LAIHDUTUS MARATONHARJOITTELUN AIKANA

dsfdsf

Onko kukaan laihduttanut merkittävästi maratonharjoittelun aikana. Jos harjoituskilometrejä on viikossa vaikkapa 50, niin kuinka nopeasti olisi realistista pudottaa 10 kg läskiä.

30

3190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nikkari

      mä oon nyt reilu kuukauden juossu maratonia varten ja laihtunu jo reilu 5kg (tosin oon myös tehny paljon kaikkea muuta juoksut muu n. 10h/vk). En ole kajonnut ruokavalioon yhtään, joka on erittäin epäterveellinen... jos sulla on ruokavalio kohdallaan ja treenaat sen n. 50km viikko sanoisin että 10kg on kahdessa kuussa erittäin realistinen tavoite. Tietysti olettaen että sulla on jotai mitä laihduttaa. Mutta loppujen lopuksi ei ne kilot mitään meinaa jos vartalo muokkautuu muuten (eli kiinteytyy). Muita mielipiteitä

    • Parrujalka

      Yhden tunnin ja 10 km mittaisella aerobisella lenkillä 80 kg mies polttaa n 1000 kcal. Jos 50 km on 4 lenkkiä viikossa niin kulutat noin 5000 kcal joka vastaa 1/3 yhden rasva kilon energia määrästä. Joten kolmessa viikossa poltat kilon rasvaa. Ruokavaliota muuttamatta 10 kg rasvaa on poltettu n 30 viikossa elikkä menee yli puolen vuoden pelkästään juoksemalla.

      Laihduttaminen tehdään ruokakaupassa ostoksia valitessa ja ruokapöydässä ruokailu tottumuksia muuttamalla. Liikunta on loistava lisä laihduttamiseen mutta vaatii tuekseen ruokavaliota.

    • nyrkkisääntö

      nyrkkisääntö on, että 5 prossaa saa painostaan lähtemään juoksemalla. loppukilot putoo sitten ruokavalion ja muun passailun (lepo yms.) kautta.

      eli satakilonen saa 5 kiloo lähteen, jos jatkaa rasvapalleroiden syömistä ja kaljottelua entisellään. nuo hyveet kyllä väkisin vähenee, jos meinaa vetää ne 50 kilsaa viikos.

    • -----

      Ensinnäkin suurimmalla osalla ylipainoisista ruokavalio on sellainen että paino ei pysy paikallaan vaan koko ajan kasvaa.

      Toisaalta taas se joka alkaa juosta 50 km viikossa tavoitteena maraton, todennäköisesti ennen harjoittelun alkamista jo kuntoilee.

      Toisin sanoen ruokavaliota muuttamatta ei helposti laihdu maratonharjoittelijakaan, korkeintaan saa painon nousun pysäytetyksi.

    • Hiukka

      Aloitin Sepon 12 viikon < 4 h:n ohjelman ja tavoitteenani olisi samalla laihtua 6-8 kg. Onko realistista?

      • Hörps

        Kyse siit paljonko ottaa huikkaa


      • Hiukka
        Hörps kirjoitti:

        Kyse siit paljonko ottaa huikkaa

        Jos hiukka eli muutaman kerran tuon 12 viikon aikana?


    • vegerun

      Puolikkaalle kun aloin treenaamaan, ei tavoitteena ollut laihtuminen. Noin puolen vuoden aikana paino kuitenkin laski normaalipainosta alipainon puolelle (BMI 18,7 --> BMI 17,2). Nyt se on pysytellyt aika lailla samoissa lukemissa kuukauden pari. Kilometrejä normiviikoilla noin 40 ja kevyemmillä 30-35.

    • eiyhdistellä

      Maratonharjoittelua ja laihduttamista ei missään nimessä yhdistää. Maraton ja laihduttaminen yhtäaikaisina tavoitteina ei ole tervettä. Maratonharjoittelu itsessään muovaa kehoa maratonille sopivaksi.

      • Sepposepon.seppo

        Kyllä seppo laihuttaa.


      • Anonyymi

        Minulla paino vain nousee maratonharjoittelun aikana.


    • Anonyymi

      Jos syöpi liika vähän ei jaksa harjoitella ja jos syö niin että jaksaa harjoitella sitten ei kyllä todellakaan laihu ehkäpä päivastoin.

    • Anonyymi

      Onko kukaan lihonnu sileän reenillä? Poluilla helposti 20 kiloa tuloo painoa mutta sileällä?

      • Anonyymi

        Eilen söin kokonaisen pannarin iltapalaksi. Oli vähän aamupaino koholla tänään. Paastoksi meni.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eilen söin kokonaisen pannarin iltapalaksi. Oli vähän aamupaino koholla tänään. Paastoksi meni.

        Siula ahmimishäiriö.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siula ahmimishäiriö.

        Juu. Syön joka ilta kylläiseksi. Aamulla tyhjällä vatsalla paastolenkki.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu. Syön joka ilta kylläiseksi. Aamulla tyhjällä vatsalla paastolenkki.

        Hyvä tavo.


      • Anonyymi

        Hep. Miula vatta kasvaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hep. Miula vatta kasvaa.

        Tahdonvoimasta se on kiinni. Liika mukavaa syödä ylen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tahdonvoimasta se on kiinni. Liika mukavaa syödä ylen.

        Juu. Nyt loppui ylensyönti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu. Syön joka ilta kylläiseksi. Aamulla tyhjällä vatsalla paastolenkki.

        Huono tapa. Opettele syömään 5x tasaisesti päivän aikana. Ei mitään paastolenkkejä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Huono tapa. Opettele syömään 5x tasaisesti päivän aikana. Ei mitään paastolenkkejä.

        Päin vastoin. Paasto lenkit tekevät hyvää rasvanpoltolle.


    • Anonyymi

      Ei.laihu!

      • Anonyymi

        Ei pidä ahnehtia makaronilaatikkoa.


    • Anonyymi

      Mietin viijen päivän paastoa. Pitää saa-a toppi ahmintaan.

    • Anonyymi

      Syön kuin lapsi mutten laihu. Olen keksinyt ikiliikkujan.

    • Anonyymi

      Pitää olla kalorilisä että jaksaa juosta maratooneja.

      • Anonyymi

        Juu. Aliravittuna ei jaksa veekoota.


    • Anonyymi

      Ei kannata laihduttaa maraton harjoittelun aikana. Tulee rasitusmurtumia. Kysy lisää mr. Vauhtisammakolta.

    • Anonyymi

      Avaus on vuodelta 2007, mutta jos joku on samassa tilanteessa niin vinkiksi, että 10 kilossa läskiä on energiaa 70 000 kilokaloria. Sen verran pitäisi saada oikeasti kalorit miinukselle....

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4801
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      188
      3745
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      182
      3395
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      76
      3175
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2899
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1984
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1921
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      179
      1724
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1676
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1385
    Aihe