Ihmetyttää kyllä noi puheet työpaikkaromansseista. Millä alalla oikein työskentelette? Teknisillä aloilla, ja etenkin IT-puolella ei romanssit pahemmin työpaikoilla synny.
Työskentelettekö jossain sairaaloissa vai missä?
Työskentelettekö jossain sairaaloissa vai missä?
Vastaukset 12
Vanhimmat
IT-puolella ne pahimmat työpaikka hellut heiluu, tiedänpä tapauksia. Ukot innoissaan jos naispuolinen työkaveri vähän nörttiä vilkuilee, tulee vähän jännitystä elämään kun pääsee naista näpeltämään.Monta perhe kriisiä olen nähnyt, siinä näppäinten näpellys ei pelasta kun nörtti punastelee paniikissa.
Teknisellä alalla siis ollaan, eli insinöörejä kumpikin, kaiken lisäks keski-ikäisiä! Kuuma romanssi käynnissä vaikka ollaan jo ihan vakiinnuttu. Työkaveritkin sanoo, että ollaan tosi sopiva pari.
Kyllä ne tietotekniikkafirmoissakin hormoonit hyrrää.
Jos miehiä on paljon ja naisia vähän, niin kyllä se vipinä silloin on hiljaisempaa.
Itse olen miesvaltaisessa tietotekniikkafirmassa, suuressa sellaisessa. Kyllä minä katselen täällä miehiä sillä silmällä.
Veneteollisuudessa näyttää olevan myös (menettelevän näköisiä) naisia töissä, joten mahdollista "vipinää" voi päästä työntekijöiden välillä syntymään. Valitettavasti työpaikkaromansseista ei taida useimmiten saada muuta kuin PASKAA.
Meidän suuressa IT-konsernissa on ainakin tuloksen tekemisen pakko vähentänyt työvoimaa niin, että jäljellä olevat eivät todellakaan ehdi työaikana miettiä/toteuttaa romanttisia asioita. Eiköhän suurin osa noista työpaikkaromanssi jutuista ole mielikuvituksen tuotetta. Jos kerran joka päivä näkee töissä ihastuksensa kohteen, niin tarvitseeko siitä enää näille kummallisille palstoille kirjoitella.
töissä kiire ja paineet, mut silloin tällöin silmä vilahtaa tiettyyn henkilöön, palaten takaisin työasiaan. Mut ehkä silloin tänne kirjoitetaankin, kun töissä ei ole asialle aikaa.
kyllä meidän firmassa taitaa olla useampikin aviopari, joiden seukkaaminen on alkanut työpaikkaromanssina. Eikä siis ole kyse mistään salarakkaista, vaan vapaista nuorista ihmisistä. Ja IT-alalla ollaan.
Hei, sehän on ihan selvää että it-alalla ainakin tulee vipinää. Työtä tehdään projekteina ja projektin yhtenä onnistumisen edellytyksenä on, että ihmiset kommunikoivat työstä ja tutustuvat. Projektiryhmä alkaa saamaan parhaiten tuloksia, kun tutustumis- ja tiiminmuodostusvaihe on ohi. Siinä vaiheessa on yleensä muutama ongelma ja niiden ratkaisujen myötä tiimi etenee "happy" vaiheeseen.
Tehdään tiivisti työtä yhdessä ja siinä kyllä tutustuu myös ihan oikeesti eikä pelkästään ihastu.
Projektit tulee ja menee, seuraavassa projektissa voi olla taas eri kokoonpano ja näin edellisestä syntynyt suhde voi sitten jatkua ihan terveeltä pohjalta kun työ ei enää sekoita sitä. Näin niitä pareja syntyy.
Minun tuttavapiirissä on runsaasti näin tutustuneita ja ihan kestäviä liittoja on syntynyt.
vipinää riittääkin,,,
Ehkä täällä joku salaa toivoo, että olis muutakin kun flirttiä koko juttu...en tiedä missä vaihees omat tunteet muuttu tällasiks, kohta alkaa varmaan näkyä jo työkavereillekin, jos kemiat oikeesti pelaa jonkun kanssa.
mun tosiaan sitten mennä teloon itteni teholle, että ruppee tuleen Säpinää tuonne peti puolelle.
Siinä on sulle kuule Säpinää kun katsot jäykkänä kokokipsissä, kun sun munia hinkkaa pesusienellä alipalkattu mutta ylipainoinen 55-v hoitsku, jolla on koko osasto läpikäytävänä.
Eli kannattaa miettiä mitä oikein toivoo - se voi vielä toteutua.