MONTAKO ASKELTA

kannattaa kävellä päivässä??

Eli siis montakohan askelta kannattaisi kävellä per päivä, kun ajattelin hankkia askelmittarin. Täytyy ruveta kuntoilemaan että jaksaa paremmin:) Eikä mulla ole mitää hajuu että kuinka monta askelta kuuluu mennä että painoo saisi pudotettuu... Kiitos tosi paljon jos joku vastais!!!

4

2027

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tane

      itse kävelen päivittäin 9,5kilometriä.Askeleita matkalla kuluu n.9000.Suositeltavaahan olisi kävellä päivittäin 10000 askelta.Kaloreita olen saanut kulumaan 500-600 kcal,kävelyni siis on aika rivakkaa,aloittelijan kannattaa siis ottaa vähän rauhallisemmin.

      • Jari Niemelä

        Taas yksi askelmittarin käyttäjä, jonka askelpituus on valtaisan pitkä. Haluaisin tietää kuinka askelmittareiden käyttäjät mittaavat askelpituutensa. Jos pystyy ottamaan enimmillään 1.05 metriä pitkän askeleen niin se ei tarkoita todellakaan sitä, että kaikki muutkin askeleet ovat saman pituisia. Todellisuudessa askelpituus taitaa olla useimmilla noin 0.7-0.8 metriä. Ja hiljaa löntystelevillä askelpituus on varmasti vielä reilusti vähemmän.

        Onhan se varmaan hienoa luulla kävelevänsä huomattavasti enemmän kuin todellisuudessa kävelee mutta ei sitä tarvitse tulla keskustelupalstoille kirjoittelemaan puuta heinää. Itse en edes käytä askelmittaria kun se on niin epäluotettava. Olen mitannut useimmat reittini oikein näyttävällä polkupyörän mittarilla. Mittari on tarkastettu tarkistusmitatulla maratonreitillä ja oikein on näyttänyt.


    • Jari Niemelä

      Kävele 30-90 minuuttia 3-5 kertaa viikossa. Kävele vaihtelevissa maastoissa ja eri alustoilla. Rennosti mutta mahdollisimman nopeasti ja oikealla tekniikalla. Kunnon ja lihaksien vahvistuessa voit ruveta ottamaan myös hölkkäaskeleita.

      Oleellista on siis liikkua säännöllisesti ja tehdä vaihtelevia lenkkejä. Askelmittarista ei taida paljon iloa olla. Näkeehän siitä toki, että on jotain tullut tehtyä mutta saman näkee myös kellosta. Esimerkiksi kerran kuukaudessa kun tekee testin kävelemällä saman lenkin ja katsoo kellosta kuinka kauan siihen menee aikaa ja huomaa käytetyn ajan olevan pienempi kuin aiemmin niin silloin on tehnyt jotain oikein.

      • Kävellään

        Askelmittari on mainio vekotin mitata askelten määrää ja askelten määrää on ihan hyvä mitata. Jos esim. laskee vain lenkillä kuljettua matkaa tai aikaa, jää kaikki hyötyliikunta päivän aikana huomioimatta. Kun on askelmittari, kävelee portaat hissin sijaan, bussista jää ehkä pysäkkiä aikaisemmin pois, jne. Kaikki tulee huomioitua. Jonkun polun kiertämiseen käytettyä aikaa ei minulla tulisi mielenkään tarkkailla kellosta, sillä tavoitteeni ei ole liikkua mahdollisimman nopeasti vaan nauttia liikkumisesta. Kunnon kohoamisen huomaa siitä, että 10000 askelta päivässä saa aikaan paljon vaivattomammin kuin ennen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      117
      10282
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5020
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2201
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1914
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      983
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    Aihe