niin... oon aatellu hommata tommose fillari ympärvuotisee käyttöö napa vaihteilla myös tunturista kiinoistais samantapanen x82 versio.kysyisin onko kansalla mitään kokemuksia kummastakaan???
helkama cs2800
rampe 72
23523
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
on asiasta kokemusta, että viimeisimmän Tekniikan Maailma numerossa 7/07 vertailtiin yhdeksää napavaihteista pyörää (paitsi, että trek oli seitsemänvaihteinen). Siinä testissä ymmärtääkseni mainitsemasi Helkama oli ykkönen. Tunturilta oli siinä mukana Leon-malli, jota mainittin tukevaksi ja pehmeäkulkuiseksi ja joka käytössä tuntuu aina vain paremmalta.
Vertailussa Crescent ja Focus sijoittuivat myös kärkeen ja Tähtipyörä ja Nopsa loppupäähän.
Ostin työmatkoilleni kyseisen pyörän viikko sitten ja vaikuttaa hyvältä peliltä. Napadynamo ei mene tukkoon loskakelilläkään, sekä vaihteet napsahtelevat täsmällisesti päälle. :)