..kun ilmoituksessa luki "asunnon hankinnassa avustetaan" tai oli ilmoituksia "etsimme työntekijällemme työsuhdeasuntoa". Tai niitä aikoja, kun tultiin kouluille n. kolmen henkilön delegaation voimin ja pidettiin liikuntasalissa koko päivä haastatteluja. Huomionarvoinen seikka on sekin, että työttömyysturva oli silloin paljon parempi ja työttömyys% erittäin pieni lukuunottamatta joitakin ongelma-alueita.
Ei ollut hararahalaisia ja melkein kaikki opiskelijaharjoittelijatkin saivat ainakin jonkinlaista työnantajan maksamaa palkkaa. Oi niitä aikoja, jolloin etsittiin oikeita työntekijöitä, joille aiottiin maksaa palkkaa. Missä olivat kannustinloukut silloin?
Ei ollut hararahalaisia ja melkein kaikki opiskelijaharjoittelijatkin saivat ainakin jonkinlaista työnantajan maksamaa palkkaa. Oi niitä aikoja, jolloin etsittiin oikeita työntekijöitä, joille aiottiin maksaa palkkaa. Missä olivat kannustinloukut silloin?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei ollu ilmaista rahaa... opiskeltiin lainalla....
Oli töitä ja sai ansiota kesällä.
Töitä sai valita. Palkka oli huono.
Nyt esim helsingissä elätetään afrikan väkeä,,, ne on kesälomilla ympäri vuoden... siis kymmenet tuhannet ihmiset on kela-lomilla vain..
LAISKOINA::::
Töitä ei tehdä... mistä rahat ??
Opiskelijatkin ruinaa ilmaista rahaa... ottaisivat lainaa....
ja tekisivät töitä huonolla palkalla...
Mm. siivosin 80-luvun alussa yhtä kaksirappuista kerrostaloa, sain siitä yli 500 mk. Täysaikaisesta toimistotyöstä sain 1985 3500 mk ilman mitään koulutusta. Se oli siihen aikaan hyvä palkka.
En tiedä oletko katkera opiskelija, jos niin, niin toivottavasti tajuat, että moni (kymmenettuhannet) työttömistäkin on opiskellut lainalla. Erona tähän päivään on, että silloin tiedettiin että töitä löytyy. HArva meistä uskoi, että ikinä työttömäksi joutuisi.
"Erona tähän päivään on, että silloin tiedettiin että töitä löytyy."
Asia on juurikin näin. (tai siis semmoisen käsityksen olen saanut). Nykyään opiskelu ei kannata!! Olet sitten insinööri,DI, maisteri, jos et tunne oikeita ihmisiä, on oman alan työnsaanti tiukassa. Aina on sanottu että (korkea)koulutus kannattaa!! Nyt sitten itketään työvoimapulaa kun ei ole tarpeeksi amiksia. Ja silti halutaan "korkeakouluttaa" 70% ikäluokasta.
Ennustan että Suomesta tulevat osaajat loppumaan, jos ei koskaan oteta uusia oppimaan. Halutaan aina vaan "muutaman vuoden kokemus tästä erityisalasta". Vit...aaaa tämä lyhytnäköisyys!!!
Toivon että jolloin tulee vielä päivä jolloin voin sanoa tietyille firmoille:"pitäkää paskanne!! Mitäs että aikoinaan edes hakemukseen vastannut!! (tai laitoitte nauhurin pyörimään)"
Ja opintolainasta. Miksei työtöntä vaadita ottamaan lainaa elämiseen??? Tavoitehan on molemmilla sama: työhön pääsy. Itse en ainakaan henk.koht ota milloinkaan opintolainaa. Kiva valmistua veloissa ja ilman hajuakaan työpaikasta.
Että sellaista vuodatusta tällä kertaa...
Mistäpä työttömän lainaan takaajat? Kyllä jotkut joutuvat vippailemaankin sukulaisiltaan, muualtahan ei saa. Opintolainan takaa kuitenkin valtio. Itse työttömänä maksoin ne (todellakin turhaan ottamani) opintolainat pois, olisipa ollut kiva ottaa lisää lainaa. Kierre, josta ei ikinä olisi päässyt pois. Siinä mielessä on ymmärrettävää, ettei opintolainaa haluta nykyään ottaa.
Entisiin aikoihin on huomattavaa muuten se, että opiskelun ohella työssäkäynti olisi ollut vaikeaa. Päivät olivat ainakin itsellä pitkiä ja opistotasolla oli läsnäolopakko.
siinäpä se --- jos ottaa lainaa, niin silloin opiskelee sellaisia tötitä, joilla elää !!
--nykyinen turha opiskelu -- joka ei johda mihinkään -- on tullut muotiin, koska saa ilmaista rahaa turhaan opiskeluun..
--siis vaikka olisi 4 kpl turhia tutkintoja,, niin ei useinkaan ole mitään osaamista --siis turhaa opiskelua ja rahan tuhlausta !!
---nää turhat opiskelijat tulisi siirtää amis-töihin ja amikseen opiskelameen joku ammatti !!!
Itselläni on juuri kolme tutkintoa - jatkumo, koska töitäkään ei ollut. Minulla ON osaamista - mutta se ärsyttää vakinaisessa töissä olleita vaikkapa 70-80 -luvulla valmistuneita (tässä tapauksessa julinen sektori), joilla osaamista ei ole. On ollut järkytys huomata, että perusasioiden tietämisessä on puutteita. Suurempi järkytys on se, että kun 80-luvulla olivat mielissään että kesätöissä opin asiat nopeasti ja osasin paljon ennestään, niin nykyään siitä ollaan mustasukkaisia. Jos ei ole töitä, on pakko opiskella, tiedot vanhenevat muuten!
Omalla kohdallani amisopiskelu olisi nimenomaan sitä turhaa. Teoriassa tulisin varmasti pärjäämään erinomaisesti, mutta peukalo on keskellä kämmentä. Minulla on hyvä matikka- ja kielipää, mutta kädentaitoja ei ole. En osaa laulaakaan, mutta silti kukaan ei vaadi minua ryhtymään muusikoksi, mutta kädentaitojen puuttumista sanotaan tekosyyksi. Sellaisella, joka sanoo että kädentaitoammatteihin pitää kyetä kaikkien, ei saa kyllä itselläänkään olla ainuttakaan heikkoa aluetta, vaan työttömäksi jouduttuaan on kyettävä kouluttautumaan ihan miksi tahansa, missä pula on. Kaikkeen, mitä vaatii muilta, on pystyttävä itse.
Itselläni on nyt työtä toistaiseksi. Olen kouluympäristössä ja saanut jo jälleen mustasukkaisuutta aikaiseksi saatuani opiskelijoita hyvää palautetta. En edes mitään ylenpalttisia kehuja, vaan ihan asiallista tyytyväisyyttä.
...Minulla ON osaamista - mutta se ärsyttää vakinaisessa töissä olleita...
Ei julkisen sektorin töissä saa näyttää, että osaa jotain hyvin - ei ainakaan näyttää, että osaa työn paremmin kuin vakiväki. Siinä käy niin, että joutuu henkisen väkivallan kohteeksi ja jos ei ole vakipaikkaa, niin ei määräaikaisuutta uusita, eikä ainakaan vakinaisteta. Tämän olen valtiolla kokenut karvaasti pariinkin otteeseen.
Muistan sellaisen ajan 60-luvun lopulta, että käveltiin tehtaan konttoriin kysymään töitä ja työhönottaja sanoi:" Tule sitten maanantaina, niin katsotaan, mitä sulle löytyisi näin alkuun."
Se oli siinä koko hela hoito eli haku, mitä nyt vähän koulutodistusta muodon vuoksi vilkaistiin.
Ja maanantaina tultiin tehtaalle hommiin, jossa oli joku pomo vastassa sanomassa: "Laitetaan nyt sut aluksi tohon koneelle harjoittelemaan...alotat siitä sitten ja Irma neuvoo, jos et jotain tiedä"
Niin yksinkertaista se oli.
Suunnilleen noin se meni ennen. Meininki oli reilua.
Nykyään kilpailu on kivenkovaa. Jo se että pääsee ylipätään haastatteluun on kovan työn takana.
Siksi en puheisiintyövoimapulasta jaksa uskoa.
Tietysti tietyn ikäisistä supersuorittajista on pulaa,mutta tavallisista taaveista.
Vielä 1980-luvun lopussa minua huijattiin työhönotossa, jotta saatiin ottamaan paikka. Tämä paikka oli valtiolla toistaiseksi voimassa olevana auki. Kukaan kolmesta työhönottajasta ei vihjaissutkaan, että paikka olikin määräaikainen.
Vasta ensimmäisenä työpäivänä annettiin allekirjoitettavaksi määräaikainen työsopimus. Nostin tietysti äläkän, jolloin toimistopäällikkö ilmoitti, että paikkani on yhtä vaikinainen kuin jos olisi kyseessä vakivirka. Olin tätä paikka varten irtisanoutunut vakipaikasta, joten en voinut muuta kuin tyytyä tilanteeseen. Määräaikainen työsuhde sitten muutettiin määräaikaiseksi viraksi, joka sitten uusittiin muutaman kerran.
Vaan sitten tuli 1990-luvun lama - ja minä päädyin työttömäksi.
"Työvoimapula on pakottanut poliisin ottamaan toistuvasti liikenteen valvontakameroita pois käytöstä,"
http://www.kaleva.fi/plus/juttu647373_page0.htm
..Itse muuten en kelpaa poliisiksi jo pelkästään pituteeni takia. Mutta tuossa ei ole kyse siitä, etteikö työntekijöitä saada, vaan siitä, että poliiseja ei palkata. Jos seuraisit mediaa ja lukisit tuonkin jutun ajatuksella, niin ymmärtäisit. Vaan joillakin on halu ymmärtää asiat oman mielensä mukaan (ellei sitten viestisi ollut sarkasmia, aina ei voi olla varma, kun ei näe ilmeitä).
Kannattaa laittaa tekotutkia ja poliisinukkeja ennemmin kun palkata edes kameranvaihtajia näin liikenneturva paranee..
Suurilla ikäluokilla oli aikoinaan työnhaku helppoa ja maailma oli avoinna,töitä löytyi kaikkialta ja tarvittaessa pääsi vaikka Ruotsiin kielitaidottomana. Eipä ihmekään,että nyt tämä sukupolivi kylpee rahassa kun asuntolainatkin maksoi inflaatio.
"Romaneista apua tulevaisuuden työvoimapulaan
Työministeriön neuvotteleva virkamies Risto Laakkonen toi esiin mielenkiintoisia yksityiskohtia valtaväestön suhtautumisesta omiin vähemmistöihinsä. Poikien ja tyttöjen asenteessa on selviä eroja: tytöt ovat selvästi suvaitsevaisempia ja kaipaavat avointa keskustelua vähemmistöasioista."
http://www.romanomissio.fi/mahdollisuus.htm