Olisiko kellään vinkkejä alottelevalle meikkaajalle? Olen erttäin kalpea ihoinen ja haluaisin saada ihooni hieman väriä, myös silmä meikkin kanssa olen hieman eksyksissä enkä tiedä mistä aloittaisin joten otan vinkkejä vastaan!!
meikki vinkkejä?
aloittelia
2354
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ihon väristä ensin: kokeile esim nivean hieman ruskettavaa voidetta.sillä saat kauniin värin muutaman päivän jälkeen eikä jää rajoja kuten itseruskettavista voi jäädä. myös solariumista saa kauniin värin koko kropalle.
valitse meikkivoide tai meikkivoidepuuteri (ei pintakuivalle iholle) minkä sävy on lähellä kasvojen ja kaulan sävyä. tarkista myös mitä vaadit tuotteelta, peittävyyttä,kosteutusta yms.
poskipunalla ja aurinkopuuterilla saa kasvoihin väriä. aurinkopuuteri vaatii hieman harjoittelua, mutta se on käytännöllinen ja monipuolinen,sillä saa esim muokattua kasvojen piirteitä varjostamalla.
jos silmänaluset ovat tummat, voit harkita myös valokynän ostoa.
silmämeikistä: osta musta (varma valinta) tai ruskea (pehmeämpi) ripsiväri, rajauskynä (musta tai ruskea) ja silmien sävyyn sopiva luomiväri. ruskeat ovat turvallisia perusvärejä ja sopivat monelle. värikkäämpi yms. kauden trendivärit ovat tehokeinoja ja sopivat myös juhliin.
silmämeikkin ohje: 1. taivuta ripset
2.puuteroi luomet (luomiväri pysyy paremmin ja levittyy kauniimmin)
3.levitä luomiväriä liikkuvalle luomelle ja häivytä sävy kulmakarvojen suuntaa. varo ettei häivytys tule liian ylös. varjostusta voit harjoitella esim. raili hulkosen palapelimeikki-kirjassa on hyviä ohjeita kuvien kera.
4.tee rajaus yläripsien tyveen ripsirajaa seuraten. paksuutta voit vaihdella, mutta suht ohut toimii päivä aikaa.
5. harjaa mascaraa ripsien tyvestä aina kärkeen asti muutama kerros. jos on tummat silmänaluset älä laita alaripsiin väriä sillä se luo varjon silmän alle.
6. poista sutut yms.
siistissä meikissä myös kulmat ovat huolitellut. jos omistat vaaleat kulmat, korosta niitä kulmavärillä kevyesti.
laita meikin lopuksi poskipunaa/aurinkopuuteria..
nätti ja kevyt huulikiilto/-puna viimeistelee meikin..
Katso tuolta uudesta www.mschic.com ista siellä on make-up school osio.. Tuohan on ihan uusi saitti joten tuokin osio varmaan kohta laajenee...
Suora linkki: http://www.mschic.com/epages/mschic.axl/?ObjectPath=/Shops/mschic/Categories/school&PageSize=1000