Lähden juhannuksen jälkeen Kroatiaan Hvariin ja tarkoitus olisi bongailla Adrianmeren vedenalaisia nähtävyyksiä. Onko kellään mitään kokemuksia ko. seudusta ja onko siellä jotain erityistä bongauskohdetta?
Kokemuksia Kroatiasta?
4
1497
Vastaukset
- anski:)
Olin viime kesänä Kroatiassa Makarskan rivieralla, siellä tuli jonkun verran snorklailtua ja erilaisia kaloja nähtyä. Hvarin saarella käytiin, mut siellä ei snorklattu. Uskoisin, että sieltäkin löytyy merestä kaikenlaista katseltavaa. Hauskaa reissua!
- Rane
Adrianmeri on hyvä mesta snorklailla. Vesi on kirkasta ja kalojakin on kohtalaisesti. Tarkoitin kuitenkin sellaisia "erityisiä" kohteita...hylkyjä, luolia tai muuten vaan kiinnostavia juttuja...mystinen pronssitykki etc.
Kiitokset silti, vahvistit uskoani siihen, että Kroatia oli ihan hyvä valinta :)
- hvartska
Olin viime kesänä Hvarilla Jelsan kylässä. Sukelsin saksalaisten omistamassa shopissa ja kaikki toimi moitteettomasti. Parasta antia kirkkaat puhtaat vedet. Lajikirjo kohtuullinen. Pari sukellusta "hummeriseinällä" n. 40 metriin. Voin suositella.
- Rane
oli osoite meilläkin eli Jelsa. Ja samaisen saksalaisdiversshopin matkassa oltiin. Järjestelyt olivat...sanoisinko pilkuntarkasti ohjekirjan mukaisia ja retki muutenkin ihan ok. Tarkkoja ovat nuo saksalaiset.
Välimerellä olen sukeltanut aiemmin vain Kreikassa, Skiathoksen saaren vesissä ja verrattuna sinne, meri oli oikeastaan hieman köyhähkö. Selkeänä plussana oli kyllä veden puhtaus ja todella hyvä näkyvyys. Ja kaksi mielenkiintoista hylkyä.
En tiedä missä ne Costeaun Välimeridokumenttien väriloistoiset ja kalarikkaat sukelluspaikat ovat mutta minä en ole niitä toistaiseksi vielä löytänyt :( No hei! Vasta kaksi bongattua kohdetta takana.
Parasta antia oli oikeastaan se, että vuokrasimme oman veneen (400 kunaa/vrk) ja ajoimme pitkälle turistirannoista snorklailemaan. "tallaamattomista" poukamista löytyi paljon dyykattavaa.
Ylläolevaa ei saa tulkita negatiivisesti, se on vain kriittistä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.202665Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162101961Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu591748Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1021561Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno491466Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2071348- 961246
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.1521157Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks171045Rääkyvä nainen
Varokaa perintö metsiään varjelevaa puolialastonta Etelän naista,häätää huutaen autoilijoita ja marjastajia pois yleisil14932