Mitä lähettää postissa

kaukosuhteessa elävä

Meillä tulossa mieheni kanssa yhteinen tärkeä päivä tässä lähiaikoina, mitä romanttista voisin postissä lähettää hänelle. Kauan kaukosuhteessa eläneenä on tullut jo lähteteltyä vaikka mitä, eli luovat ja erikoiset ideat tervetuloa :)

Kiitos

10

2608

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaukosuhteessa itsekin

      Lähetä hänelle sähköpostin kautta musiikkia...joku teidän yhteinen biisi tai joku jossa kerrot tunteistasi, fiiliksistäsi, ajatuksistasi...

      Hän pääsee tunnelmaan ihanasti mukaan...

    • -S-A-A-R-A-

      Minulla on sama ongelma..Mitä kaikkea olet jo lähettänyt?

    • näin.......

      Mies asuu ulkomailla, joten en pysty lähettelemään mitään kamalan suurta, mutta ystävänpäivänä lähetin kauniin kortin viestillä, pari sydämenmallista suklaata punaisessa kääreessä ja pienen nallekarhun, jolla oli villapusero punaisella sydämellä.

      Voi kuulostaa liian hempeältä joillekin ja eikä kaikille edes sovi, mutta hän oli ikionnellinen ja voi nyt rutistella sitä aina kun en ole paikalla.

      • kirja........

        Ai niin, melkein unohdin tärkeimmän. Ostin hänelle kirjasen jossa oli punaiset kannet, joissa sydämenmallisia kuvioita. (Taisi olla valokuva albumiksi tarkoitettu suht pienen kokoinen noin 30 sivuinen kirjanen).

        Sinne sitten liimailin yhteisiä kuvia ja kirjoittelin tunteellisia viestejä, ensimmäisiä muistoja, tulevaisuuden tunnelmista, kirjekuoren, jonne laitoin yli 50 paperilappusta joissa jokaisessa luki asia jota rakastan hänessä, laulujen sanoja koska nekin voivat näyttää tunteita... kuvitin tarroilla ja valokuvilla...

        Hän tykästyi siihen ja siitä että olin nähnyt niin paljon vaivaa sen tekemiseen. (Se on totta että 30 sivua kuulostaa vähältä mutta kyllä meni muutama kuukausi sen tekemiseen) Kyllä itketti sen jälkeen, että hän piti siitä... ajattelin aluksi että onko liian korni mutta sen vaivan jälkeen, ja ilmeen nähtyä, oli ilonkyyneleet silmissä.


    • alusasusetti

      Ja kerro, että tuo se nopeasti sinulle takaisin, niin voit pukea sen päällesi.... ja ehkä ottaa poiskin.

    • mitään

      Laittaa nuoltavaa suklaata?

    • n25...

      Oma puolikkaani asustaa myös aika kaukana. Löysin eräästä kirjakaupasta sellaisia 'vaahtomuovisia' erittäin kevyitä 6:n palan palapelejä, joista saa tehtyä kuutioita, ja eri värisiä paloja voi sekoitella keskenään niin tulee vaikeusastetta lisää:)
      Oli helppo postittaa. Vähän aivojumppaa:)

      En tiedä miten 'romanttinen' idea mahtoi olla, mutta kovasti on mies tykännyt:)

    • n25...

      Eilen sain tietää että rakkaani joutuu maanantaina käymään lääkärissä operoitavana ja joutuu olemaan pari vuorokautta sairaalassa tylsistymässä.. Ei kiva, olen täällä kaukana enkä pääse näkemään ja tukemaan häntä.

      Keskellä yötä heräsin ajatukseen että hei.. mitäs jos tekisin itse jotain aivojumppaa miestä varten. Hän on kovasti yrittänyt opetella suomenkieltä ja tarvitsee lisää sanoja, sanoja, sanoja sanavarastoonsa.

      Tein keskellä yötä ruutupaperille ns.'kirjainlaatikoita' joista täytyy etsiä aihepiiristä annetut sanat. Vähän niinkuin ristikko, tiedättehän te niitä.? helppo postittaa, ja ainakin on omatekemä.. Ja piilotin joukkoon vielä helpohkon 'salaisen viestin', mitä en annettuihin sanoihin liittänyt mukaan;)

      Saahan nähdä millainen vastaanotto on..

      Ja muutama vanha yhteinen kuva tulostettuna ja leikattuna lompakko-kokoon liitteeksi.

      Toivottavasti ikävä vähän hänellä helpottaa.. tai sitten se vaan lisääntyy.

      Tämähän on kiva aihe saada vinkkejä ja laittaa omat ideat toisten hyödyksi.

      Muita vinkkejä? :)

    • Anonyymi

      Mä mietin myös lähettäisi. Haluaisin lähettää jotain mihin voisin suihkuttaa hajuvettäni... Ja nyt samalla kun kirjoitan tätä niin keksin että voisin lähettää tyynyliinan!
      Mutta pliis, lisää vinkkejä!

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      37
      2051
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      179
      1457
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      94
      1401
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1199
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1088
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      135
      1040
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      15
      975
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      950
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      894
    10. Mukavaa keskipäivää

      Hyvää huomentakin 😊💛❤🔆2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
      Ikävä
      250
      876
    Aihe