Kuin kukkaa kämmenellä

-nainen

Mitä sillä oikein tarkoitetaan?
Kun sanotaan, että naista pitäisisi pitää kuin kukkaa kämmenellä.

Kirjaimellisesti ottaen kukka kuihtuu ja kuolee, jos sitä pitää kämmenellä.

9

5441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MMies

      "Kun sanotaan, että naista pitäisisi pitää kuin kukkaa kämmenellä."


      Että nainen on herkkä, haavoittuvainen ja huolenpidon ansaitseva kaunis elämää sulostuttava elementti, jota mies kaipaa. Siis sehän on miehen kynästä peräisin- eli siis peilaa miehen tuntoja rakstamaansa naista kohtaan. Suojeluviettiä, oman sisäisen herkkyyden löytämistä ja hetkestä nauttimista, elämää luonnon ehdoilla. Sydämen sykettä, sielun lentoa.



      "Kirjaimellisesti ottaen kukka kuihtuu ja kuolee, jos sitä pitää kämmenellä."


      Kahlehdi, määrää, hallitse. Mitä muuta odotit muka?

      • jotain tollasta

        tollasta ylistämällä alistamista, sitä jalustalle nostamista :)


      • ??????

        hyvin kirjoitettu. Alun herkän maalailun jälkeen isketään totuus silmille. Kiitos sanoistasi.


    • viestivät rakkaudesta

      Sellainen mies kunnioittaa ja arvostaa naistaan, on uskollinen ja luottamuksen arvoinen. Rakastaa hellästi ja kauniisti ja puolustaa naistaan tarvittaessa.Hän hemmottelee naistaan eri tavoin.

    • Anonyymi

      Kun mies lupaa pitää naista kuin kukkaa kämmenellä, juokse nainen karkuun niin lujaa kuin pääset.

    • Anonyymi

      Se on vain sanonta. Mutta jokainen ihminen, ansaitsee tulla hyvin kohdelluksi parisuhteessa. Jo siinä tutustumisvaiheessa toiseen ihmiseen, vaikka siinä ei olisikaan mitään sen kummempaa menossa.
      Koskaan ei pidä mennä minkäänlaiseen suhteeseen, ihmisen kanssa jonka käytös on jo alkumetreillä jotenkin epäillyttävää.
      Meitä ihmisiä on siis todella moneen junaan, aina se ulospäin näyttävä ihminen siinä vierellä ei ole sitä miltä näyttää!
      jokainen ihminen kaipaa ja tarvitsee kunnioitusta, rehtiyttä ja hyväksyntää omana itsenään. Jokainen ihminen haluaa olla kaunis ja puoleensavetävä toisen silmissä, vaikka ei täydellinen olisikaan. Koska ei meistä kukaan ole sitä.

      • Anonyymi

        Samaa mieltä. Usko intuitioosi, jos sinusta tuntuu että ihastuksesi on kaksijakoinen, arvaamaton ja hallitseva ja esimerkiksi painostaa seksiin ennen aikojaan, tai saa raivokohtauksen kun et ole heti valmis seksiin. Siinä on narsisti edessäsi ja usko hälytyskelloja. Ne piirteet tulevat esille kymmenkertaisina myöhemmin, jos lähdet hänen kanssaan suhteeseen.

        Kun sitten sanot tälle ihmiselle, että toivoisit hänen pitävän sinua kuin kukkaa kämmenellä kontrolloinnin ja väkivallan sijaan, hänen mielestään vaadit henkilöpalvontaa. Hän ei ymmärrä että mies voisi "kunnioittaa ja arvostaa naistaan, on uskollinen ja luottamuksen arvoinen. Rakastaa hellästi ja kauniisti ja puolustaa naistaan tarvittaessa.Hän hemmottelee naistaan eri tavoin", kuten edellä osuvasti kuvattiin.


    • Anonyymi

      Eli kuten kukkaa pidetään hetkittäin kämmenellä. Yhtä erityisesti huomioiden, hellästi ja varoen, kaikin tavoin vaalien hoitaen.Mutta ei suomalaiset nykynaiset mitään kukkiin verrattavia puhtoisia, viattoman sieviä enää ole. Ne on feministejä. Sen kukkajutun voi siis unohtaa. Horsman ja ohdakkeen risteytyksiin verrattavia ne on, kohtelu ja arvostus sen mukaista.

      • Anonyymi

        Sinunlaisesi mies ei vain muuta ole saanut


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2413
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      848
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      841
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      807
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      786
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      755
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      694
    Aihe