Kertokaa yksinkio syy, miksi minun pitäisi luottaa KTL:n tai ravitsemusneuvottelukunnan suosituksiin?
Haaste: vhh:n vastustajille
Neropattisfas
271532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
En nyt oikein ymmärtänyt...
Haaste siis vhh:laisille, miksi pitäisi luottaa KTL:n tms suosituksiin?
Mutta eihän vhh:laiset itsekään luota, siksihän ovat vhh:lla.
Ne suosituksethan ovat päin puuta...
Kertokaa yksinkio syy, miksi minun pitäisi luottaa kaupallisten laihdutusteosten tai luotettavia tutkimuksia vailla oleviin ravitsemisohjeisiin?
luottaa kaupallisten laihdutusteosten ravitsemisohjeisiin, käy;
http://www.karppaus.info
Sitten vielä täytyy kysyä, mikä on vailla luotettavia tutkimuksia? vhh:n positiiviset vaikutukset tunnetaan ja vhh:ta on tutkittu ja tutkitaan koko ajan. Mutta miksi ihmeessä pitäisi luottaa tähän nykyiseen virallisterveelliseen ruokavalioon, kun kaikki indikaattorit näyttävät että se ei toimi.
Siis kerro, mitkä indikaattorit näyttävät mitä?
Lue itse http://www.kutri.net/
samanvertaset sivut suosittamiesi kanssa.
on vain se "vika", että ne käsittelevät eri ruokavalioita puolueettomasti, tutkimukset puolesta ja vastaan on otettu huomioon. Lukija joutuu siis jopa ajattelemaan ihan itse, mikä voi olla monelle liikaa.
Kutrin muodonmuutos on ollut muuten aikamoinen. Hänestä todella näkee, että hän elää niin kuin saarnaa. Ja näyttää nimen omaan terveeltä, ei laihiksella elävältä. Kutrin perintötekijät huomioon ottaen hän on ollut todella fiksu, kun on jo nuorena ottanut ongelmaa sarvista kiinni, ja päättänyt taistella. Hyvä Kutri!
Karppien sivuilta löytyy lukuisia joiden muodonmuutos on ollut huomattava ja jotka "saarnaavat kuten elävät", siis lukuisia vastaan yksi henkilö. Mutta jostain syytä tämä ei sinulle kelpaa.
Miksi ei?
kele vieköön kirotusvihreet.
siellä puhutaan vain yhdestä ruokavaliosta.
Maailma on täynnä elämäntapoja, ja uskon, että kaikille ei sovi se yksi ja ainoa, vaan vaihtoehtoja tarvitaan. Siksi kannatan Kutria.
niin juuri siellähän niitä ei ole.
elä eläämääsi ja noudata ruokavaliotasi? Miksi kaipaat siihen jonkun hyväksyntää? On se varmaan kivaa väitellä näillä palstoilla, mutta mitä hyötyä siitä on? Harva tietää edes niitä KTL:n ravintosuosituksia. Miksi se on enemmän OK noudattaa jonkun lääkärin ohjeita, joka eurojen kuvat silmissä kiiluen tekee jotain omia ravintosuosituksia? Vrt. Tohtori Tolonen :)
Ktl:n ravitsemussuositukset. Kovilla rasvoilla pelottelu on lyönyt itsensä läpi ja ihmiset karttavat voita kuin ruttoa. Kaikkien pitää olla kevyttä, levitteet, makkarat, juustot ja sianlihassa ei saa olla rasvaa. Ihmiset tietävät myös, että pitää syödä enemmän hiilihydraatteja ja monipuolisesti perunaa. Näin sanoo Pekka Puska.
en ole samaa mieltä kanssaan, mutta enpä silti suosisi hirveitä rasvamääriä ravinnossa! Mikä sinut! saa vastustamaan tervettä ruokavaliota, eli kasvis, liha, kokojyvä, hedelmä...rasvaton, jos mahdollista .....MIKÄ?
terveellistä ruokavaliota. Itsekin vaihdoin epäterveelliset perunat, riisin, makaroonit, pastat ja leivät kasviksiin ja salaatteihin. Lihaa, kalaa, kanaa, sisäelimiä syön ihan normaalisti. Jos tuotteessa lukee rasvaton, se tarkoittaa että se on keinotekoisesti valmistettu ja siksi vältän niitä. Käytän vain luonnollisia rasvoja kuten voita, kookos- ja oliiviöljyä. Suosin kotimaisia marjoja, joissa on vähemmän sokeria kuin tuontihedelmissä. Eim kenenkään kannata suosia hirveitä rasvamääriä ravinnossa. Esim. kun jättää kaikki suositusten mukaiset 6-9 leipäpalaa päivässä syömättä, niin siltä osin rasvan käyttö vähenee, kun ei tarvitse sivellä keinorasvoja leiville ja lisätä vielä kevytjuustoa ja kevytmakkaraa päälle.
Ennen tähän palstaan tutustumista en koskaan ollut yhdistänyt Puskaa ruokavalioon. Olin PK-projektin aikana niin pieni, että se ja nämä Kirilin hyvin tuntemat rasvasaarnat ovat menneet minulta tyystin ohi. En usko että olen ainoa.
Sen sijaan muistan Puskan tupakanvastaisesta taistelusta. Kun olin pikkulikka, niin muistan katselleeni televisiosta Puskan vetämää tupakanlopetusohjelmaa.
Sille leivälle ei tarvitse laittaa kiloa voita ja makkaraa ja juustoa päälle. Hyvä leipä harvoin tarvitsee päälleen yhtään mitään. Ja se pelkkä (kokojyväleipä) ei todellakaan lihota.
Suuri hiilarimäärä ei muka olisi vaarallista, mutta suuri rasvamäärä (mikä tarkoittaa VHHlla lähinnä tarvittavaa määrää) olisi.
Kenellekkään ei liene epäselvää että liian suuri hiilarimäärä johtaa jossain vaiheessa D2:een.
Eikös juuri PK-projektin yksi suurista vaikuttavista tekijöistä ollut tupakoinnin vähentämisen tervehdyttävät vaikutukset?
että Pohjois-Karjala projekti epäonnistui, eikä kestä tieteellistä tarkastelua.
todisteita, siis muita kuin sinun mielipiteesi ja gurusi perustelematon lause, niin voidaan alkaa miettiä uudestaan.
toistaiseksi ei ole löytynyt.
Uffe Ravnskovin kirjasta "Kolesterolimyytti". http://www.adlibris.com/fi/product.aspx?isbn=952542135X
Jos ei ole mielenkiintoa lukea kirjaa tai ennekkoasenne ja fanaattisuus estää tutustumasta aiheeseen laajemmin, turha on minun kertoa asiasta enempää.
että tupakoinnin vähentäminen olisi vähentänyt tautiriskiäkin.
Mutta tupakoinnin lopettamisen terveysvaikutuksista ei kai juuri enää kiistellä. Ja tämä touhu jäi minulle lapsena Puskasta mieleen, PK-projektista en tiennyt mitään.
Pointtini oli, että toisin kuin Kiril väittää, niin kaikille meille eivät Puskan "rasvaopit" todellakaan ole tulleet tutuiksi ennen tätä palstaa.
Lue vielä Niilo Ylivainion kirja, niin tiedät, että Jumala ei ole ortodoksi.
oli kokonaiselintapatutkimus, jossa ravinnon rasvoilla oli suurin merkitys. Projektin johtaja Pekka Puska on jatkanut jo yli 30 vuotta käynnistämäänsä "rasvahysteria" projektiaan ja siitä se tunnetaan, ei varsinaisena tupakkatutkimuksena.
Kannattaa selvittää tosiasioita, ettei tarvitse mielikuvien pohjalta kirjoitella. Niistä saa vain virheellistä informaatiota.
tietomääräsi vähäisyyttä ja puutteellisuutta ja nyt paljastat, ettei PK-projektin rasvasuositukset ole tulleet tutiksi ennen tätä palstaa. Kyllä tupakoinnin terveysvaikutuksista kiistellään edelleenkin. Väärällä ruokavaliolla keuhkösyöpä iskee myös täysin tupakoimattomiinkin henkilöihin ja toisaalta on osoitettu, ettei syöpäsolut keuhkoissa oikein menesty, kun siellä on tervaa, jota syöpäsolut eivät pysty käyttämään hyväkseen. Syöpäsolut elävät sokerista.
sun juttujas. Eikö yhtään hävetä?
kun ei niistä ole kunnolista näyttöä.