Mitä halutaan kun kysytään heikkouksista?

Dillin

Työhaastattelussa tulee pintaan kylmä hiki, kun kysytään, että mitkä ovat heikkoutesi? Mitä tällä oikein haetaan takaa. Pitäisikö sanoa, "annan itsestäni aivan liikaa työlleni" vai "kaivan nenääni?".

Mitä haastattelija kysymyksellään hakee? En usko, että oikea vastaus olisi kuitenkaan, "olen täysin virheetön."

10

14428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että heikkoutesi on

      löhöily,ja dokailu.

    • tiputtamiseen

      Harvapa meistä on täydellinen, joten niitä huonoja puolia täytyy olla. Lähinnä sillä kai halutaan vahvistaa käsitystä hakijan persoonallisuudesta, mutta tietenkin se voi olla hyvä syy karsia hakijoita.

    • että..

      ..niin kysytään, koska se on muotia kysyä niin. Työhaastattelut menevät kaavan mukaan. Lapsoseni oli pääsykokeissa, joissa oli haastattelut, niin oli kysytty täsmälleen samoja asioita, huonot puolet, hyvät puolet, miksi ottaisimme sinut ja kyse oli sentään kouluun hakemisesta, minne haastattelu ei varmaan hirveästi pisteisiin vaikuta! Mitä sillä haetaan, ei mitään erikoista, sitä että osaa jotain sanoa.

      • ontylsimys

        usein rekrytoijat ovat korkeakoulutasoa eli ei heillä itsellä ole kokemusta työelämästä. Siksi he kysyvät juuri nuo typerät kysymyksen(hyvät ja huonot puolesi)(ne kysymykset pitäisi lailla kieltää) koska niin on opetettu. Itse kun vielä vuosi sitten rekrytoin en ikinä kysynyt noita kysymyksiä, sillä hakijoilla oli niihin valmiit vastaukset. Kokemus ja ikä tuo sen varmuuden, että yleensä 10 minuutin yleinen keskustelu hakijan kanssa kertoi onko henkilö sopiva ko työhön vai ei.
        Nyt olen kilpailutuksen takia työtön(osittain omasta halustani) ja joudun itse menemään haastateltavaksi. En aio kertoa hyviä ja huonoja puoliani vaan ehdotan, että kokeillaan 4 kuukautta ja palataan asiaan sitten. En ehkä saa paikkaa mutta tietty ylpeys pitää olla.


      • HR-konsultti
        ontylsimys kirjoitti:

        usein rekrytoijat ovat korkeakoulutasoa eli ei heillä itsellä ole kokemusta työelämästä. Siksi he kysyvät juuri nuo typerät kysymyksen(hyvät ja huonot puolesi)(ne kysymykset pitäisi lailla kieltää) koska niin on opetettu. Itse kun vielä vuosi sitten rekrytoin en ikinä kysynyt noita kysymyksiä, sillä hakijoilla oli niihin valmiit vastaukset. Kokemus ja ikä tuo sen varmuuden, että yleensä 10 minuutin yleinen keskustelu hakijan kanssa kertoi onko henkilö sopiva ko työhön vai ei.
        Nyt olen kilpailutuksen takia työtön(osittain omasta halustani) ja joudun itse menemään haastateltavaksi. En aio kertoa hyviä ja huonoja puoliani vaan ehdotan, että kokeillaan 4 kuukautta ja palataan asiaan sitten. En ehkä saa paikkaa mutta tietty ylpeys pitää olla.

        Täytyy nyt vähän palautella sinua maanpinnalle noissa kommenteissasi. Se on totta, että useimmat (eivät kaikki) rekrytoijat ovat nykypäivänä korkeakoulutettuja. Se ei toki tarkoita, että he eivät ymmärtäisi työelämästä mitään. Väittäisin päinvastoin, että koulutuksen kautta tässä elämässä yleensä oppii paljon. Se että osaa maalata seinää, ei vielä tee ihmisestä pätevää rakennus&maalaus yrityksen rekrytoijaa. Ihminen joka on lukenut liiketaloutta, johtamista, rekrytointia ja tuntee toimialan... hänestä voisi hyvin tulla tuon yrityksen rekrytoija, vaikkei olisi koskaan sitä seinää maalannutkaan.

        "(ne kysymykset pitäisi lailla kieltää) koska niin on opetettu."

        Ensin kerrot rekrytoijien olevan korkeakoulutettuja ja heti perään väität, että he lukevat ulkoa opetettuja kysymyksiä. Hmmm... jokin ei mene ihan kohdilleen. Eiköhän jokainen rekrytoija (asiantuntija) tee ihan itse oman haastattelurunkonsa ja juuri niillä prospekteillä jotka itse näkee relevanttina tiettyä profiilia haettaessa. Muutenhan kuka tahansa meistä voisi noin periaatteessa toimia rekrytoijana, jos siihen riittäisi pelkästään lukutaito ja kohtalainen muisti.

        "Kokemus ja ikä tuo sen varmuuden, että yleensä 10 minuutin yleinen keskustelu hakijan kanssa kertoi onko henkilö sopiva ko työhön vai ei."

        Voi miten kivaa olisi jos näin olisi. Minä mielelläni rupattelisin päivät pitkät ihmisten kanssa mukavia, ihan oikeasti! Mutta kun ei ihmisen kompetensseja, kokemusta, koulutustaustaa voi selvittää juttelemalla koirista ja kissoista. On valitettavasti pakko mennä ihan asiaan, tai muutoin haastattelu kestäisi koko päivän ja välttämättä sekään ei riittäisi. Haastattelu on aina kuitenkin kilpailutilanne. Hakijat on laitettava paremmuusjärjestykseen suhteessa toisiinsa.

        "En aio kertoa hyviä ja huonoja puoliani vaan ehdotan, että kokeillaan 4 kuukautta ja palataan asiaan sitten."

        Mistä johtuu tämä defenssi jonka koet haastattelijaa/haastattelua kohtaan? Suhtaudut haastattelijaan torjuen, ikään kuin hänen auktoriteettinsä juuri siinä tilanteessa on sinun vaikeaa hyväksyä. Mikä ihmeen ylpeys estää ihmistä puhumasta itsestään?

        Samalla kun teet alitajuisen defenssin, käyttäydyt ylimielisesti sinua haastattelevaa ihmistä kohtaan. Hän on kuitenkin se, joka sinut arvio ja lopulta "tuomitsee". Voit olla aika suhteellisen varma, että hän ei tule sinua valitsemaan, ellei kyseessä ole joku suojatyöpaikka.


    • ...

      Soveltuvuuttahan ne sillä katsoo. Jos sanot, että oot kärsimätön tai et kestä painetta niin et välttämättä sovi kiireiseen työhön ym.

      • sopii kiireiseen

        Mielestäni kärsimätön luonne sopii oikein hyvin kiireiseen työhön, koska hän on yleensä tuloksentekijätyyppi muiltakin ominaisuuksiltaan. Paineensietokyky on erikseen, sillä tuloksentekijäluonteet kestävät painetta ja jopa nauttivat siitä, mutta voivat tosiaan vaikuttaa kärsimättömiltä. Tyypillisesti pomottajatyyppi on kärsimätön.


    • HR-konsultti

      Kyllä siinä halutaan tietää niitä heikkouksia. Ei kyseessä ole mikään kompakysymys. Ja ihmisen täytyy tietää omat heikkoutensa, koska vain tiedostamalla ne, niitä voi kehittää ja tulla paremmaksi.

      • oleomaperäinen

        Juupa juu, mutta mitä heikkouksien tiedostamisella on työnhaun kanssa tekemistä ? En minä mene töihin,ja työnantaja ota minua töihin,,, että työnantajan kanssa tiedostetaan minun heikkouteni ja kehitetään niitä paremmaksi. Jokaisen tietysti pitää itse itsessään kehittyä ja käydä heikkouksiaan läpi, mutta sitä ei pidä tehdä työnantajan kanssa ja ei ainakaan työnhakutilanteessa.


      • HR-konsultti
        oleomaperäinen kirjoitti:

        Juupa juu, mutta mitä heikkouksien tiedostamisella on työnhaun kanssa tekemistä ? En minä mene töihin,ja työnantaja ota minua töihin,,, että työnantajan kanssa tiedostetaan minun heikkouteni ja kehitetään niitä paremmaksi. Jokaisen tietysti pitää itse itsessään kehittyä ja käydä heikkouksiaan läpi, mutta sitä ei pidä tehdä työnantajan kanssa ja ei ainakaan työnhakutilanteessa.

        Sehän on suoraan suhteessa ihmisen ammattitaitoon ja työpersoonaan. Samalla se viestii ihmisen persoonasta myös yleisesti. Mitä sinulla tulee mieleen ihmisestä, joka väittää ettei hänessä ole vikoja? Mitä sinulle tulee mieleen ihmisestä joka sanoo ettei kukaan ole täydellinen, mutta ei tiedosta omia puutteitaan? Mitä sinulle tulee mieleen ihmisestä joka tietää puutteensa, muttei halua tuoda niitä julki?

        Noh... tämän takia rekrytointeja pitääkin hoitaa ammattilainen. Mutta turha ajatella että kyseessä olisi silti mikään kiero kompakysymys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      19
      2198
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      228
      1704
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      302
      1207
    4. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      65
      939
    5. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      53
      895
    6. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      824
    7. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      53
      805
    8. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      31
      706
    9. Valitse, kenen kanssa seurustelet

      Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan
      Hindulaisuus
      273
      663
    10. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      33
      632
    Aihe