Takaperin maaliin

JuhaOK

Tiettävästi on kolme urheilulajia joissa tullaan maaliin takaperin. Selkäuinti ja soutu ovat tuttuja mutta mikä on kolmas laji?
Tulla maaliin = ylittää tietty raja, siis maalivahti takaperin maaliin tms. ei ole oikea vastaus.

4

3518

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kouluratsastus

      Luullakseni kouluratsastus päättyy peruutukseen. Jos kysymys koskee vain olympialajeja, niin pois rajataan vaikkapa köydenveto (voittavan joukkueen osalta). Ja onhan olemassa jopa MM-kisat takaperinjuoksullekin. Telinevoimistelussa on hyppyjä, jotka päättyvät väärinpäin juoksusuuntaan nähden tarkasteltuna. Selkäuinti tuskin täyttää "kriteerejä". Ohjaskelkkailussa joissain lajeissa maataan jalat menosuuntaan, joissain pää menosuuntaan. Aika pitkälti kyse on siis termin "takaperin" määrittelystä.

      • polle1

        Kouluratsastusohjelma EI pääty peruutukseen, vaan kohti tuomaria tulevaan käyntiin/raviin/laukkaan, josta yleensä tehdään suoraan pysähdys.


      • voivoivoi

        selkäuinti on oikein, tullaan takaperin siis päänuppi edellä maaliin. Mitkään hyppylajit eivät tule kysymykseen.
        Köydenvetokaan ei ole oikein koska vastustajaa vedetään joukkueiden välillä olevan rajan yli.


      • Anonyymi
        voivoivoi kirjoitti:

        selkäuinti on oikein, tullaan takaperin siis päänuppi edellä maaliin. Mitkään hyppylajit eivät tule kysymykseen.
        Köydenvetokaan ei ole oikein koska vastustajaa vedetään joukkueiden välillä olevan rajan yli.

        Soutu


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      94
      4135
    2. 66
      3403
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3044
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2519
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2336
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      199
      2095
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2051
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      840
    9. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      746
    10. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      70
      745
    Aihe