Kuinka miehekäs olet??

Kuinkas "miehekkäitä" te palstan naiset oikein olette?

Oletko kenties käynyt intin? Harrastatko nyrkkeilyä? Kertoiletko ronskeja juttuja, kaksimielisiä vitsejä tms.? Kannustatko Suomea naama punaisena lätkän MM-kisoissa? Oletko kiinnostunut autoista ja autourheilusta? Pelaatko väkivaltaisia videopelejä? Onko Die Hard mielestäsi kaikkien aikojen mahtavin elokuva? Röyhtäiletkö/piereskeletkö porukassa? Käytkö ikinä hakemassa lähikaupasta kaljaa verkkareissa, hupparissa ja tukka sekaisin sekä silmäpussit polvissa roikkuen?

Eli nyt on sana vapaa. Mitä sellaisia piirteitä, ominaisuuksia ja tapoja löydät itsestäsi, joita perinteisesti pidetään miehekkäinä ja maskuliinisina?
161137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Jopas sinulla on kumma ksitys miehekkyydestä. Kuvailitko kenties itseäsi? Onneksi sellaisia tyyppejä joita ilmeisesti pidät miehekkäinä, on harvassa.

Äänestä
  • No en itsekään pidä esim. piereskelyä kovin miehekkäänä. Jos nyt ihan oikeasta miehekkyydestä puhutaan, niin kyllä mä sillä ymmärrän esim. vastuunkantamisen, luotettavuuden, suoraselkäisyyden ja henkisen vahvuuden kaltaiset asiat.

    Mutta tämä nyt on vaan tämmöinen leikkimielinen kysely, jossa haetaan niitä sellaisia "äijämäisiä" juttuja, joiden yleensä katsotaan erottavan pojat tytöistä.

    Eli vaihda se tiukkapipo vähän löysempään malliin ja ota osaa tähän mun gallupiin! =)

    Äänestä

Olen käynyt intin. Olen harrastanut poikamaisiksi miellettyjä joukkuelajeja sekä kamppailulajeja. Käyn puntilla. Vastustan "hyysäämistä" ja muuta sosiaalilässytystä. Tykkään päättömästä huumorista ja poliisisarjoista.
Niitä "naisellisiakin" piirteitä tosin löytyy aika paljon, mutta niistähän ei nyt kysytty ;).

Äänestä

Osaan purkaa ja kasata rynnäkkökiväärin! Eli intin oon käynyt.

Mitähän muuta...no formulat eivät kiinnosta ja Die Hardia en jaksanut katsoa kokonaan. Mä olen kai loppupeleissä aika naisellinen nainen. Kalja maistuu joskus vähän liiankin hyvin, mutta en mä löydä itsestäni juurikaan semmoisia äijämäisiä piirteitä. Enemmän mä olen tällainen isin pikku prinsessa, vaikka toi intti kyllä kieltämättä karaisi ja kasvatti henkisesti aika paljon. Se on aika avartava kokemus, kun ottaa sotilaspainimatsin 190-senttisen ja 100-kiloisen kundin kanssa. Ja niille jotka eivät tiedä mitä on sotilaspaini, niin kyseisessä lajissa on tarkoitus työntää vastustaja ulos ringistä tai sitten nostaa hänet ilmaan. Arvatkaa onnistuiko multa kumpikaan.. =)

Äänestä

Kerron härskejä ja kaksimielisiä juttuja, pieren ja röyhtäilen kuin miehet, ihailen vanhoja autoja, en jaksa meikata kauppareissulle. Minkäänlainen urheilu ei kiinnosta. Die Hard on perseestä. En ole käynyt inttiä.

Äänestä

kriteereillä olen siis tosi nainen, hih ;)

Paitsi Die Hardista pidän, kaikista niistä ja lätkä kyl saa veren kiehumaan..

Äänestä

Oletko kenties käynyt intin? - En.
Harrastatko nyrkkeilyä? - En.
Röyhtäiletkö/piereskeletkö porukassa? - En, salaa halveksisin niitä jotka niin tekisivät, en tosin tunne ketään.

Onko Die Hard mielestäsi kaikkien aikojen mahtavin elokuva? - Yksi niistä mitäänsanomattomista, jotka eivät jää mieleen.
Kertoiletko ronskeja juttuja, kaksimielisiä vitsejä tms.? - Riippuu seurasta, ihmisten tuttuudesta ja porukalle ominaisesta huumorintajusta.
Kannustatko Suomea naama punaisena lätkän MM-kisoissa? - Kausittaisia penkkiurheilurepäisyjä, aina mahdollista.
Oletko kiinnostunut autoista ja autourheilusta? - Autolla on kiva ajaa, muttei mitään sen fanaattisempaa.
Pelaatko väkivaltaisia videopelejä? - Harvoin, mutta ihan jees.


Käytkö ikinä hakemassa lähikaupasta kaljaa verkkareissa, hupparissa ja tukka sekaisin sekä silmäpussit polvissa roikkuen? - Kyllä, tämä on ainoa tapa millä käyn lähikaupassa!! :D Joten sisäinen äijäni löytyi sentään lopulta.

Äänestä

Noi meikäläisen esimerkit olivat ihan vaan keskustelun avaus. Keksikää myös omia "äijämäisyyksiänne", jos niitä suinkin on olemassa.

Äänestä

Mitähän miehekkäitä tapoja multa löytyy....Noo joskus tykkään katsoa jääkiekkoa, autot ja moottoripyörät kiinnostaa, tartun mielelläni vasaraan ja pensseliin muuta kodin pintaremppaa, voi lukee miehille tarkoitettuja auto-, pärrä- ja tekniikkalehtiä sujuvasti. Siinäpä ne melki taisivatkin olla.

Äänestä
  • kotona yksin ollessa tulee röhtäiltyä silleen äijämäisesti. Lähimpien kavereiden kanssa sit röyhtäilen vähän hillitymmin, jos ollenkaan. Jos oon vähääkään tuntemattomammassa seurassa niin en röyhtäile...mun messevän humalatilan tunnistaa siitä et alan röyhtäillä ääneen rennosti....mut ei tietenkään ihmisten ilmoilla kuten esim. baarissa *hyi hyi* :)

    Äänestä

uimarin hartiat ja yläselkä, muutenkin jonkin verran lihasta esim. jaloissa, mutta kyllä myös naisellista pehmeyttä, eli rasvaakin.

Ja uskokaa tai älkää, kaikki tapaamani miehet ovat tykänneet hartioistani.

Äänestä

lenkkarin tapaiset jalassa kuin korkkarit koska tykkään liikkua jalkaisin paljon ja pitkään. Pukeudun rennon muodikkaasti mutta en mitenkään hypernaisellisesti ripusta koruja kaulalle tai kaikenmaailman huiveja, sun muita accessories- krääsää käytä. Meikkaan tosi harvoin sillä omaan voimakkaat värit omasta takaa ja viihdyn au naturel lookissani. Mutta en mä mielestäni näytä miehekkäältä tai edes poikamaiselta. Näin tänään bussissa varmasti mua nuoremman naisen jolla oli tuuhea musta partapesäke leuassa. Ei hänkään ollut erityisen miehekäs mutta tuohon vedän rajan, että vaikken meikkaa kuin harvoin niin en kyllä liikkuis ihmisten ilmoilla karvatupsu leuassa kasvaen ;)

Olen harrastanut taistelulajeja joissa painin ja nyrkkeilin pääasiassa miehien kanssa. Aerobikissä kävin aikoinaan kuukauden verran, nykyäään lenkkeilen ja käyn salilla, eli ei mitään huippunaisellista.

Penkkiurheilun puolella saatan satunnaisesti katsella telkkarista K1-matseja tai vastaavia, muihin urheilulajeihin ei kiinnostus riitä, siis katsomispuolella.

Yksi kaikkien aikojen parhaimmista elokuvista on mielestäni Reservoir Dogs, mutta toinen mainitsemisen arvoinen on Amelie, että kuten niin monessa muussakin asiassa niin tässäkin aika tasapainossa elelen.

Videopelejä en pelaa.
Työkaluarsenaalini on aika mittava, jokunen mies voisi jopa kadehtia. Porakoneen osto oli aikoinaan mulle kova juttu, leijuin pitkään itsenäisen naisen tunnelmissa sen tuoman riippumattomuuden vuoksi :D

En piereskele/röyhtäile seurassa eli käyttäydyn korrektisti.

Äänestä

olla miehekäs nainen.
Vaikka työskentelenkin ns. miesten hommissa, ja miesten seurassa, en näe meissä muita yhdistäviä tekijöitä.

Päinvastoin työni vastakohdaksi olen mielelläni mahdollisimman nainen ja heittäydyn usein heikoksi pikku sipsuttelijaksi :D

Verkkareissa en ulkona liiku, en seuraa/ole kiinnostunut urheilusta, kaljaa en juo enkä kantaisi sitä muovikassissa. (muovikassit on muutenkin vähän noloja kanniskella :D)

Toisaalta en koe muiden naisten kanssa mitään sielunsisaruutta, kaverinikin ovat suurimmaksi osaksi miehiä.

Äänestä

Nämä ehkä on miesmäisiä piirteitä.
Käyn salilla, olen harrastanut taekwondoa, olen työskennellyt hitsarina.
En ole käynyt inttiä, nyrkkeilyä olen kokeillut, tykkäsin! Tosi tehokas laji!
Harrastan ronskeja juttuja sopivassa seurassa.
Penkkiurheilu eikä autot taas kiinnosta tippakaan.
Kaljaa kittasin suht miesmäisesti nuorempana, nyt vaihtunut punaviiniin.
Videopelit ei kiinnosta!
Die Hard on tylsä.Vältän seurassa piereskelyä, röyhtäillä saatan.
Osaan korjata polkupyöräni mutta autoista en ymmärrä mitään.
En enää kehtaa käydä lähikaupassa tukka sekaisin mutta verkkarit päällä joo.

Äänestä

nainen, mutta

- harrastan nyrkkeilyä.
- kerron ronskeja juttuja ja kaksimielisiä vitsejä sopivassa seurassa.
- olen joskus kannustanut tosissani Suomea lätkän mm-kisoissa, mutta siitä on aikaa.
- en ole erityisen kiinnostunut autoista tai autourheilusta, ainakaan vielä.
- en pelaa mitään videopelejä.
- Die Hard on jenkkipaskaa, jonka siitä huolimatta katsoin.
- en ainakaan piereskele porukassa.
- en juo kaljaa, mutta käyn joskus ilman meikkiä lähikaupassa.
- olen kerran katsonut naisporukan kanssa pornoa.
- en jaksa plääsätä puhelimessa kavereiden kanssa kovin pitkään.
- kodin pikku huoltotyöt onnistuu.
- kiroilen välillä.
- en hullaannu miehiin yhtä helposti kuin useimmat tuntemani naiset.

Äänestä

noista miehekkyyden kriteereistä voi olla aika montaa mieltä.. sukupuoliroolit alkaa olla aika kyseenalainen käsite. mutta joo.
inttiä en ole käynyt, kuntonyrkkeilyä olen harrastanut (nykyisin yksi japanilaislaji vie aikaa muutaman tunnin viikossa). kerron rumia juttuja sensuroimatta aina veljien ja hyvien kaverien seurassa.
lätkää en missään tapauksessa katso, sillä siinä lajissa miehillä on ihan liikaa vaatteita päällä. lentopalloa ja uintia kyllä, aijai :D
autoista en tajuu yhtään mitään, sillä minulla ei ole edes korttia.. formulat on mielestäni ihan kuvottavaa rahantuhlausta. videopelit, öö? ehkä gta, mutta muuten olen pelannut kasibittistä nintendoa pienenä joskus 90-luvun alussa. :D Die Hardia en oo ikinä nähnyt.. ja joo, röyhtäilen ja piereskelen aika estottomasti hyvien kavereiden seurassa.
mutta nyt pitää tuottaa pettymys - siis ulos keskusta-asunnostani en lenkkiä lukuunottamatta TOD. edes kauppaan lähde, ennen kuin olen meikannut vartin, etsinyt kauniit korvikset ja laittanut hiukset. ja korkokengissä mennään - säällä kuin säällä.

mutta joo, "miehekkäästi" tarvittaessa rassailen tietokonetta. harrastan myös silloin tällöin ampumista. vasara ja kirves pysyvät käsissä ja samoin moottorisaha puusavotassa, koska oon kotoisin maalta. oon vaihtanut joskus polkupyörän renkaat itse. se oli kyllä yhtä kärsimystä :( mies talossa olisi kyllä kiva, ettei mun tartteis aina leikkiä sitä itse..

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Uskomaton Juha kirjoitti:

Kuinkas "miehekkäitä" te palstan naiset oikein olette?

Oletko kenties käynyt intin? Harrastatko nyrkkeilyä? Kertoiletko ronskeja juttuja, kaksimielisiä vitsejä tms.? Kannustatko Suomea naama punaisena lätkän MM-kisoissa? Oletko kiinnostunut autoista ja autourheilusta? Pelaatko väkivaltaisia videopelejä? Onko Die Hard mielestäsi kaikkien aikojen mahtavin elokuva? Röyhtäiletkö/piereskeletkö porukassa? Käytkö ikinä hakemassa lähikaupasta kaljaa verkkareissa, hupparissa ja tukka sekaisin sekä silmäpussit polvissa roikkuen?

Eli nyt on sana vapaa. Mitä sellaisia piirteitä, ominaisuuksia ja tapoja löydät itsestäsi, joita perinteisesti pidetään miehekkäinä ja maskuliinisina?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu