vuorotyötä tekevänä melkein jokainen päiväni on erilainen ja siksi on vaikeaa saada syömiseen mitään rutiineja. Tosin nyt rutiinit ovat alkaneet olla säännöllisempiä työskentelypäivinä, sillä vapaapäivinä saatan illalla havahtua siihen etten ole syönyt lämmintä ruokaa ollenkaan, napostellut vain mitä sattuu pitkin päivää! miten voi välttää jatkuvaa napostelua? entä millaisia teillä ovat ruokailuajat? olisi kiva nähdä erilaisia vaihtoehtoja aikatauluttamiseen
syömisen säännöllisyys
hmmm...
5694
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mulla kohtalaisen säännölliset työajat, mutta logiikka pätee varmaan melkein mihin vuorokauden aikaan tahansa; kun tietää kuinka pitkään about on hommissa, tekee eväät sen mukaan :)
Viime viikko meni arkipäivien osalta melko tarkkaan kuviolla -
06.30 aamupala
07.00 duuniin
09.00 välipala/eväs (omena tai esim. ruisleivän pala)
11.00 lounas (salaatti toimii mulla)
14.00 välipala/eväs (tuhti ruisleipä)
16-17 himaan
Loppupäivän safkat tasaiseen ja sen mukaan mitä teen. Esim. punttikselle lähtiessä kärkeen satsi sopivaa ravintolisää naamariin ja treenin jälkeen toinen vastaava = eipä tartte murehtia syömisestä siinä kohdin.
Aamulla hauska paistaa kananmunaa ym. iltapäivän eväitten väliin. Ne kerrat kun on jaksanut laittaa pekonia samalla, on oikein odottanut että pääsee sitten herkuttelemaan sillä megaleivällä :D
Kiva, et toiset ehtii töissä syödäkin. Itsellä se ei läheskään joka päivä onnistu ja sit kotiin päästyä onkin supernälkä.
Parempi silti et on töitä työttömyyden jälkeen. Elämä on valintoja, mut harmittaa.
Eikös pitäisi olla lain mukaan tietyt tauot työajan pituuden mukaan. Eli ainakin ravintola-alalla työskennellessäni pidettiin yli 7 tunnin työvuorossa puolen tunnin ruokatauko, ja lyhyemmässäkin vuorossa 15 minuutin tauko. Jos syö ennen töiden aloittamista, ruokatauolla ja heti töiden jälkeen, niin kyllä pysyy melko hyvin ruokailurytmi. Lisäksi useimmissa työpaikossa (saattaa olla jopa työaikalainsäädännön mukaan) on käsittääkseni jopa vielä tuon pidemmän tauon lisäksi lyhyempiä taukoja, joiden aikana ehtii vaikka popsia esimerkiksi hedelmän.
Niin kai periaatteessa pitäisikin olla tauot, mutta ei niitä kyllä aina ehdi pitämään. Mä en ainakaan pysty menemään syömään jos tiedän, että sillä aikaa hommat kaatuvat työkavereiden niskaan... Eikä sitä syömään lähtemistä kovin hyvällä varmaan katsottaisikaan, jos on tilanne päällä. Joten toisinaan käy niin ettei koko päivänä ehdi syödä mitään, mikä taas kostautuu sitten kotona valtavana mässäilynä. Harmittaahan se, mutta sellaista elämä on!
En nyt oikein voi tietää minkä tyyppistä duunia pusket, mutta tuntuisi että melkein missä vaan puuhassa ehtii sen muutaman minuutin evästauon ottamaan. Ei kai kukaan työnnä ihan oikeasti hiki hatussa täyttä päivää ilman mitään hengähdystaukoa..?
Jonkun lounassalaatin kiskoo naamariin kymmenessä minuutissa jos on kiire, omena tms uppoaa paljon nopeammin.
Joo, en minäkään katso hyvällä sitä kun pidetään yli tunnin safkiksia - varsinkaan säännöllisesti. Grr.