Mielestäni Suomessa hyvää joogaa opettaa suomen joogaliitto,heidän kouluttamiaan opettajia on monella paikkakunnalla,joogaopistollakin kannattaa käydä tutustumassa joogaan,paikka on kiva erityisesti kesällä,savusaunat ja kaikki.
Lisäksi hyvää joogaa opettaa astangajooga ohjaajat,joista saa tietoa osoitteessa www.astangajooga.fi.Tämä ei ole mainos vaan minun käsitykseni asiasta.
hyvä jooga
1
533
Vastaukset
- ja voin sanoa ettei
mitään täysin yksiselitteistä "hyvän" joogan määritelmää oikein voi olla olemassakaan. Jokainen on yksilö, ikä, kunto ym. sellainen vaikuttaa. Jooganopettajan tulisi olla pätevä määrittelemään, minkä tason harjoituksia ohjattava pystyy tekemään, mistä hänelle henkilökohtaisesti on hyötyä ja mitä hänen EI tulisi tehdä.
Jokaisen henkilön energiakeho on erilainen: prana virtaa jossakin kohtaa paremmin, jossakin huonommin. Joidenkin tulee tehdä tulielementtiin liittyviä harjoituksia, toisten esim. eetteriin. Samanlaista asanapakettia ei oikeastaan voi antaa kahdelle eri henkilölle.
Joogan asanat vaikuttavat suoraan sisäeritysrauhasiin, joten jopa helpon näköisillä asanoilla voi olla järisyttävä vaikutus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022784Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1622490Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait255899Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies104881Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka306869Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93739