Onko kukaan koskaan kuullut laulajasta nimeltä Jarno Sarjanen? Hän on 60- tai 70-luvulta. Yhdestä nettikaupasta läytyy levy. Itse en muista siltä ajalta musiikkia, tai en ainakaan tällaista, mutta varmaan joku muistaa. Kertokaa mikä juttu tämä Sarjanen on? Onko tämä "Suomi-kantria" vai mitä? Olen kuunnellut levyn. En tiedä tykkäänkö vai en.
Jarno Sarjanen
7
844
Vastaukset
- rigor mortis
Jarno Sarjanen on todellinen helmi laulajana, pesee mennen tullen nämä räkäpäkätit Tapiot ja Simo Silmut.Kuuntele vaikka hänen tulkintansa kappaleesta EAST VIRGINIA, Danny tulikinta on mitätön Jarnoon verrattuna.Jarnon äänessä kuuluu kaikki elämän sävyt, hän ei vaan pidä meteliä itsestään.
- H. Simpson
Takavuosina julkaistiin LP-levy, jonka toisella puolella oli Sarjasta ja B-puolella Johnny Cashia.
Olihan sillä nättejä kappaleita
"Ehkä saan mä vanhan työn, lautaa kannan naulaa lyön ... " Pienen pojan haaveet ...Ostin miehelleni syksyllä Sarjasen CD-levyn "Kadun lait" netistä. Sisältää 20 kappaletta, mm. Pienen pojan haaveet, Nukkekoti, Yön kuningatar, Varjoelämää,East Virginia ja Mustat kaleerit. Hän oli kuunnellut Sarjasta joskus 70-luvulla. Mieheni kuoleman jälkeen olen kuunnellut tätä levyä joka ilta, kaunista. Jotenkin niin miehekästä ja melankolista.
- rigor mortis
coeurbrisee kirjoitti:
Ostin miehelleni syksyllä Sarjasen CD-levyn "Kadun lait" netistä. Sisältää 20 kappaletta, mm. Pienen pojan haaveet, Nukkekoti, Yön kuningatar, Varjoelämää,East Virginia ja Mustat kaleerit. Hän oli kuunnellut Sarjasta joskus 70-luvulla. Mieheni kuoleman jälkeen olen kuunnellut tätä levyä joka ilta, kaunista. Jotenkin niin miehekästä ja melankolista.
Häneltä on ilmestynyt levy Jarno Sarjanen Parhaat
Levyllä on mm. Tikkamies,Vähän ennen kyyneleitä,Peluri,Takkulan Baari ym.
Jarno kuuluu samaan sarjaan kuin Tapio Heinonen, joka ei koskaan saanut hänelle kuuluvaa arvostusta.
Iskelmän puolella on sellainen laulaja kuin Hannu Palo ,jolla on ääni kuin Olavi Virralla, mutta kun hän ei ole julkisuushakuinen, vaan on näitä hiljaisia puurtajia, niin hän on jäänyt aivan turhaan muiden varjoon.
Palo levyjäkin voi ostaa vain hänen keikoiltaan.
Minulla on yksi hänen levynsä, jonka nimi Hannu Palo TÄNÄÄN.Kannattaa tutustua. - MMJKLMS
rigor mortis kirjoitti:
Häneltä on ilmestynyt levy Jarno Sarjanen Parhaat
Levyllä on mm. Tikkamies,Vähän ennen kyyneleitä,Peluri,Takkulan Baari ym.
Jarno kuuluu samaan sarjaan kuin Tapio Heinonen, joka ei koskaan saanut hänelle kuuluvaa arvostusta.
Iskelmän puolella on sellainen laulaja kuin Hannu Palo ,jolla on ääni kuin Olavi Virralla, mutta kun hän ei ole julkisuushakuinen, vaan on näitä hiljaisia puurtajia, niin hän on jäänyt aivan turhaan muiden varjoon.
Palo levyjäkin voi ostaa vain hänen keikoiltaan.
Minulla on yksi hänen levynsä, jonka nimi Hannu Palo TÄNÄÄN.Kannattaa tutustua.ÄÄNI KUULOSTAA UPEALTA..JARNO SARJASTA OLISI UPEAA KUUNNELLA JOSSAIN HÄMEEN MAASEUDULLA TAI JOSSAIN TAMPERE-VAASA TIEN VARRESSA
- Anonyymi
Aivan helveti hyvä.
- Anonyymi
tutustuin hänen levvyyn jonka annoin sitten pois jonneki kierrätykseen eli olin tosi hölömö. Virheen tekkiin, mut jossain vaiheessa hänenki musaa pittää alakaa hommaamaan. =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2131732Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1411455- 761283
- 541173
- 741075
- 109999
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva55970Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla7963Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53880- 82850