Minulla on tällä hetkelle punaisiksi värjätyt hiukset. Haluaisin saada niitä kesäksi hieman vaaleammaksi, mutta en kuitenkaan ihan blondiksi. Mikä olisi hyvä väri? Ja onko mitenkään mahdollista saada niitä hiuksia vaaleammaksi ilman värinpoistoa? En haluaisi ottaa värinpoistoa, koska hiukseni ovat jo niin ohuet, kun olen ottanut värinpoistoja jo niin paljon.
Apua!
Apua!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Värillä ei voi vaalentaa kuin VÄRJÄÄMÄTÖNTÄ hiusta 1-3 astetta, jo värjättyä hiusta ei voi vaalentaa värillä. Öljyillä (oliiviöljy, ihan kaupasta) ja tehohoidoilla saa väriä haalistettua mutta tulos voi olla kulahtanut.
Värinpoiston eli vaalennuksen jälkeen punainen hius/punaista pigmentti sisältävä(kaikki tummat hiukset) on oranssi/keltainen/punasävyinen.
Eli jos haluat sellaisen oranssit (voi olla kulahtaneet) niin sitten värinpoisto on ainoa keino, MUTTA koska hiuksesi ovat jo kärsineet plajon en suosittele mitään käsittelyä jossa on hapetetta tai on muuten rasittava hiuksillesi. On nimittäin niin iso riski että hiukset alkavat katkeilla ja lähteä sellaisella vauhdilla että huivia/peruukkia joudut käyttämään.
Nyt keskittyisin hiusten hoitoon ja jos haluat punaista väriä ehostaa niin tee se suoravärillä (Loreall color pulse) koska niissä ei ole hapetetta tai hiusta rasittavia aineita vaan ne hoitavat hiusta. Kannattaa käyttää kampaamotuotteena edes yhtä pylloa mieluiten hoitoaine/tehohoito. Goldwellin Kerasilk sarja, Sim Optimum Repair Energy Mask hoitoaine on ollut todella hyviä hiusten elävöittäjiä ja hiuksiin jätettävänä toimi hyvin apteekistakin saatava System4 repair suihke. Sitäkin saa kampaamoista.
Punaisesta ei tosiaan saa helpolla puhtaan vaaleaa (ilman keltaisia/punaisia vivahteita)
Yleensä värinpoiston jälkeen laitetaan tuhkanvaalea sävy taittamaan punaista, mutta markettiväreihin ei ole luottaminen.
Voisit käydä kampaajalla näyttmässä hiuksiasi ja kysyä hänenmielipidettä. Mutta ilman vaalennusta eli värinpoistoa ei hiusta saa blondiksi/vaaleansävyiseksi.
Paljon kiitos vastauksestasi! :)