkä tulevat vasta myöhemmin (nelisoinnut, välidominantit).

Kokemukseni mukaan teoriakokeet ovat aika lailla samanlaisia mutta solfan osalta koe voi vaihdella jonkin verran. Jossain painotetaan enemmän solfaamista ja toisaalla kuunteluja, jossain tarvitsee osata käyttää solfanimiä ja toisaalla riittää kun laulaa melodian jollain tavulla jne.

Kun käy läpi 3/3 kursseilla käytettyjä oppimateriaaleja niin saa varmasti hyvän käsityksen mitä vaaditaan. Läpipääsystä kannattaa kysyä opettajalta, voi olla esimerkiksi että joka osiosta täytyy saada joku minimi että pääsee läpi.

Äänestä

Hallussasi pitää olla

- sävelten nimet (C, D..)
- solfanimet (do, re..)
- intervallit (suuri, pieni, ylin., vähennetty)
- kolmisoinnut
- etumerkinnät
- tietty määrä sanastoa (forte, piano...)
- sointukäännökset

sitten solfakokeessa on

- rytmin kirjoittaminen (kuunnellaan ja kirj)
- sävelen kirjoittaminen
- nuotista laulaminen
- nuotista taputtaminen
- intervallien kuuntelu
- soinnun tunnistaminen (duuri, molli, ylin...)

Äänestä

jokaisesta osiosta täytyy saada puolet oikein, jotta pääsee läpi tentistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Neitokaunoinen kirjoitti:

Kiinnostaa tietää että mitkä asiat täytyy olla hanskassa että pääsee läpi?

teoriapuolella?

ja sitten solffaus puolella?

ja vaihteleeko eri Suomen konservatorioissa nuo vaatimukset??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu