Värjäsin eilen blonden tehokkaasti vaalentavalla värillä hiukseni.
Tulos: Vaaleat, mutta latvoista enemmän kellertävät. Miten keltaisuuden saa pois? Lähteekö uudelleen värjäämällä päälle??
Haluan vaaleat samansävyiset kuin tyvessä on.
Hiukseni ovat olkapäille ja paksut.
Aiemmin minulle minulla oli vaaleita raitoja.
Kiitos vastauksista!
Kuinka pian voi vaalentaa uudestaan?
5
6109
Vastaukset
- viluinenpingviini
4 viikkoa ois hyvä olla väliä.Hopeashampoolla saa myös keltaisuutta pois.
- minä!
osta vaikka bonacuren silver eli hopee shampoo se on lilan värista ja taittaa keltasuutta. mutta älä käytä jokapesussa sitä :) jokatoinen riittää..
- Color_Trauma
Se ei varmaankaan ole ollut epätasaisen tuloksen takia mikään väri, koska kestoväri vaalentaa värjäämätöntä hiusta 1-3 astetta riippuen aineen hapetteen vahvuudesta. Eli se on ollut värinpoisto eli vaalennus, molemmat periaatteessa tarkoittavat samaa koska molemmissä käsittelyissä pigmenttiä poistetaan ei lisätä ja siksi se ei ole väri koska se ei värjää se vaalentaa eli poistaa pigmenttiä. Poly Blondella on vaalentavia tuotteita jotka siis poistavat väriä hiuksesta.
Kampaajat käyttävät vaalennus ja värinpoisto termejä käyttötarkoituksesta riippuen. Yleensä kun puhutaan värinpoistosta halutaan saada vanha kemiallinen väri pois jotta uusi väri saadan tilalle. Hiuksesta ei tule automaattisesti vaalea kun puhutaan vaalennuksesta. Vaalennuksesta puhutaan silloin kun halutaan saada hiusta selvästi vaaleammaksi ja "kirkastetuksi" ja kun tehdään vaaleita raitoja.
Ja jos aine on väri niin sen päälle ei voi värjätä enää vaaleammalla sävyllä koska väri ei vaalenna väriä. Mutta jos aine on ollut värinpoisto/vaalennus mitä luulen, niin keltaisuuden saa parhaiten taitettua tuhkanvaalealla sävyllä. Kampaamossakin väri iksetään heti vaalennuksen jälkeen kun asiakkaat tuskinpa haluavat pissan keltainen/oranssi pää kävellä ulos liikkeestä eikä se olisi hyvää mainostamistakaan jos liikkeestä tupsahtaa porkkanapäitä joilla on epätasaisen väriset hiukset. Luulisivat että tahalleen pilaamme hiuksien värin emmekä korjaa eli siis värin saa laittaa ihan heti värinpoiston jälkeen jos hiusten kunto ei niin kauhean paha ole. yleensä jos hius on huonossa kunnossa niin vaaalennusta tai värjäystä kestovärillä ei suositella ollenkaan.
Mutta todellakin tuhkanvaalealla taittuu se keltaisuus tais itten hopeashampoolla, mutta itse suosittelen tuhkanvaaleaa. LÖytyy esim. Garnien 100% color.- ???
Mitä tapahtuu jos laittaa hopeashampoota tummiksi värjättyihin hiuksiin? Entäs jos laittaa vaaleita raitoja joista tuleekin oranssit onko kyseisellä shampoolla jotain vaikutusta tuohon oranssiin?
- blondix
??? kirjoitti:
Mitä tapahtuu jos laittaa hopeashampoota tummiksi värjättyihin hiuksiin? Entäs jos laittaa vaaleita raitoja joista tuleekin oranssit onko kyseisellä shampoolla jotain vaikutusta tuohon oranssiin?
mitkä ovat sitten riskit kun tehdään useita värjäyksiä peräkkäin välittämättä hiusten kunnosta? siis hamppuutuuko ne vai?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?465851Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki583246- 1842701
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t122524mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k132219- 292161
törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/151896- 161596
- 1481379
Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu2701247