En ymmärrä itseäni. Mulla on todella ihana kihlattu, jonka kanssa ollaan oltu kolmisen vuotta yhdessä. Rakastan häntä tosi paljon ja suhteemme on todella hyvä ja onnellinen. Mutta nyt viimeisen kolmen kuukauden aikana kun lähden baariin, olen kuin pahin horo. Ensinnäkään en osaa ottaa muutamaa vaan juon itseni aivan sekaisin. Sitten aamulla herään toisen miehen vierestä. Olo on todella huono henkisesti. Kadun tekoani tosi paljon ja tuntuu että oksennan kun on niin paha olla. En ymmärrä miten voin tehdä rakkaalleni jota oikeasti rakastan näin. Tunnen itseni aivan hirviöksi. Ensimmäisen pettämiseni kerroin kihlatulleni, nyt tätä toista kertaa en enää uskalla kertoa hänelle, koska tiedän etten saisi sitä anteeksi ja aivan syystäkin! Mikä mussa on vikana? Selvinpäin en ikinä pettäisi miestäni, eikä sellainen tule edes mieleen. Mitä varten kännissä musta tulee aivan idiootti?
Olen pettäjä
jen-ni84
191621
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Sä olet täys saasta. Päästä irti kihlatustasi ja jatka perseen jakamista muille. Anna pojan löytää itselleen kaveri, joka on pojan arvoinen.
Yököttävää!
aloittamassa nuoruuttasi älä ota sitä tuolla iällä vakavasti parisuhteessasi. Kerro taipumuksistasi poikakaverillesi.
se ettet ymmärrä itseäsi johtuu siitä että olet yksinkertainen ja typerä ihminen, sen lisäksi olet tosiaankin horo, selvinpäin ja kännissä.
olis pikku hiljaa syytä kasvaa aikuiseks. Jätä kapakat ja alkoholi väliin ja keskity siihen sulhasees, jos ei kontrolli pysy hallinnassa. Suhteessa rehellisyys on kuitenkin kaiken A ja O
"Mitä varten kännissä musta tulee aivan idiootti?"
Miksi vedät kännit? Mikä ajaa baariin jos kaikki on hyvin? Alkoholi näyttää ainakin olevan ongelma, jos ei pysty ottamaan vain muutamaa. Syy törttöilyyn löytyy samalta suunnalta kuin syy juomiseen.
Kännissä menetetyn itsekontrollin alta paljastuu ainakin miellyttämisenhalu jos olet helposti vietävissä. On hyvä alkaa pohtimaan juomisen syitä, niin selviää syy myös muuhun käytökseen.
ryhdy täysraittiiksi!
Olet muuten kohta koko kylän polkupyörä.
..vai onko alkoholi ongelmasi..? Raittiuden kautta terveempään elämään..AA ryhmät tarvittaessa...Miksei seurakuntatoimintakin...
mutta tee asialle jotain, jos rakastat miestäsi, ja haluat elää hänen kanssaan..ps.olet muuten harvinaisen rehellinen nainen, kun myönsit itsellesi tämän ongelmasi...uskon miehesi saavan sinusta myös lapsilleen hyvän äidin...koska olet tunteva ja omatuntosi on tallella...se on mailman hienoin pääoma elämäntaipaleella...se ohjaa meitä..tsemppiä..
Jos ajaudut usein juomaan, et osaa ottaa vain kohtuudella, ja kun juot teet asioita, joita et selvin päin tekisi, saatat olla alkoholisti, vaikka et vielä "rappiolla" olisikaan. Alkoholistille ainoa mahdollisuus on täysraittius. Jos kontrolli ei kännissä toimi, on oltava absolutisti, tai hyväksyttävä jatkuva alamäki elämässä.
Tee päätös nyt, kun olet ongelman tiedostanut, vielä ei ole myöhäistä! Tunnen ihmisiä, jotka ovat täysraittiita ja pärjäävät elämässään hyvin. He pystyvät siihen vuosikymmeniä, kun tietävät, että yksi paukku voisi kaataa elämän.
Mies 40
Mulla sama ongelma, paitti et mun ei tartte ottaa pettämiseen ees alkoholia. Oon vaan niin seksihullu etten saa pidettyä niitä reisiä yhdessä vaan tulee vaan pimppaa jaettua... Mulla tosin se ero etten KADU! Tykkään seksistä sekä oman että vieraiden kanssa.
puolisoksesi.
Kiitos niin hyvistä kuin pahoista sanoistanne. Olen todellakin tiedostanut alkoholiongelmani, enkä pysty ottamaan enää sitä muutamaa enää niinkuin aikaisemmin. En halua enää juoda ollenkaan, kerta panoksena on oma suhteeni. Rakastan oikeasti miestäni, vaikka tässä tilanteessa sitä tuskin kukaan enää uskookaan. Olen aivan hajalla tästä asista, enkä voi uskoa todeksi mitä olen mennyt tekemään. En pysty ymmärtämään miten voin tehdä ihmiselle jota rakastana mitään näin kamalaa. Eniten muhun sattuu kuitenkin ajatus siitä jos mieheni saisi tietää asiasta ja miten hajalla hän olisi asiasta. Olen sen verran pelkuri kuitenkin etten uskalla kertoa asiasta miehelleni, koska liittomme hajoaisi ehdottomasti. En enää koskaan halua tehdä mitään tälläistä ja tahdon elää loppu elämäni onnellisena kihlattuni kanssa. Omatunto raastaa minua vielä pitkän aikaa, ja tunnen olevani maailman huonoin ihminen. Häpeä ja pettymys kulkevat mukanani pitkään, mutta sen olen ansainnutkin.
mikä lässytystä.Eikö täällä palstalla ole minkäänlaisia rajoja mitä potaska saa kirjottaa?
"Mulla on todella ihana kihlattu, jonka kanssa ollaan oltu kolmisen vuotta yhdessä. Rakastan häntä tosi paljon ja suhteemme on todella hyvä ja onnellinen".Minkä h---tin takia kuljeskelet yksin kapakoissa sitten jos sulla on ihana kaveri ja kaikki muuten on hyvin välillänne?
Jos se on todella näin kuin kirjoitat niin oikeassa olet,-olet idiootti, sekin on lievästi kirjoitettuna.
idiootti sana on todellakin liian lievä sana kuvaamaan mua. Ansaitsisin turpaan vedon ja kovan. Ja sehän tässä pahinta onkin kun kaikki meidän välillä on kunnossa ja olen onnellinen. Tiedän etten ansaitse miestäni, kyllähän sen tyhmempikin ymmärtää.
...käydä, vaikka onkin varattu. Jos ei kävis, se ois vähintäänkin OUTOA! Ei kai kukaan halua viettää kaikkea aikaa oman puolisonsa kanssa, se jos mikä johtaa ongelmiin tulevaisuudessa!
Mulle on ollut käydä samalla tavalla kuin sulle, kun humallun liikaa. Vaikka en edes ole missään "räkäkännissä", niin ajaudun helposti flirttailemaan liikaa. Lisäksi asiaan vaikuttaa todella paljon se, missä vaiheessa kiertoni on. Jos se on tasan puolessa välissä, niin yleensä pientä morkkista on luvassa seuraavana aamuna.
En osaa sinua neuvoa, jos pystyisit ottamaan vähän vähemmän, niin pystyisit varmaan pitämään itsesi kontrollissa. Mutta tosiaan, jos juomista ei pysty illan mittaan lopettamaan, niin paha juttu. Älä kuitenkaan ole liian ankara itelles, pohjimmiltasi kuitenkin ole varmaan ihan hyvä ihminen. Älä kerro miehellesi tuosta toisesta kerrasta ja yritä pitää huolta, ettei niin pääse enään käymään! Tsemppiä!
Mitäpä tuohon voi sanoa. Ehkei pettäminen ole maailman pahin rikos, mutta tekstistäsi saa kuvan, että itse petät, etkä pidä sitä edes kovin vakavana asiana. Kunhan partnerisi ei vain tiedä, ja voithan aina sanoa, että oli "se aika kuukaudesta".
Siinä olet oikeassa, että ilman puolisoakin voi käydä ulkona, enkä näe siinä mitään pahaa. Mutta turha kai sitä on roikkua suhteessa toisen kanssa, jos aina kun on erossa alkaa muut ihmiset himottamaan enemmän ja enemmän. Reilupeli kun toinen puolisoista väsää yllätystä kotona palaavalle partnerilleen, joka samaan aikaan paneskelee muiden kanssa ulkona käydessää. Jees.
...mut pystyn samaistumaan täysin tähän ketjun aloittajaan, joskus hormoonit (alkoholin nauttimisen yhteydessä) vaan vie mennessään.
Kyllähän se niin on, että kenenkään parisuhteessa olevan ei pitäisi pettää...mutta kun asiat joskus menevät vain jotenkin ihmeen kaupalla niin kun ei pitäisi.
3v-KIHLOISSA miksi ette mene vihille jos se oikea on jo löytynyt? Näyttää että epävarmuutta teilläkin on.Ette ole oppineet 3v tutustumaan troisiinne vai?Elätte epävarmassa tilanteessa kun olette avosuhteessa ei se ole mikään pitävä AVIOLIITTO jos pitääkin on aika helppo lähteä siitä liitosta LITOMAAN heittää sormuksen pois ja oven kii näinkö?
siis olet kehittymätön, liian aikaisin parisuhteeseen mennyt, tulevaisuuden LUUSERI .
Sori ::)))
kun mikään ei riitä kokeillaan kaikkea mahdollista kun kaikki on tullut koettua huomaa että se on ollut " TURHUUTTA" vasin turhuutta.KUN itseään jakaa se vie mennessään aina jotakin kunnes tuntee olevansa vain pelkkä kotelo jota on naitu naimisenperään ,MUTTA tarpeet eioo tyydyttyneet.MIKSI NÄIN:Sehän on varmaa että kännisen pillun joku aina korjaa ravintolaillan jälkeen vaan tiedätkös moniko on sua nainut tietämättäsi siitä ite mitään.Kontrollissa ollesasi kaikki olis hallinassa ei jäis mitään epäilyä mitä on tullu tehtyä.JOS on niin että haluut alistaa ites siiuhen et vieras saa naida salassa panna tarpeensa sinuun.ONKO NÄIN:?