Onko millaisia kokemuksia 10 vuoden ikäerosta, niin että mies on nuorempi? Iät on 27 ja 37.
Mietin vaan, että uskaltaako tässä edes ajatella suhteen mahdollisuutta kun kiinostusta tuntuu löytyvän molemmin puolin, mutta voiko tästä tulla mitään ikäeron takia?
Mietin vaan, että uskaltaako tässä edes ajatella suhteen mahdollisuutta kun kiinostusta tuntuu löytyvän molemmin puolin, mutta voiko tästä tulla mitään ikäeron takia?
Vastaukset 17
Vanhimmat
etenkin, kun kumpikaan teistä ei ole enää ihan untuvikko.
Unohda ikäero, ja anna mennä vaan, jos muuten tuntuu hyvältä. Onnea matkaan! :)
toiminut suhde ok. Suhde alkoi kun mies oli 20 ja minä 30. Naimisissa ollaan ja kaksi lasta.
itse tee siitä ongelmaa...
Riippuu täysin teistä kahdesta.
No ilman muuta päätty eroon tuollainen ikäero. Kivahan se on 37 vuotiiaan kypsän ja seksikkään naisen kanssa pedissä pyöriä. Pian se kuitenkin muuttuu ylikypsäksi.
Katsokaa nyt hyvät ihmiset ympärillenne: Miltä näyttää suomalainen 40 nainen? Kyllä siinä vaiheessa kolmikymppinen mies alkaa vilkuilla sivuilleen.
Pitäkää hauskaa. Älkää kuitenkaan kuvitelko tulevaisuudelta liikoja.
Iän myötä kumppanin ulkonäön merkitys vähenee. Kymmenen vuotta ikäeroo ei kamalasti vielä haittaa luulisin ja nainen voi ollakkin vanhempi kun naiset elää yleensä miehiä pidempään. Luonnottomampaa on miehen ottaa itseään huomattavasti nuorempi nainen sillä nainen saattaa jäädä leskeksi kovin aikaisin ja mies näyttää hänen isältään. Miltä se tuntuu naisen isästäkin jos vävypoika on samaa ikäluokkaa kun itse? Tai vastaavasti nainen on anopin kanssa saman ikäisiä? Räikeet ikäerot kummeksuttaa ja ihmetyttää mutta kaippa se on jokaisen oma asia.
kaippa se riippuu teistä,
itse olen 29v, enkä voisi ajatella suhdetta vakavasti 39v vuotiaan naisen kanssa,
jotenkin elämä tuntuisi olevan niin eri tilanteissa noin suurella ikäerolla, ettei varmaankaan toimisi,
mutta henkilöistähän se on kiinni paljonkin!
Joten onnea matkaan! =)
Tunnen pariskunnan joilla on 17 vuotta ikäeroa, eli mies nuorempi.
Heillä tuntuu menevän keskenään ihan kivasti, ovat naimisissa jne. Tosin pakko myöntää, että heidän kohdalla ikäero aiheuttaa hieman puheita.
Mutta pääasia , että itse viihtyy!!
Samoja asioita minäkin pähkäilin.. ja ehkä vieläkin. Nimittäin meillä 12 v ikäero. N45 M33. Mutta tullut siihen tulokseen, että jos synkkaa hyvin yhteen, samat arvot yms. niin antaa palaa vaan. Miksi olla esim. samanikäisen kanssa, jos ei mitään yhteistä, muuta kuin ikä!! Niinhän sitä sanotaan, että ikä on pelkkiä numeroita.
Jos nuorempi mies on sinusta vähän vanhemmasta naisesta löytänyt sielunkumppanin ja päinvastoin niin antakaa palaa vaan. Onhan pätkilläkin miehillä pitkiä naisia kuin Kimi Räikköselläkin. Eikä se haittaa jos itsetunto on muuten kohdallaan. Meillä ei ole ikäeroo mutta mies on vähän lyhyempi eikä se haittaa rakkautta mitenkään. Kaikki mitat, painot ja ikä on ihan sivuseikka sen rinnalla että sielujen sympatiat toimii. Ja jos ne vahvasti toimii niin muiden ihmetykselle vaan naureskelee lahjakkaasti.
Samat vuosiluvut mutta minä olen se nuorempi. Kaippa se yleisesti on sosiaalisesti hyväksytympää kun nainen on se nuorempi, mutta kuka perkele semmoisesta välittää jos on todella rakastunut.
MUTTA tässä tulee kyllä nää lapsensaantiprobleemat (??) ja henkinen-ikä -kysymykset .. sillä ulkonäöllisesti pieni "rupsahtaminen" ei ole seikka eikä mikään.
Sinä se tiedät tuntuuko yhdessäolo muuten hyvältä, ja jos tuntuu niin anna mennä.
Täällä elämässä saa kokea hyviä hetkiä aivan liian vähän.
Meillä ikäeroa 13 votta. Itse olen 40 ja mies 27. Puolen vuotta mietittiin itsekkin suhteen mahdottomuutta/mahdollisuutta - ja kun ei voitu toisistamme erossa olla, päätettiin yrittää. Toiset ihmiset kummasteli, toiset sanoivat heti ettei tule mitään, mutta yhdessä tässä nyt ollaan asuttu jo pari vuotta, eikä puhettakaan suhteen loppumisesta. Kaikki on ihmisistä kiinni. Olen todella nuorekas eikä mieheni välitä nuoremmista, vaan rakastaa ikääni ymmärtää asioita. Henkinen yhteys seksin ohella on yhdistävä tekijä. Onnea teille yhteiselle matkalle
Jos hakee nuorempa mitä itse on? Pari vuotta on ihan samantekevää. Ikä erohan haittaa vasta siellä loppupäästä niin kuin Mikkosilla tai Lipposilla. Katsokaa vaikka.
Talutteleeko ne nuoret rouvat vanhoja äijiä?
Hetken hupia voi olla joo. Sä et enää tosta vanhene ja tämä toinen on kohta kolemkymppinen. Eli parhaassa iässä. Ehkei se keski-ikäinen kohta enää nappaa samalla tavalla.
Olen 57 v. mieheni 43 v. Kaksi vuotta oltu naimisissa. Ikäero aluksi kiusasi minua, ei puolisoani. Nyt olen jo tottunut asiaan, eikä kukaan ulkopuolinenkaan ole kummeksuen katsonut. Ikäero ei ole tullut suhteessamme haittana esiin, päinvastoin. Tuntuu että henkiseltä kantilta mieheni on paljon kypsempi kuin minä.
Omat tunteenne ja hyvänolonne ovat ratkaisevat tekijät, ei muiden mielipiteet.
jo sillä ikähaarukalla tulee omanlaisia ongelmia... mies alkaa asettua paikoilleen (onhan hänellä jo lapsikin) ja minä tahtoisin matkustella, nähdä ja kokea. Vanhemmalla miehelläni ei aina riitä energiaa tehdä mukavia asioita. Uutiset ja urheiluruutu ja lapsen epätoivoinen nukuttaminen on pilannut meiltä liian monta iltaa...
joo täällä samaa hiukan enemmänkin ikää omaava/ikäeroa oleva jolla nuori ihana mies. Itse aattelin ensin et se vaivaa kumppania, mutta kun sitä sitten oikein kysyin sanoi, ei ollenkaan. Tietenkin jos mies haluu lasta, niin siinä tapauksessa voi käydä hankalaksi. Sekin asia me selviteltii jo kerran... Miksi epäillä onnea ja ihania hetkiä turhanpäiväisellä ikäerokysymyksellä. Se on pieni ongelma siihen verrattuna jos tulee oikea kriisi suhteeseen. Muuten jotkut meistä naisista ei tykkää kuin nuorista miehistä ja se ei ole mikään fetissi vaan ehkä jonkun kokemuksen (lapsuudesta) rakentunut, kenties.