toihin espanjaan

Hola!

Onko kellaan kokemusta etela-espanjan suomalaisista ravintoloista tyopaikkoina? Olen kiinnostunut lahtemaan kesaksi toihin Costa del Solin alueelle. Tietaako kukaan yhteystietoja kyseisiin paikkoihin?
51243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

aha ...häh?

Äänestä

mene paikan paalle suoraan ja etsi sielta. Mutta kylla espanjalaisiinkin ravintoloihin paasee helposti toihin, pitkat paivat, 6pvaa viikossa, palkka vaihtelevaa, yleensa huono. Ei tarvii osata paljoo espanjaa jos vain suomalaisia ja esim saksalaisia palvelet, niitahan siella on.

Äänestä
  • Useammat suomalaiset ravintolat on kesällä kiinni, joten vaikeampaa mennä sinne kesätöihin.

    Äänestä

Aurinkorannikolla lähestulkoon kaikki suomalaispaikat ovat kiinni kesän ajan. Ainoa paikka mikä ehkä saattaa olla auki on Refla Fuengirolan satamassa. Sieltä kannattanee kysyä. (en kyllä tunnekaan muuta kuin Fuengirolan seutua)

Kesä on aurinkorannikolla ikävän nihkeän kuuma ja valtaosa suomalaisväestöstä tulee Suomeen aina kesäisin. Kesä on kyllä sesonkiaikaa, ja englannin- ja suomenkielentaidolla voit kysellä työpaikkoja englantilaisista ravintoloista, joita on paljon. Espanjalaiset puhuvat yleensä niin kehnoa englantia, että vaativat sinulta vähintään auttavaa espanjaa. Englantilaiset taas eivät osaa ymmärrettävästi yleensä lausua mitään espanjaksi ja voit huoletta painottaa, että osaat myös espanjaa. Se helpottanee paikan saantia.

Varaudu huonoon palkkaan, hämäriin työsopimuksiin, korkeaan vuokraan sekä siihen, että kolmen/neljän kuukauden hikoilu ei ole niin ihanaa kuin luulet.

Äänestä

http://www.infojobs.net/

kannattaa katsoa Infojobs sivulta, hae vaikka camarero ingles jos et osaa espanjaa niin mahdollisesti tulee jotain sopiviakin ilmoituksia. Sivulla siis paljon työpaikkailmoituksia kaikilta aloilta. Sivuille pitää laittaa oma cv ja voit hakea sitten suoraan sivun kauttaa sopivaa paikkaa ja näet kuinka moni on hakenut samaa paikkaa. Lycka till!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


exodus kanarialaisille kirjoitti:

Hola!

Onko kellaan kokemusta etela-espanjan suomalaisista ravintoloista tyopaikkoina? Olen kiinnostunut lahtemaan kesaksi toihin Costa del Solin alueelle. Tietaako kukaan yhteystietoja kyseisiin paikkoihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu