ystävällisesti kertoa, että mitenkä yleensä homma menee... eli kun menee ensi kertaa lääkäriin (siis varmaankin ihan tavalliselle tk-lääkärille?) ihon takia, niin vissiinkin antibiootteja määrää? ja kuinka kauan yleensä tämä antibioottikuuri kestää? useampia kuukausia vai ihan vain päiviä? ja sitten jos roaa myöhemmin harkitaan niin tapahtuuko se vain ihotautilääkärin toimesta? Kiitos jos joku viitsii vastata!:) Muutakin saa kertoa jos mieleen tulee!
ne jotka tietää
voisiko
9493
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tk-lääkäri pystyy määräämään vain antibiootteja. Joa iho on pahassa kunnossa kannattaa ehkä mennä suoraan ihotautilääkärille.
Omat kokemukset antibiooteista on huonoja, söin useita kuureja mutta eivät tehonneet kuin ihan hetkeksi. Tuntuu että monella muulla on sama ongelma, ainakin tästä keskustelupalstasta päätellen.
Et voi mennä suoraan ihotautilääkärille. Tk-lääkärin täytyy ensin todeta, että ihosi on siinä kunnossa, että tarvitset ihotautilääkäriä.
voit mennä suoraan ihotautilääkärille, jos hakeudut yksityispuolelle.Mutta keskussairaalan ihotautipolille ja lääkärille tarvitset terveyskeskuksen lähetteen.
Yksityiselle ihotautilääkärille voi kyllä mennä halutessaan, ei tarvita mitään lähetteitä.
Kyse oli tk-lääkäristä eli terveyskeskuksen lääkäristä. Kaikkihan sen tietää, että yksityisellä voi mennä suoraan ihotautilääkärille ja lähestulkoon mihin vaan kunhan vaan maksaa tarpeeks. TK eli terveyskeskus on vähän eri juttu.
Onko teidän paikkakunnilla TK:ssa ihotautilääkäreitä?
Mä joskus kävin ihoni takia tk-lääkärillä je se määräs mulle e-pillereitä. Eivät auttaneet yhtään. Antibiotteja olen kans syönyt, mutta eivät nekään auttaneet. Ihotautilääkärille en ikinä saanut lähetettä vaikka pyysin.
Kannattaa olla tiukkana sen lääkärin kaa. Mulle se idiootti-lekuri vielä sano et mun iho näyttää ihan hyvältä. Tsiisus, mikä pelle! No tottakai näyttää ku olin meikannu parituntii, että kehtaa edes bussilla kulkee.
Toivottavasti sulla on parempi onni lekurin kanssa!
Tsiisus mikä pelle itse olet! Meikkaat lärvis täyteen ja sitten ihmettelet,että miksei se lääkäri huomannutkaan niitä finnejä sen 5 sentin pakkelikerroksen alta. Jos jotain ansaitset,niin kunnon läimäyksen naamaas.
ystävämme on lääkäri ja määräsi minulle 3 viikon kuurin..nyt yksi viikko takana