Elikkäs jääpalloa rupean ehkä harrastamaan ensi kaudella, lätkää olen pelannut 6 vuotta ja jalkapalloa samanverran, eli jotenkuten kyllä pärjätään... ;>
Kertokaapas te viisaammat ja ehkä myös vanhemmat jotain vinkkejä/niksejä (esim. mailasta, kun tämä nyt poikkeaa lätkämailasta aikalailla) kohta 16 vuotta täyttävälle, joka on aloittamassa uutta harrastusta :>
Ps: sen verran vielä että lätkää olen pelannut pääsääntöisesti puolustajana, ja jalkapalloa puolustajana sekä melko hyvällä menestyksellä myös hyökkääjänä, mitä pelipaikkaa suosittelisitte nyt näin äkkiseltään? :)
aloitanko jääpallon peluun?
8
1734
Vastaukset
- vanha ja viisas
vaihtopenkki ois hyvä!
- mietiskelijä vm. 91
kyllä tiedetään että sieltä sitä 'vauhtia' haetaan mutta koitappas antaa vielä lisää hyvää tietoa
- Lajin ystävä
Onnea kenties tulevalle lajinvalinnalle. Älä anna tällä keskustelupalstalla seilaavien urpojen masentaa. Järkevämpää lajiin liittyvää keskustelua voit käydä mm. jääpalloliiton(finbandy.fi/keskustelu) sivuilla.
Mitä tulee kysymyksiisi jääpallosta, pystyn vastaamaan pitkäaikaisen fanin näkökulmasta. Mailankäyttöön parhaat ohjeet saat varmasti valmentajalta. Erona jääkiekkoon voisin ainakin sanoa, että tässä lajissa mailalla lyödään vain palloa ;) Jääpallomaila on yllättävän näppärä kapistus, kun sitä oppii käyttämään. Voimalla ja kestävyydellä, ja sitä kautta saadulla vauhdilla voittaa paljon. Loistavalla mailatekniikalla ei pitkälle pärjää, jos ei pääse irti vastustajista hyökätessä tai vastavuoroisesti iholle puolustustilanteessa.
Puolustukseen en välttämättä lähtisi kylmiltään, ennenkuin hieman oppii. Uskoisin, että jalkapallokentillä kehittyneestä pelisilmästä on sinulle hyötyä jääpalloareenoillakin. - jääpallon peluu
ottamalla yhteyttä kotikaupungissasi jääpalloseuran B-nuorten joukkueeseen. Yhteystietoja saat liiton sivuilta ja liitosta. Kokeilemalla se selviää.
- mietiskelijä vm. 91
kahdesta viimeisestä erittäin asiallisesta ja hyödyllisestä kommentista! En tiennytkään että Bandyliiton sivuilla on keskustelupalsta.
- Pelaamaan
Jääpallossa puollustuspelaaminen on hieman erillaista kuin jääkiekossa. Esim jääpallossa ei yleensä suoraan peruuteta kohti maalia hyökkääjän tullessa.
Suosittelisin alempaa keskikenttää tai laitalinkkiä - Nimetön
Onpa hyvä, etteivät kaikki hakeudu massalajien pariin. Jääpallo on hieno perinnelaji. Siinä ei tarvitse olla "jää - pakastin kaapin" kokoinen ja silti voit kuljetella 60 m soolon. Ilman, että kankeampi "korsto" fyysisellä koollaan estäisi.
No, huumoria, mutta totta toinen puoli. Varusteistakin näkee, ettei kyseessä ole jääkiekon kaltainen kontaktilaji.
Luistelunopeus on valttia. Jos lyönti sujuu, niin sillekin on käyttöä vaikka kulmalyöntikaarella. Mailan käytöstä ja luistelutekniikasta voit katsoa esimerkkiä vaikka (harmi kyllä, kun WP:ssä olisi tarvittu...) HIFK:n Lasse Laakkosesta. Mtta muista liittyä Vaasan Sportiin, siellä ne muutkin lökäpöksyt pelaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1133795Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma463311Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest252600- 2012487
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem242462Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu371670- 1131451
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1571366Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja331346Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt721152