Ennenkun hevosia polttomerkattiin niin eikö se muka satuttanut otusta yhtään? Eihän tätä varmaankaan enää käytetä?....
polttomerkkaus?
12
6525
Vastaukset
- polle1
No voit toki miettiä, sattuisiko itseäsi, jos tulikuuma rauta lykätään pakaraan?! Eli kyllä kai se on sattunut, mutta ohi sekin kipu menee, kun tämä tehty "palovamma" paranee. Ei käytetä enää, Suomessa ainakaan.
- no joo..
Mä en oo ihan varma, mut sitä vissiin käytetään vielä jossain (kuten edellinen totesi, niin ei suomessa), mutta ei se kai kokonaan kadonnu ole...
- Mazqpeikko
no joo.. kirjoitti:
Mä en oo ihan varma, mut sitä vissiin käytetään vielä jossain (kuten edellinen totesi, niin ei suomessa), mutta ei se kai kokonaan kadonnu ole...
Belgiassa ainakin polttomerkintä on tosi yleistä.. Itse tapaan polttomerkittyjä hevosia useasti päivässä.
- Mazqpeikko
Mazqpeikko kirjoitti:
Belgiassa ainakin polttomerkintä on tosi yleistä.. Itse tapaan polttomerkittyjä hevosia useasti päivässä.
Asun siis Belgiassa
- Agrologi
Polttomerkinnässä tulikuuma rauta laitetaan eläimen iholle muutamaksi sekunniksi jolloin ihon pintaan tulee 3 asteen palovamma. Kun palovamma arpeutuu syntyy palovamman muotoinen ikuisesti erottuva arpi eli polttomerkki. Polttomerkin avulla eläimen syntymäkarja pystytän todistamaan kiistattomasti koko sen eliniän. Polttomerkin avulla eläimeen voidaan merkitä myös tunnistenumero tai vastaava.
Polttomerkintä ei ole aivan niin kivualista kuin voisi luulla, koska kolmannen asteen palovammassa ihon tuntosolut palavat myös ja itse vammakohta on tunnoton. Kipua syntyy kapealle (1-5mm levyiselle) alueelle polttomerkin ympärille, johon kuuma rauta ei osu, mutta joka on niin lähellä sitä, että syntyy ensimmäisen ja toisen asteen palovammoja. Tämän kivun lisäksi eläimelle voi aiheutua pelkoa ja tuskaa, kun se merkitsemisen vuoksi on saatava pysymään paikoillaan.
Väärin suoritettu polttomerkintä aiheuttaa myös tuskaa. Silloin merkintärauta ei ole tarpeeksi kuuma, jolloin koko polttomerkintäalue ei pala 3 asteen palovammaksi, vaan osa jää kivuliaaksi toisen asteen vammaksi. Tai jos rauta pääsee liikkumaan eläimen iholla polton aikana, jolloin iholle syntyy monia 1 ja 2 asteen palovammoja.
(Polttomerkinnän kivuliaisuutta on ollut helppo tutkia, koska polttomerkintää on käytetty yleisesti myös orjien merkitsemiseen. Ihminen osaa kerto kiputuntemuksestaan eläintä paremmin)
Nykyisin polttomerkkejä käytetään vielä kohtuullisen yleisesti Etelä- ja Pohjois-Amerikassa suurten karjalaumojen merkitsemiseen. Pienemmässä mittakaavassa myös Euroopassa, lähinnä suurten nurmilaitumien maissa (kuten Unkari ja Venäjä). Pienissä määrin ihmisillekkin tehdään "polttomerkkejä" vielä nykypäivänä, kun jotkut jaluavat polttamalla tehtyjä ihokoristeita (tatuointien tyyliin).
Suomeenkin tuodaan jonkin verran polttomerkittyjä hevosia entisen Neuvostoliiton maista.- ... Intiassa...
... Olen muutamia hevosia nähnyt, joissa on tuollainen polttomerkintä ollut... :/
- polttomerkkaus
... Intiassa... kirjoitti:
... Olen muutamia hevosia nähnyt, joissa on tuollainen polttomerkintä ollut... :/
Jos polttomerkkaus tehdään oikeaoppisesti osaavan ihmisen toimesta, en ainakaan itse katso sen olevan suureksi haitaksi hevoselle (tai muullekaan eläimelle). Kerran kirpasee, sitten ei tarvitse enää. Hienointahan olisi tietysti tältä välttyä, mutta noin yleisesti polttomerkkaus on esim. suurten laumojen merkkaamisessa paljon parempi ratkaisu kuin kaikenmaailman repeytyvät korvamerkit sun muut.
- hjioolnkolnk
hoitohevoseni, joka on saksasta tuotu holsteintamma, omistaa myös polttomerkin.
- fdsdf
Polttomerkkejä on käytetty hevosvarkauksien estämiseen, mikä on tietenkin hevosen hyväksi.
Näin hevonen ei joutunut vääriin käsiin ja huonoon hoitoon
On melko vaikeaa piilottaa omistajan merkillä merkatun hevosen polttomerkki... - -tatjana-
Entinen hoitsu (saksantuonti) oli polttomerkattu. Voi vain kuvitella miten paljon se on eläinparkaan sattunut, ja miten kauan parantuminen kestää. Jos olet joskus itse saanut palovamman, tiedät miten kipeää ottaa ja pitkään.
- mistymaarit
Olen itse nähnyt sekä polttomerkkauksen että hevosen hännän typistyksen. Heppaparka... Espanjalaisessa "lännenratsastus" (equitacion vacero)kilpailuissa, hevosella kuuluu olla typistetty häntä.
- Anonyymi
Tuo on rääkkäystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4888532Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195840Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2664806Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584625Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s704151Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603940SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723768- 901708
- 961241
- 47879