Kaikki näistä puhuvat ja on pulloa ostettaessa tärkeä tieto - mistä sen näkee?
Mistä näkee pullon leiman?
7
3582
Vastaukset
- nooh
pullon kyljessähän tuo on
- löytyy
pullon kaulalta musta/valkoisesta osasta
- Rkiu
Mitenpäin leima pulloon tulee? onko se leimauspäivämäärä koska leimattu, vai tuleeko siihen päivämäärä mistä näkee mihin asti leima on voimassa?
- pulloissa
leimauspäivä,uusissa leimoissa voimassoloaika. Eli jos pullo on vaikka 10 v vanha ja leimattu silloin siinä on leimauspäivä mutta kun se leimataan uudelleen tulee voimassaoloaika
- userrr
pulloissa kirjoitti:
leimauspäivä,uusissa leimoissa voimassoloaika. Eli jos pullo on vaikka 10 v vanha ja leimattu silloin siinä on leimauspäivä mutta kun se leimataan uudelleen tulee voimassaoloaika
Eli ennen 1997 pullot on katsastettava 5vuoden välein.
jälkeen sen leimaton 10vuotta voimassa.
Uusissa pulloissa on voimassaoloaika tarrana ja kaikissa meislattu pulloon, kk/vuosi koska leimattu.
Mutta kannattaa välillä tyhjentää pullo venttiili alaspäin -> ainaki 300bar pullot, jotta kosteus poistuu.. - xxxxxxxxxxxxx
userrr kirjoitti:
Eli ennen 1997 pullot on katsastettava 5vuoden välein.
jälkeen sen leimaton 10vuotta voimassa.
Uusissa pulloissa on voimassaoloaika tarrana ja kaikissa meislattu pulloon, kk/vuosi koska leimattu.
Mutta kannattaa välillä tyhjentää pullo venttiili alaspäin -> ainaki 300bar pullot, jotta kosteus poistuu.."Mutta kannattaa välillä tyhjentää pullo venttiili alaspäin -> ainaki 300bar pullot, jotta kosteus poistuu.."
Eipäs auta, venttiileissä on sellainen nousuputki, pilli joka estää veden poistumisen jos sitä on kertynyt. - yyyyyyyyyyyyy
xxxxxxxxxxxxx kirjoitti:
"Mutta kannattaa välillä tyhjentää pullo venttiili alaspäin -> ainaki 300bar pullot, jotta kosteus poistuu.."
Eipäs auta, venttiileissä on sellainen nousuputki, pilli joka estää veden poistumisen jos sitä on kertynyt.Juu näin on, putki/ "pilli" on juuri sitä varten ettei pullon "hilse" eli ruoste tai alumiinioksidi (alu pulloissa) pääse paineenalentajaan ja tuki sen suodatinta jolloin ilmansaanti vähenee/loppuu. Myöskään veden pääsy paineenalentajaan ei ole suotavaa koska silloin alentaja jäätyy. Muuten sivumennen sanonuttuna pullon tyhjentäminen on tehtävä hitaasti muuten paineilmassa oleva kosteus tiivistyy vedeksi jäähtyvän pullon seinämille.....niin ja sitten kaikki k..päät vaahtoaa näillä palstoilla että kuinka paljon munkin pullossa oli vettä kun tyhjensin.....pullon tarkastukset/huollot kannattaa jättää asiansa osaavien hoitoon....ammattiliikkeiden tai sukellusseuroistakin löytyy laitehuoltoon perehtyneitä osaajia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2131413- 961266
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan31057Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle15971Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9918Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86890Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.59828- 32820
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest37758Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii44744