Nettideittailuun hakeutuu määrätynlaiset ihmiset

Nettideittailuun hakaeutuu määrätynlaisia ihmisiä. Siellä ollaan kuin ostoksilla, ostan tämän, mutta kun "parempi" osuu silmiin, niin vaihdetaan tuote, niin kuin ostoksilla. Sanomattakin selvää, että tuotteen "paremmuus" on harhaa, mutta se ei ole pääasia, vaan se että nämä ihmiset ovat niin kiinni ko. käyttäytymismallissa, etteivät ymmärrä tutustumis- ja seurustelukäyttäytymistä, jossa kunnioitetaan sekä ITSEÄÄN että toista osapuolta ja sitoudutaan kunnialliseen käyttäytymiseen jo tutustumisvaiheessa. Tähän kunniallaisuuteen kuuluu se, että kun on "vakavissaan" alettu tututstumaan toiseen, niin profiilit otetaan pois. Tämä menee monen nettitreffailijan ymmärryksen ylitse. Heistä on aivan hyväksyttävää, että vaikka tutustutaan toiseen kuinka vakavissa mielin, niin oma profiili on yhä tapetilla ja kuuluttaa sulhasten ja morsianten perään. Tässä se ostomeininki, jos sattuis parempi tulemaan kuitenkin... Niin, kuka itseään kunnioittava järkevä nainen/mies haluaa jatkaa tutustumistaan sellaisessa viidakkohengessä, missä edes perusetikettiä ei tunneta, vaan nettideittailun viidakkolait ovat ne ohjeet, jotka kaaliin ovat pinttyneet. Sanomattakin selvää, että nämä deittailijat houkuttelevat itsensä kaltaisia sitoutumiskammoisia ikuisia etsijöitä. Minä en enää nettiin rakkautta eksy hakemaan.
394323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

asiaa! Tuota se juuri on, mikään ei riitä.
Voi netti -kele, minkä tei meille ihmisille!

Äänestä
  • Tämä lienee pelin henki - varsinkin nuorempien ikäluokkien kohdalla?!

    Mutta kyllä minä (keski-ikäinen nainen) olen netin kautta luonut kolme ihan oikeaa seurustelusuhdetta, jotka ovat kestäneet 2-3 vuotta. Tämä jälkimmäinen on edelleen menossa ja on nyt päätymässä alttarille :)

    Ja jokaisessa suhteessa on oltu ihan tosissaa - kumpikin on pitänyt vain sen yhden suhteen kerrallaan ja profiiit ovat poistuneet pika-pikaa netistä, kun suhdetta on alettu rakentamaan.

    Ei pidä sittenkään yleistää, että "kaikki shoppailevat nettideiteissä aina parempaa ja parempaa". Kyllä ihan oikeitakin ihmisissuhteita hakevia - ja niihin pystyviä- ihmisiä on liikkeellä...

    Äänestä

Juuri näin, kerrassaan osuvasti kiteytetty!

Valintahan on vapaa ja sen teemme vain me kukin itse. Minä myös valitsen niin etten noille ihmismarkkinoille enää osallistu. Tuttavuuksia on ihan riittävästi ja sen syvemmän ihmissuhteen löydän oikeasta elämästä - jos luoja suo.

Äänestä

netistä voi löytää myös itselleen mainosti sopivaa seuraa. Tiedän sen omasta kokemuksesta. Noiden kuvaaamiesi ongelmien ylipääsemiseen vain vaaditaan molemminpuolista itsekuria. Vähän sama asia kuin alkoholin käytössä. Lasillinen pari viiniä on ihan hyvästä, mutta se ei tarkoita sitä että on pakko alkaa juopottelemaan enemmän. Typerät ja itsekuria vailla olevat ihmiset tosin siihen sortuvat. Siinä mielessä ihmisten "nettikäytös" paljastaa asioita joita voisi olla muuten hankala huomata.

Äänestä
  • ...samoin kaupan kassajonosta, katuruuhkasta jne :))
    Lähinnähän nyt kyse onkin juuri tästä suhtautumistavasta. Netissä on olevinaan iso määrä ihmisiä niinsanotusti tarjolla. Jotkut ottavat tilanteen niinkuin kaupassa olisivat: kokeillaas tuota, eikun tossa onkin vielä parempi, ja kas tuossahan vasta hyvä...ja mihinkään ei viitsitä tutustua kunnolla.

    Mutta kuten sanottu, vapaa maailma, kukin tekee omat valintansa ja onnea jokaiselle sillä tiellä.

    Äänestä

  • LadySingeli kirjoitti:

    ...samoin kaupan kassajonosta, katuruuhkasta jne :))
    Lähinnähän nyt kyse onkin juuri tästä suhtautumistavasta. Netissä on olevinaan iso määrä ihmisiä niinsanotusti tarjolla. Jotkut ottavat tilanteen niinkuin kaupassa olisivat: kokeillaas tuota, eikun tossa onkin vielä parempi, ja kas tuossahan vasta hyvä...ja mihinkään ei viitsitä tutustua kunnolla.

    Mutta kuten sanottu, vapaa maailma, kukin tekee omat valintansa ja onnea jokaiselle sillä tiellä.

    sanoa, oli että jos henkilöstä ilmenee netissä tämä shoppailu alttius se taipumus on todennäköisesti piilevänä myös luonnossa. Parempi, että se tulee heti ilmi kuin suhteen alettua. Itse olen myös ujo lähestymään joten tuollainen kauppajono skenaario olisi muutenkin aika hypoteettinen. Minun on helpompi laittaa itseni alttiiksi, jos tiedän jo "etukäteen", että nainen voisi kiinnostaa minua myös henkisesti ja että tunne on molemmin puolinen. Tämän jälkeen en yleensä jaksa enää ujostellakaan.

    Äänestä

  • Olet oikeassa. Mutta se edellyttää sitä, että haluaa enää TUHLATA aikaansa netissä. Minä en halua. Olen jo saanut kokea, että se on nimenomaan tuhlattua aikaa, pois omasta elämästä. Arvokkaimmista löydöksistä. Itsekin löysin erittäin fiksun ja rehellisen tuntuisen miehen netistä, juuri kun olin lopettamassa koko touhua. (Nyt olen jo poistanut profiilini, vaikka maksettua jäsenaikaa oli jäljellä, kyllästyin typeryyksiin.) Erittäin intensiivisen tutustumisvaiheen (ei intiimiä kanssakäymistä) jälkeen ja sen yhä ollessa aktiivisena, ns. sitoutunutta tutustumista, jossa ollaan päivittäin tekemisisssä - tämä kaveri kävi yhä kurkkailemassa profiiliaan. Loppuaikana tulin niin uteliaaksi, että tsekkasin kahtena päivänä, ja siellä hän uskollisesti kävi tsekkaamassa, että oliko morsiamia ilmaantunut. Ihmettelin tuota, varsinkin kun oli ilmaissut halunsa oikein vakavissaan tutustua minuun ja tavattukin oltiin (etäisyyden takaa). Otin asian esille, no, mies hämmentyi tästä ja heti kiirehti ilmoittelemaan, että ei merkinnyt mitään, huviksensa vain profiiliaan tsekkaa... Outo selitys, varsinkin kun kysymyksessä ei ole imbecili. Hän pyyteli tosissaan anteeksi ja sanoi, että ei enää aio kurkkailla, eikä siihen ole kiinnostustakaan. Jätti kuitenkin profiilinsa. Tähänkin löytyy vain yksi selitys, koska mies ei ole imbecili. Mutta, ei ajatellut mies pitkälle, miten hän arvostaa naista, kun nainen hyväksyy anteeksipyynnön profiilin kurkkailusta, mutta mies yhä jättää profiilinsa aktiiviseksi, vaikka "kurkkailun" lopettaakin. Sen sijaan, että korjaisi käyttäytymisensä kerralla arvokkaaksi ja fiksuksi. Fiksu ja oikeata ihmissuhdetta etsivä mies olisi viimeistään tässä konfliktitilanteessa tajunnut asiallisena poistaa, tai piilottaa profiilinsa ainakin siksi ajaksi, kun keskittyy naiseen tutusumisessaan. Mutta ei, hänestä ilmeisesti profiilin piilottaminen piti sisällään liian suuren riskin, että menettäisi prinsessansa. No, otin esille tämän profiili-asian. Toistamiseen. Minä olen tässä vaiheessa kyllästynyt moiseen typeryyteen niin, että minun puolestani saa vaikka mennä naimisiin profiilinsa kanssa. En ole enää kiinnostuntu tutustumaan näihin miehiin, jotka eivät näe mitään väärää siinä, että toiseen ihmiseen suhtaudutaan epäkunnioittavasti kuin markkinatuotteeseen. Itseään kunnioittava ihminen ei halua tutustua ihmiseen, joka kohtelee häntä epäasiallisesti.

    Äänestä

  • AliisaViisas kirjoitti:

    Olet oikeassa. Mutta se edellyttää sitä, että haluaa enää TUHLATA aikaansa netissä. Minä en halua. Olen jo saanut kokea, että se on nimenomaan tuhlattua aikaa, pois omasta elämästä. Arvokkaimmista löydöksistä. Itsekin löysin erittäin fiksun ja rehellisen tuntuisen miehen netistä, juuri kun olin lopettamassa koko touhua. (Nyt olen jo poistanut profiilini, vaikka maksettua jäsenaikaa oli jäljellä, kyllästyin typeryyksiin.) Erittäin intensiivisen tutustumisvaiheen (ei intiimiä kanssakäymistä) jälkeen ja sen yhä ollessa aktiivisena, ns. sitoutunutta tutustumista, jossa ollaan päivittäin tekemisisssä - tämä kaveri kävi yhä kurkkailemassa profiiliaan. Loppuaikana tulin niin uteliaaksi, että tsekkasin kahtena päivänä, ja siellä hän uskollisesti kävi tsekkaamassa, että oliko morsiamia ilmaantunut. Ihmettelin tuota, varsinkin kun oli ilmaissut halunsa oikein vakavissaan tutustua minuun ja tavattukin oltiin (etäisyyden takaa). Otin asian esille, no, mies hämmentyi tästä ja heti kiirehti ilmoittelemaan, että ei merkinnyt mitään, huviksensa vain profiiliaan tsekkaa... Outo selitys, varsinkin kun kysymyksessä ei ole imbecili. Hän pyyteli tosissaan anteeksi ja sanoi, että ei enää aio kurkkailla, eikä siihen ole kiinnostustakaan. Jätti kuitenkin profiilinsa. Tähänkin löytyy vain yksi selitys, koska mies ei ole imbecili. Mutta, ei ajatellut mies pitkälle, miten hän arvostaa naista, kun nainen hyväksyy anteeksipyynnön profiilin kurkkailusta, mutta mies yhä jättää profiilinsa aktiiviseksi, vaikka "kurkkailun" lopettaakin. Sen sijaan, että korjaisi käyttäytymisensä kerralla arvokkaaksi ja fiksuksi. Fiksu ja oikeata ihmissuhdetta etsivä mies olisi viimeistään tässä konfliktitilanteessa tajunnut asiallisena poistaa, tai piilottaa profiilinsa ainakin siksi ajaksi, kun keskittyy naiseen tutusumisessaan. Mutta ei, hänestä ilmeisesti profiilin piilottaminen piti sisällään liian suuren riskin, että menettäisi prinsessansa. No, otin esille tämän profiili-asian. Toistamiseen. Minä olen tässä vaiheessa kyllästynyt moiseen typeryyteen niin, että minun puolestani saa vaikka mennä naimisiin profiilinsa kanssa. En ole enää kiinnostuntu tutustumaan näihin miehiin, jotka eivät näe mitään väärää siinä, että toiseen ihmiseen suhtaudutaan epäkunnioittavasti kuin markkinatuotteeseen. Itseään kunnioittava ihminen ei halua tutustua ihmiseen, joka kohtelee häntä epäasiallisesti.

    juuri tarkoitin itsekurin puutteella... Itse olen poistanut oman profiilini ja poistin sen samantien kuin tapasin naisen, jonka kanssa näin mahdollisuuden hyvään parisuhteeseen. (Profiilini ehti olla näkyvillä parikuukautta.) Tiedä sitä mihinkä hänen kanssaan päädyn, mutta se että etsii suhteen alettua vielä parempaa tuomitsee vasta alkaneen suhteen tuhoon. Se on todella typerää käytöstä. Itsekin tunsin jonkinlaista houkutusta jatkaa aina vain paremman etsimistä (se on niin helppoa), mutta totesin itselleni että se toisen ainutlaatuisuus ja ylivertaisuus syntyy vain minun omassa mielessäni häneen tutustuessa ja rakastuessa...Turha sitä on netistä hakea. Se on vain apuväline ihmisten yhteen saattamisessa-- ei mitään muuta.

    Äänestä

  • MUTTA, entäs jos toisella osapuolella itsekuria ei ole, niin kirveelläkö sen kaaliin ajat;) Ei nyt sentään!
    Entäs, jos tämä toinen osapuoli on oppinut läksynsä pelin hengestä ja vaikkapa valheelle perustaa kaiken, tyhjiä sanoja, tyhjiä profiileja, kuitenkin jossain kaksoisprofiilillaan seliaa. Tämmöisestä touhusta, kun ei aivn heti saata jäädä edes kiinni ja sinä aikana ehtii "sitouttaa", jo toisen mukaan ehkä tunteita myöten.

    Äänestä

  • sitäpä hyvinkin kirjoitti:

    MUTTA, entäs jos toisella osapuolella itsekuria ei ole, niin kirveelläkö sen kaaliin ajat;) Ei nyt sentään!
    Entäs, jos tämä toinen osapuoli on oppinut läksynsä pelin hengestä ja vaikkapa valheelle perustaa kaiken, tyhjiä sanoja, tyhjiä profiileja, kuitenkin jossain kaksoisprofiilillaan seliaa. Tämmöisestä touhusta, kun ei aivn heti saata jäädä edes kiinni ja sinä aikana ehtii "sitouttaa", jo toisen mukaan ehkä tunteita myöten.

    yrittää löytää se ihminen jolta sitä itsekuria öytyy luonnostaan. Ei ketään voi väkipakolla mihinkään pakottaa. Fiksuja ihmisiä on nimittäin sekä miesten, että naisten joukossa. Helppoa heidän löytämisensä ei kuitenkaan välttämättä ole, etenkin jos "alkukarsinta" kriteereinä käytetään samoja kriteereitä kuin mitä kaikki muutkin käyttävät.
    ("onx söpö kuva" ). Tällöin miehet ja naiset päätyvät kuolaamaan joukolla samojen tyyppien perään ja heitähän ei sitouta millään.

    Äänestä

Tilanne on hiukan kimurantimpi kuin mitä ensinäkemältä luulisi.

Olet siis tapaamassa uutta kumppania netin kautta.
Hän jättää profiilinsa voimaan, mistä tiedät?
Onko omasi ja voimassa?

Miksikö mies/nainen jättää profiilinsa voimaan?
Siitä yksinkertaisesta syystä, ettei tunne vastapuolta. Vastapuoli saattaa toimia aivan samoin, ehkä eri nocillä vain.

Mielestäni te heikkoitsetuntoiset tuomitsijat voitte mennä itse peilin eteen ja katsoa mikä minussa meni vikaan, miksi en kelvannut?
Olenko luonteeltani niin hankala, etten kykene saamaan ihmissuhteita toimimaan?

Onko vastapuolella erilainen arvomaailma?
Kuntoileeko ja hoitaako itseänsä?

Niin moni nainen ja mies syöttää pajunköyttä kirjoituksissaan, ettei monikaan usko pelkkiä kirjaimia.

Loppujen lopuksi; KEMIA ratkaisee kaiken, joka selviää vasta ensinäkemällä.
Siihen kuuluu eleiden lisäksi katse, tuoksut ym.
Sellaisia tekijöitä ei kirjoituksissa ja valokuvissa tule esiin.
Onpa härskeimmät lähettäneet jonkun toisen kuvan tai parikymmentä vuotta vanhan otoksen..

Äänestä
  • unohtaa sitä, että toiset ihmiset ovat osin nettiaddiktionsa vuoksi kyvyttömiä sitoutumaan kehenkään. Jos nettituttu siis jää pyörimään virtuaalimaailmaansa, siitä on yleensä aivan turha syyttää sitä joka olisi valmis oikeaan suhteeseen. Ihmiset eivät siis välttämättä ole "heikkoitsetuntoisia tuomitsijoita" vaan ihmisiä jotka ovat pettyneitä pelleilijöihin, jotka antavat ymmärtää olevansa kykeneviä oikeaan suhteeseen vaikka näin ei ole.

    Äänestä

  • -m76- kirjoitti:

    unohtaa sitä, että toiset ihmiset ovat osin nettiaddiktionsa vuoksi kyvyttömiä sitoutumaan kehenkään. Jos nettituttu siis jää pyörimään virtuaalimaailmaansa, siitä on yleensä aivan turha syyttää sitä joka olisi valmis oikeaan suhteeseen. Ihmiset eivät siis välttämättä ole "heikkoitsetuntoisia tuomitsijoita" vaan ihmisiä jotka ovat pettyneitä pelleilijöihin, jotka antavat ymmärtää olevansa kykeneviä oikeaan suhteeseen vaikka näin ei ole.

    -m76- sanoo asian just niinkuin se on.
    Sitähän tässä juuri on yritetty tolkuttaa että asialla on liikaa niitä jotka eivät oikeasti edes halua sitoutua vaan muilla ihmisillä leikitään oman tyhjyyden poistamiseksi.
    Ei siinä auta peilin eteen meno millään lailla kun se toinen kaikesta mahdollisesta selvittämisestä huolimatta onkin se sitoutumiskammoinen leikkijä.

    Toivotan menestystä teille jotka vielä jaksatte etsiä neulaa heinäsuovasta!

    Äänestä

  • näiden nettiaddiktien oma taso ei useinkaan ole hääppöinen. Pari on tielleni sattunut ja kumpikaan ei ollut mitenkään erinomaisen "tasokas"..ihan normaaleja ihmisiä. Minusta näytti siltä, että heidän omakuvansa oli sen sijaan vääristynyt. He tulkitsevat kaikki periaattessa heistä kiinnostuneet ihmiset osoituksena heidän korkeasta "tasosta", mutta unohtavat sen, että ihminen joka on aidosti valmis sitoutumaan voi katsoa toisen "pikkuvikoja" läpisormien. Eli kyllä se ongelma on yleisemmin siellä sarjadeittalijan päässä eikä häntä ympäröivässä maailmassa.

    Äänestä

Totta puhut!
Olin rakastunut nettituttavuuteen,mies roikkui koko ajan netissä, haki muita. Nyt joku sanoo, että eipä sinnuu rakastanut, eipä niin. Puoli vuotta meni ajastani - hukkaan!Mies oli aamulla, iltapäivällä, illalla ja joskus yöllä myös. Selitys oli vaan, että on jo niin kauan roikkunut msn-sivuilla! Se on hänen oikeutensa.
Tapasin toisen miehen netissä, en enää viitsinyt niin tulisesti rakastua. Tapailtiin taas puoli vuotta. Selvisi että miehellä oli koko ajan profiili ollut esillä suomi24:ssä. Nyt minä roikun täällä, tutkin keskustelupalstoja aiheesta. Olisin järkevä, kun kaiken tään lopettaisin. Eikä tämä tosiaan nuorten ongelma ole, näin tehdään me viidenkympin ylittäneetkin!

Äänestä

Mutta ei kannata silti luovuttaa.
Jospa laittaisitte profiiliinne ensimmäiseksi vaatimukseksi(ja ainoaksi?) rehellisyyden ja luotettavuuden.
Nyt kun vaatimuksissa on kaikenmailman maisteritason koulutuksia ynnä muuta niin
minä ja muut rehelliset tavalliset
miehet jätetään suosiolla rauhaan sellaiset..

Muistakaa että rehellinen mies ei ole se täydellinen... mutta silti aina parempi.

Noista kuvallisista ilmoituksista viellä että minua oikeestaan häiritsee niissä kauniiden naisten kuvat.Ensinnäkin ei viitsi edes yrittää ja toisekseen jos sittenkin päättää yrittää niin
se kuva sotkee ajatukset pahasti...

Ja ettei nyt vallan yleistetä niin onhan
noita pelinaisiakin varmaan aika paljon olemassa.

Äänestä
  • LUOTETTAVA? Sehän nyt on se vihon viimeisin, mitä kannattaa hakea! Sehän tarkoittaa, että on jotain salattavaa!!!Että jossain määrätyssä asiassa pitää luottaa. Tämän olen kantapään kautta oppinut. Minun tapauksessani selvisi, että miehllä olikin "salattava" pikkulapsi. Sitähän ei saanut levittää, jotta koko kylä ei sitä ois tiennyt. Minä en tosiaan hae LUOTETTAVAA miestä.

    Äänestä

Noin varmaan voi ollakin, mutta poikkeuksiakin aina löytyy... Itse löysin mielenkiintoiselta vaikuttavan miehen, laadin profiilin vain sitä varten, että pystyin laittamaan hänelle viestin. Nyt jos/kun tästä jotain virittyy, niin oli tarkoitus poistaa oma profiili sieltä samantien, en ole kiinnostunut jäämään sinne "roikkumaan"....

Äänestä

Ketjun aloittaneen kirjoitus olisi voinut olla omani. Määrätynlaiset ihmiset ovat "mädättäneet" alkuperäisen nettideittailun perimmäisen tarkoituksen. Toki helmiä, niitä oikeasti parisuhdetta, kumppania tai ainakin sovittuun sitoutuneita, seuran hakijoita on joukossa, kuitenkin erittäin vaikeasti löydettävissä. Ehtii turhautua sekä tulla muutama huti, niin kuin minulle.

Yksi tarina, eräästä ihmissuhde shoppailiasta,

Kirjoiteltiin kuukauden verran, sitten puhuttiin puhelimessa tunteja, tavattiin. Sovittiin, ettei kirkkoa varata;) sovittiin muitakin yhteisiä sääntöjä "suhteellemme", yhteisymmärryksessä. Tarkennettiin asiat naamatusten puhuen, intiimisuhde, johon piti sopia muitakin lisukkeita, sopien molemmille eli tehdään monia mukavia asioita yhdessä. Oli puhe intiiminsuhteen aikana sitoutumisesta vain toiseen, minkä myös sovimme yhdessä.

Minä vain ymmärsin ehkä väärin, koska lopetin käynnit profiilissani sekä ajattelin poistaa sen kokonaan;) Koska koin sen luonnollisena, itsestään selvänä asiana, kunnioituksena häntä kohtaan, luottamuksen osoituksena puoleltani, eihän minulla enää ollut tarvetta hakea. Ei hän unelmien uros ollut, vaikutti kuitenkin muuten mukavalle, sopivalle.

Mutta mitäpä tekikään tämä toinen osapuoli, aamulla lähti vuoteestani, sattuman suomana menin hänen profiiliinsa ja kas, kummaa. Oli ollut onlinessa.
Seuraavana päivänä meno jatkui varsin hurjana, neljä tai viisi kertaa sen päivän aikana oli ollut online tilassa.

Olin aika tyrmistynyt, tuli tyhjäolo, vaikkemme olleet profiili asiasta puhuneet, sopineet, minä oletin aikuisuuteen kuuluvan tietynlaiset käyttäytymissäännöt sekä kunnioittuksen - olihan meillä intiimisuhde, suojaamatonta seksiä. Onneksi munilla on hyviä ystäviä, joten heidän roolillaan oli tässä kohdin merkitystä, sain asiaan sataprosenttisen varmuuden, hänen "rehellisyydestään" joten ei tullut yllätyksenä, kun hän "loppukeskustelussamme", puhelimessa, taruili minulle ainakin parista asiasta, jotka eivät ole tarua vaan totta, on jopa mustaa valkoisella.

Mielestäni suhteen ollessa tällä tasolla sekä huomioituna sopimamme säännöt, joiden rajoissa etenemme, ei enää tarvita erillissopimuksia profiilien suhteen, kun kysymyksessä on terveet aikuiset ihmiset. Eikä toista voi muuttaa, on vain annettava hänen itse osoittaa omat vikansa tai puutteensa ja tehtävä omat valinnat.

Kirjoitin mailin, ettei minun tarvitse tälläistä hyväksyä, eikä pidä hyväksyä, sekä näin suhteen minulle terveysriskinä. Kysyin myös siihen asti olettamaani, oliko puhelin äänettömällä luonani ollessaan. Ei kuulemma ollut odottanut tärkeitä puheluita, joten siksi piti äänettömällä. Ken uskoo joulupukkiin, on nyt kysyttävä;) Käyttäytymismalli kertoo jotain aivan muuta.

Tuli sanottua pahastikin, syystäkin suuhtahtaneena. Toki osasin pyytää asiattomuudet anteeksi ja pyysin rakentavaa ehdotusta. Sitä ei tullut. Se oli siinä. Piste.
Ymmärrän, jos en kiinnostanut häntä, mutta miten on mahdollista, että siitä ei suutaan saanut auki, sopimaan asioista kyllä kykeni. Niistä asioista, jotka palvelivat hänen tarkoitusperiään.

Hänellä oli tarve, johonkin. Rekrytoi uutta, etsi parempaa, nuorempaa, vahnempaa sopivampaa, ihan miten ja mitä vain. Miksi muuten hän olisi aikuisena miehenä suomi24n deittipalstalla aktiivina. Samanaikaisesti olin hänen lelunsa! Kuvotti!
Sopii vain kysyä, kuinka monta oli ja on yhtäaikaa hänellä kumppaneina nytkin. Näyttää etsintä jatkuvan!

Nyt tilanne on tämä, kävin oireiden vuoksi sp-poliklinikalla, antibiottikuuri päällä, odotusta muutama päivä, onko sp-tauti, ja viikkojen odotusta hiv-testiin.
Että, tälläisiä velikulta, vesseleitä, suomi24stäkin löytyy.

Tiedostan tarinasta omat virheeni, kuitenkin perusluonteeltani ollen luottavainen sekä uskoen, että toinen on kaltaiseni, hyvä ja hyvää tarkoittava, olen nyt tilateessa jossa en haluaisi olla.
Uskon yhä avoimuuteen, rehellisyyteen, ja live-elämän kohtaamisiin, sieltä löytyy monia kohtaamis mahdollisuuksia, kunhan liikkuu silmät ja mieli avoimena kera hymyn.
Tämä kyky kai puuttuu näiltä shoppaajilta, elävät ehkä rajattua elämää, omassa rajatussa elämässään.

Äänestä
  • Ikävä tarina, mutta kannattaa jättää menneisyys taakseen, mutta oppiläksystä visusti viisastuneena. Mielestäni yksi tärkeä sääntö on, että ei intiimiä kontaktia ennen kuin vasta reippaan ajan kuluttua. Koska parin, kolmen kuukauden sisällä, usein aika nopeasti ihminen tahtomattaankin paljastaa itsensä. Pettyminen ei ole niin kipeä, kun ei ole antautunut toiselle kaikkenaan. Mielestäni on myös viisasta, että ei ota kaikkea esille, esim. profiilin suhteen, koska täten toinen ei osaa "pelata", vaan sitä näkee, että minkälainen moraali toisella on; toinen paljastaa itsensä tahtomattaankin.

    Ihmiset tekevät virheitä, ei toista tarvitse tuomita heti pikkurikkeistä, jos sydän sanoo, että on hyvä ihminen, mutta täytyy olla varuillansa. Usein on niin, että ei savua ilman tulta. Toinen juttu on se, että ei tuntemattoman miehen puheisiin ole uskomista ja luottamista!! Toiseen tutustuminen vaatii aikaa. Paras neuvo on, että TARKKAILE MIEHEN TEKOJA! Ei sitä, että mitä hän sanoo olevansa ja sanoo tekevänsä. Tekojen ja puheiden välillä voi joskus olla iso ero. Teot on miehen mitta.

    Niinhän se on, että ihminen ei haluaisi pettyä ja sitä haluaa uskoa toisesta hyvää. Mutta parasta opetella kärsivällisyyttä ja antaa toiselle aikaa itsensä paljastamiseen, jokainen näyttää nahkansa aikanaan, sama pätee itseenkin. Ei kannata annella anteeksi ison aikuisen miehen/ naisen puolesta. Ihmiset ovat tietoisia siitä, että mitä tekevät. On vielä pahempaa se, että omia tekoja peitellään tai yritetään selitellä pois ikään kuin niillä ei olisi merkitystä. Jokainen, jolla on aivot päässään tajuaa, että jos aikuinen ihminen jättää profiilin esille, niin sen takana on syy ja käryää pahasti! Jos ei tosiasioita katso silmiin, niin siinä kerjää selvää verta nenästänsä.

    Profiilin piilottaminen on puolen minuutin juttu! Sitä ei tarvitse edes poistaa lopullisesti, sen voi piilottaa. Ikävä ajatella, että minkälainen on tyypin moraali, kun ei vaivaudu tätä pikkujuttua tekemään. Niin suuri on ilmeisesti pelko siitä, että Ihmeiden Prinsessa (virtuaalimaailmassa näet kaikki on mahdollista) menee sivu suun, kun tutustuu ihka elävään naiseen. (Niin, jotkut ihmiset eivät erota elävän elämän mahdollisuuksia virtuaalimaailman mahdollisuuksista.)

    Ajatteles että minkälaisen miehen koukkuun sitä on joutumassa, jos tämä ei tajua käyttäytymistavoista sen vertaa, että tiedostaisi, että ei ole arvokasta olla tutustumisprosessissa toiseen ihmiseen ja samanaikaisesti pitää aktiivista seuranhaku-ilmoitusta treffipalstalla. Mitä tälläisestä yhteydestä seuraa? Ei savua ilman tulta.

    Äänestä

  • JeanMarie kirjoitti:

    Ikävä tarina, mutta kannattaa jättää menneisyys taakseen, mutta oppiläksystä visusti viisastuneena. Mielestäni yksi tärkeä sääntö on, että ei intiimiä kontaktia ennen kuin vasta reippaan ajan kuluttua. Koska parin, kolmen kuukauden sisällä, usein aika nopeasti ihminen tahtomattaankin paljastaa itsensä. Pettyminen ei ole niin kipeä, kun ei ole antautunut toiselle kaikkenaan. Mielestäni on myös viisasta, että ei ota kaikkea esille, esim. profiilin suhteen, koska täten toinen ei osaa "pelata", vaan sitä näkee, että minkälainen moraali toisella on; toinen paljastaa itsensä tahtomattaankin.

    Ihmiset tekevät virheitä, ei toista tarvitse tuomita heti pikkurikkeistä, jos sydän sanoo, että on hyvä ihminen, mutta täytyy olla varuillansa. Usein on niin, että ei savua ilman tulta. Toinen juttu on se, että ei tuntemattoman miehen puheisiin ole uskomista ja luottamista!! Toiseen tutustuminen vaatii aikaa. Paras neuvo on, että TARKKAILE MIEHEN TEKOJA! Ei sitä, että mitä hän sanoo olevansa ja sanoo tekevänsä. Tekojen ja puheiden välillä voi joskus olla iso ero. Teot on miehen mitta.

    Niinhän se on, että ihminen ei haluaisi pettyä ja sitä haluaa uskoa toisesta hyvää. Mutta parasta opetella kärsivällisyyttä ja antaa toiselle aikaa itsensä paljastamiseen, jokainen näyttää nahkansa aikanaan, sama pätee itseenkin. Ei kannata annella anteeksi ison aikuisen miehen/ naisen puolesta. Ihmiset ovat tietoisia siitä, että mitä tekevät. On vielä pahempaa se, että omia tekoja peitellään tai yritetään selitellä pois ikään kuin niillä ei olisi merkitystä. Jokainen, jolla on aivot päässään tajuaa, että jos aikuinen ihminen jättää profiilin esille, niin sen takana on syy ja käryää pahasti! Jos ei tosiasioita katso silmiin, niin siinä kerjää selvää verta nenästänsä.

    Profiilin piilottaminen on puolen minuutin juttu! Sitä ei tarvitse edes poistaa lopullisesti, sen voi piilottaa. Ikävä ajatella, että minkälainen on tyypin moraali, kun ei vaivaudu tätä pikkujuttua tekemään. Niin suuri on ilmeisesti pelko siitä, että Ihmeiden Prinsessa (virtuaalimaailmassa näet kaikki on mahdollista) menee sivu suun, kun tutustuu ihka elävään naiseen. (Niin, jotkut ihmiset eivät erota elävän elämän mahdollisuuksia virtuaalimaailman mahdollisuuksista.)

    Ajatteles että minkälaisen miehen koukkuun sitä on joutumassa, jos tämä ei tajua käyttäytymistavoista sen vertaa, että tiedostaisi, että ei ole arvokasta olla tutustumisprosessissa toiseen ihmiseen ja samanaikaisesti pitää aktiivista seuranhaku-ilmoitusta treffipalstalla. Mitä tälläisestä yhteydestä seuraa? Ei savua ilman tulta.

    "Ihmiset tekevät virheitä, ei toista tarvitse tuomita heti pikkurikkeistä, jos sydän sanoo, että on hyvä ihminen, mutta täytyy olla varuillansa. "

    Näinhän se on, sen vuoksi pyysinkin häneltä rakentavaa ehdotusta, sitä vain ei tullut.
    Mielestäni olen hyvinkin suvaitsevainen, minussakin on virheeni, jotka pyrin parhaan kykyni mukaan tiedostamaan sekä toivon, niisä minulle sanottavan, jotta voin oppia, kehittyä, kasvaa.

    "Toinen juttu on se, että ei tuntemattoman miehen puheisiin ole uskomista ja luottamista!! Toiseen tutustuminen vaatii aikaa. Paras neuvo on, että TARKKAILE MIEHEN TEKOJA! Ei sitä, että mitä hän sanoo olevansa ja sanoo tekevänsä. Tekojen ja puheiden välillä voi joskus olla iso ero. Teot on miehen mitta."

    Sata prosenttisesti totta, minun virheeni tässä tarinassa oli kiire sekä usko, että toinen on kaltaiseni. Olinhan nähnyt myös hänen maailmaansa, kotiin, työhön, googlekin kertoi jotain jne. etten aivan holtittomasti, sinisilmäisyyttäni mukaan hypännyt.
    Tunnepuolen hallitsin, joten sydän ei suinkaan särkynyt, fyysinen kipu sensijaan on kongreettista, sekä edelleen ihmetys näistä ihmisistä, se joka ei näy päällepäin.
    Oli status mikä tahansa, työ ja kokemukset elämästä, mikä tahansa, niin käyttäytymismallia ja tekoja on seurattava. On hyväksyttävä se tosi asia, ettei se ole kyttäystä, epäluottamuksen osoitusta toiselle, vaan suojautumiskeino, "pelastusoperaatio" itselle.
    Teot ovat todellakin miehen/naisenkin mitta!

    Äänestä

  • JeanMarie kirjoitti:

    Ikävä tarina, mutta kannattaa jättää menneisyys taakseen, mutta oppiläksystä visusti viisastuneena. Mielestäni yksi tärkeä sääntö on, että ei intiimiä kontaktia ennen kuin vasta reippaan ajan kuluttua. Koska parin, kolmen kuukauden sisällä, usein aika nopeasti ihminen tahtomattaankin paljastaa itsensä. Pettyminen ei ole niin kipeä, kun ei ole antautunut toiselle kaikkenaan. Mielestäni on myös viisasta, että ei ota kaikkea esille, esim. profiilin suhteen, koska täten toinen ei osaa "pelata", vaan sitä näkee, että minkälainen moraali toisella on; toinen paljastaa itsensä tahtomattaankin.

    Ihmiset tekevät virheitä, ei toista tarvitse tuomita heti pikkurikkeistä, jos sydän sanoo, että on hyvä ihminen, mutta täytyy olla varuillansa. Usein on niin, että ei savua ilman tulta. Toinen juttu on se, että ei tuntemattoman miehen puheisiin ole uskomista ja luottamista!! Toiseen tutustuminen vaatii aikaa. Paras neuvo on, että TARKKAILE MIEHEN TEKOJA! Ei sitä, että mitä hän sanoo olevansa ja sanoo tekevänsä. Tekojen ja puheiden välillä voi joskus olla iso ero. Teot on miehen mitta.

    Niinhän se on, että ihminen ei haluaisi pettyä ja sitä haluaa uskoa toisesta hyvää. Mutta parasta opetella kärsivällisyyttä ja antaa toiselle aikaa itsensä paljastamiseen, jokainen näyttää nahkansa aikanaan, sama pätee itseenkin. Ei kannata annella anteeksi ison aikuisen miehen/ naisen puolesta. Ihmiset ovat tietoisia siitä, että mitä tekevät. On vielä pahempaa se, että omia tekoja peitellään tai yritetään selitellä pois ikään kuin niillä ei olisi merkitystä. Jokainen, jolla on aivot päässään tajuaa, että jos aikuinen ihminen jättää profiilin esille, niin sen takana on syy ja käryää pahasti! Jos ei tosiasioita katso silmiin, niin siinä kerjää selvää verta nenästänsä.

    Profiilin piilottaminen on puolen minuutin juttu! Sitä ei tarvitse edes poistaa lopullisesti, sen voi piilottaa. Ikävä ajatella, että minkälainen on tyypin moraali, kun ei vaivaudu tätä pikkujuttua tekemään. Niin suuri on ilmeisesti pelko siitä, että Ihmeiden Prinsessa (virtuaalimaailmassa näet kaikki on mahdollista) menee sivu suun, kun tutustuu ihka elävään naiseen. (Niin, jotkut ihmiset eivät erota elävän elämän mahdollisuuksia virtuaalimaailman mahdollisuuksista.)

    Ajatteles että minkälaisen miehen koukkuun sitä on joutumassa, jos tämä ei tajua käyttäytymistavoista sen vertaa, että tiedostaisi, että ei ole arvokasta olla tutustumisprosessissa toiseen ihmiseen ja samanaikaisesti pitää aktiivista seuranhaku-ilmoitusta treffipalstalla. Mitä tälläisestä yhteydestä seuraa? Ei savua ilman tulta.

    Aikamääre parin, kolmen kuukauden sisällä, ei välttämättä pidä paikkaansa, jos kysymyksessä on persoonaltaan vinoutunut ihminen. Vinoumat käyvät ilmi vasta lähisuhteessa, joskus hyvinkin pitkän ajankuluttua.

    Tällainen ihminen voi olla lahjakas ja menestynyt perfektionisti, opitusti seurallinen, hyvinkin sosiaalinen, joka kuitenkin elää kaventunutta, yksinäistä ja rakkaudetonta elämää.
    Ylemmyydentuntoisina heidän voi olla vaikea löytää ihmisiä, jotka ovat heille riittävän älykkäitä ja vastaisivat heidän ihanteitaan.

    Minä "löysin" nettitreffien kautta miehen, hänellä oli diaknotisoitu persoonallisuushäiriö, jonka itse luki minulle papereistaan. Tosin olin jo haistanut "paleneen käryn". Traagista oli se, ettei hän itse kokenut siinä mitään erikoista, omasta mielestään hänen työkyvyttömyytensä, puutteelliset sosiaaliset taitonsa jne. johtuivat aivan muista syistä. Hän koki, ettei häntä vain ymmärretty.

    Äänestä

  • on ?-merkki kirjoitti:

    Aikamääre parin, kolmen kuukauden sisällä, ei välttämättä pidä paikkaansa, jos kysymyksessä on persoonaltaan vinoutunut ihminen. Vinoumat käyvät ilmi vasta lähisuhteessa, joskus hyvinkin pitkän ajankuluttua.

    Tällainen ihminen voi olla lahjakas ja menestynyt perfektionisti, opitusti seurallinen, hyvinkin sosiaalinen, joka kuitenkin elää kaventunutta, yksinäistä ja rakkaudetonta elämää.
    Ylemmyydentuntoisina heidän voi olla vaikea löytää ihmisiä, jotka ovat heille riittävän älykkäitä ja vastaisivat heidän ihanteitaan.

    Minä "löysin" nettitreffien kautta miehen, hänellä oli diaknotisoitu persoonallisuushäiriö, jonka itse luki minulle papereistaan. Tosin olin jo haistanut "paleneen käryn". Traagista oli se, ettei hän itse kokenut siinä mitään erikoista, omasta mielestään hänen työkyvyttömyytensä, puutteelliset sosiaaliset taitonsa jne. johtuivat aivan muista syistä. Hän koki, ettei häntä vain ymmärretty.

    Minulle kävi samoin. Tosin yli vuosi meni ennenkuin tajusin tuon alussa ihanan ja huomaavaisen miehen olevan narsisti pahinta laatua.
    Onnea oli kun pääsin pois.
    Siitä nyt toivutaan.

    Äänestä

Aika jännää, että suurin osa valittajista (kunnioittavassa mielessä) on naisia. Eli se osa nettitreffailijoista, joka vastaanottaa leijonaosan kaikista yhteydenotoista.

Jokainen hiukankin fiksu mies tiedostaa lähtökohdan, josta ponnistaa. Vastapuolella on naishenkilö, joka on itse aikamoisen viestirumban kohteena, ja hyvässä lykyssä kahden vaiheilla muutaman yhteydenottajan kohdalla useamman sadan joukosta. Se, jos jokin hämärtää ja vääristää suhteellisuuden tajua.

No, mitä tekee fiksu mies??? Vaihtoehtoja on kaksi:
i) Fiksu mies ottaa yhteyden yhteen henkilöön ja katsoo rauhassa miten homma etenee. Jos homma ei ota tuulta purjeisiin, niin mies todennäköisesti tekee uuden yrityksen joskus myöhemmin.

ii) Fiksu mies ei ryhdy koko nettitreffailuleikkiin, koska tajuaa mikä hirvittävä epäsuhta kysynnän ja tarjonnan välillä vallitsee.

Ja nyt muutama kunnioittava sana kaikkia naisia kohtaan. Sen sijan, että odottaisitte pelkästään miesten yhteydenottoja, voisitte yhtä hyvin itse kirjoitella kiinnostaville miehille.

Äänestä
  • eli ainakaan ikäluokassa 40 naiset eivät takuulla saa sadoittain (heh heh: "viestirumban kohde" LOL) yhteydenottoja. Silloin kun minulla oli (kuvaton) profiili, sain vain ällöjä perverssejä seksiviestejä ns. miehiltä. En yhtä ainoaa varteenotettavaa ja asiallista.
    Muutamaan mieheen otin itse yhteyttä - mutta eipä niistäkään mitään tullut, kun nämä ns. miehet olivat nettitreffiaddikteja tai muuten vilunkeja.
    Sitoutumiskyvyttömyys on päivän sana.

    Äänestä

  • on pötyä kirjoitti:

    eli ainakaan ikäluokassa 40 naiset eivät takuulla saa sadoittain (heh heh: "viestirumban kohde" LOL) yhteydenottoja. Silloin kun minulla oli (kuvaton) profiili, sain vain ällöjä perverssejä seksiviestejä ns. miehiltä. En yhtä ainoaa varteenotettavaa ja asiallista.
    Muutamaan mieheen otin itse yhteyttä - mutta eipä niistäkään mitään tullut, kun nämä ns. miehet olivat nettitreffiaddikteja tai muuten vilunkeja.
    Sitoutumiskyvyttömyys on päivän sana.

    suhteet ovat valitettavan epätasaiset kaikissa suhteissa. Lähetin viestin vain yhdelle valitulle naiselle ja muutaman viestin jälkeen poistin profiilini. Valitan kaikki (muut) asiallisia viestejä odottavat naiset, onhan se surullista että palvelukapasiteettini on niin rajallinen (=1). Ehkä vielä joskus palaan treffeille, mutta juuri nyt se ei vaikuta lainkaan todennäköiseltä. Älkää naiset siis aivan koko mieskuntaa tuomitko, saattaa meitä joku asiallinenkin aina joskus joukkoon eksyä...

    Äänestä

  • Kiitos kun noin arvostavasti meitä naisia kohtelet.
    Mutta kuule, niin minä kuin uskoakseni moni muukin kyllä on aloitteellinen. Hyvin usein vaan nämä uroot eivät vaivaudu vastaamaan yhtään mitään! Huonotapaisia miehiä palsta pullollaan.
    Ja kyllä: olen ihan viehättävä nainen ja ei: en tavoittele mitään alfauroksia :)

    Äänestä

  • I feel like a woman kirjoitti:

    Kiitos kun noin arvostavasti meitä naisia kohtelet.
    Mutta kuule, niin minä kuin uskoakseni moni muukin kyllä on aloitteellinen. Hyvin usein vaan nämä uroot eivät vaivaudu vastaamaan yhtään mitään! Huonotapaisia miehiä palsta pullollaan.
    Ja kyllä: olen ihan viehättävä nainen ja ei: en tavoittele mitään alfauroksia :)

    Onhan se tietysti junttimaista, kun ei vastaa ja osaa kieltäytyä kohteliaasti. Yhteydenottaja on parhaassa tapauksessa vaivautunut kirjoittamaan kunnollisen viestin. Siitä ei pääse yli eikä ympäri, että tämä palsta on täynnä naisia ja miehiä, jotka ovat pettyneitä vastapuolen käytökseen.

    Kunnollisille ihmislle pitäisi ilmeisesti perustaa oma "kunnollisten ihmisten" palvelu.

    Äänestä

  • Näin on tehtykkin. Mutta kun miehet ovat unohtaneet käytöstavat. Ei tule mitään vastausta. Ei edes kohteliasta "ei kiinnosta" - vastausta. Joten kyllä siinä melko pian lakkaa yrittämästä, ainakin tämä nainen.

    Äänestä

  • näppyperse kirjoitti:

    Näin on tehtykkin. Mutta kun miehet ovat unohtaneet käytöstavat. Ei tule mitään vastausta. Ei edes kohteliasta "ei kiinnosta" - vastausta. Joten kyllä siinä melko pian lakkaa yrittämästä, ainakin tämä nainen.

    Ehkä sä yrität vähän liian tasokkaita miehiä.
    Koitas välillä "oman tasoisia"..

    Äänestä

Juuri näin. Sopii kysyä, mihin johtaa suhde, jossa jo tutustumisvaiheessa ei ole kunnioitusta, itsen ja toisen arvostamista, malttia tutustua yhteen ihmiseen?

Mikä ihme saa pitämään profiilin, vaikka olisi jo intiimillä asteella toiseen tutustumassa?

Turvattomuusko, pelkurimaisuus? Itse ainakin etsin miestä, jolla on rohkeuden lisäksi sydämensivistystä, itsekunnioitusta ja toisen arvostamista niin, ettei toimi kuin ihmismarkkinoilla.
Taitaa olla niin, ettei täältä treffikanavalta etsimääni miestä löydy.

Äänestä

ihan samaan voi törmätä vaikkapa ravintolassa, tai kaupan jonossa. mistä tiedät ettei seurustelu kumppanisi katsele muita "parempia".
ihmiset on raadollisia, käyttivät sitten nettiä tai ei. ja sehän on vain yksi mittari, ottaako nettituttu profiilinsa pois, jos ottaa niin on tosissaan ja jos ei niin...

Äänestä
  • Joskus tapasin mukavan naisen netissä, ja kirjoiteltiin pitkään. Yhdessä vaiheessa, kun tapaamista oli jo suunniteltu, huomasin että tämä nainen yhtäkkiä alkaa hakea seuraa joka puolelta. Seuranhakuilmoituskin ilmestyi toiselle deittipalstalle, jossa oli jopa käytetty MINUN omia ilmaisujani. No, en tästä tietenkään sanonut mitään, vaikka mieli teki. Ja kun tavattiin oli mahdolliselta suhteelta pudonnut jo pohja pois. Muutenkaan henkilö ei ollut sellainen minkä kuvan hänestä aluksi sain, mutta olisin ehkä jatkanut tapailua jonkin aikaa antaakseni suhteelle edes jonkin mahdollisuuden. Nyt lopettelin vain vähitellen yhteydenpidon. Koskaan en hänelle sanonut että se muiden seuran hakeminen oli se niitti. En halua nimittäin riidellä tai väitellä. Ehkä kuitenkin parempi näin.

    Äänestä

  • sillälailla kirjoitti:

    Joskus tapasin mukavan naisen netissä, ja kirjoiteltiin pitkään. Yhdessä vaiheessa, kun tapaamista oli jo suunniteltu, huomasin että tämä nainen yhtäkkiä alkaa hakea seuraa joka puolelta. Seuranhakuilmoituskin ilmestyi toiselle deittipalstalle, jossa oli jopa käytetty MINUN omia ilmaisujani. No, en tästä tietenkään sanonut mitään, vaikka mieli teki. Ja kun tavattiin oli mahdolliselta suhteelta pudonnut jo pohja pois. Muutenkaan henkilö ei ollut sellainen minkä kuvan hänestä aluksi sain, mutta olisin ehkä jatkanut tapailua jonkin aikaa antaakseni suhteelle edes jonkin mahdollisuuden. Nyt lopettelin vain vähitellen yhteydenpidon. Koskaan en hänelle sanonut että se muiden seuran hakeminen oli se niitti. En halua nimittäin riidellä tai väitellä. Ehkä kuitenkin parempi näin.

    Siis nainen ei tiedä tänäkään päivänä että huomasin hänen seuranhakuilmoituksensa, joka ilmestyi nettiin lähes saman päivänä kun sovittiin että tavataan.

    Äänestä

  • Netissä se vain on paljon helpompaa. Mikäs on istua koti soffalla muutama tunti, hakea sopivan näköisiä, kokoisia ja MASSAPOSTITTAA "huolella" laadittu viesti, jossa voikin loruilla mitä mieleen juolahtaa.
    Ja eikun odottamaan vastauksia, joista poimitaan sopivin. Ehkä yksi maanantaille, yksi tiistaille, yksi keskiviikolle jne. Joka päivälle joku donna/jannu, jos joku pettää, niin saahan ainakin huomen.
    Näin helppoa se netissä on, vain muutama napinpainallus.

    Muutamatunti kaupan jonossa ei saata tuottaa samaa tulosta sekä vaarana olisi, että valkotakit hakevat.
    Ravintolassa jää luu ns. jakajan käteen, eli kyllä nainen/mies silmillään näkee, jos joka jannun/donnan kanssa treffejä vääntää.

    Joko ymmärsit... se helppous, se helppous!

    Äänestä

  • ja flirttaileekin kirjoitti:

    Netissä se vain on paljon helpompaa. Mikäs on istua koti soffalla muutama tunti, hakea sopivan näköisiä, kokoisia ja MASSAPOSTITTAA "huolella" laadittu viesti, jossa voikin loruilla mitä mieleen juolahtaa.
    Ja eikun odottamaan vastauksia, joista poimitaan sopivin. Ehkä yksi maanantaille, yksi tiistaille, yksi keskiviikolle jne. Joka päivälle joku donna/jannu, jos joku pettää, niin saahan ainakin huomen.
    Näin helppoa se netissä on, vain muutama napinpainallus.

    Muutamatunti kaupan jonossa ei saata tuottaa samaa tulosta sekä vaarana olisi, että valkotakit hakevat.
    Ravintolassa jää luu ns. jakajan käteen, eli kyllä nainen/mies silmillään näkee, jos joka jannun/donnan kanssa treffejä vääntää.

    Joko ymmärsit... se helppous, se helppous!

    Halloo, netti on virtuaalimaailma. Moni ajautuu nettiin paria etsimään, mutta monet lähtevät sieltä pois, eivätkä palaa. Nimittäin ne henkilöt, jotka oikeasti tahtovat oikean suhteen sellaisen ihmisen kanssa, joka myös oikeasti tahtoo ja kykenee oikeaan suhteeseen toisen ihmisen kanssa. Sellaise ihmiset tapaavat oikeassa elämässä, harvemmin netissä, sitäkin tapahtuu, jos hyvä tuuri on. Nettiin jäävät ne, jotka eivät ole tajunneet vielä, että he tekevät kaikkensa pilatakseen todelliset mahiksensa saada oikean suhteen. Selvä asia. Että viitsittekö vielä selvää asiaa jauhaa.

    Äänestä

  • HelppoHeikit kirjoitti:

    Halloo, netti on virtuaalimaailma. Moni ajautuu nettiin paria etsimään, mutta monet lähtevät sieltä pois, eivätkä palaa. Nimittäin ne henkilöt, jotka oikeasti tahtovat oikean suhteen sellaisen ihmisen kanssa, joka myös oikeasti tahtoo ja kykenee oikeaan suhteeseen toisen ihmisen kanssa. Sellaise ihmiset tapaavat oikeassa elämässä, harvemmin netissä, sitäkin tapahtuu, jos hyvä tuuri on. Nettiin jäävät ne, jotka eivät ole tajunneet vielä, että he tekevät kaikkensa pilatakseen todelliset mahiksensa saada oikean suhteen. Selvä asia. Että viitsittekö vielä selvää asiaa jauhaa.

    Netti on virtuaalimaailma, jossa oikeat, työssä käyvät, mutta jollakin tavalla "heilahtaneet", rajalliset, estyneet, vinoutuneet ihmiset, luomallaan virtuaalipersoonalla yrittävät löytää kumppania/suhdetta.

    Enää tuota selvää asia ei tarvitse jauhaa, se tuli opittua kantapäänkautta.

    Äänestä

  • ja flirttaileekin kirjoitti:

    Netissä se vain on paljon helpompaa. Mikäs on istua koti soffalla muutama tunti, hakea sopivan näköisiä, kokoisia ja MASSAPOSTITTAA "huolella" laadittu viesti, jossa voikin loruilla mitä mieleen juolahtaa.
    Ja eikun odottamaan vastauksia, joista poimitaan sopivin. Ehkä yksi maanantaille, yksi tiistaille, yksi keskiviikolle jne. Joka päivälle joku donna/jannu, jos joku pettää, niin saahan ainakin huomen.
    Näin helppoa se netissä on, vain muutama napinpainallus.

    Muutamatunti kaupan jonossa ei saata tuottaa samaa tulosta sekä vaarana olisi, että valkotakit hakevat.
    Ravintolassa jää luu ns. jakajan käteen, eli kyllä nainen/mies silmillään näkee, jos joka jannun/donnan kanssa treffejä vääntää.

    Joko ymmärsit... se helppous, se helppous!

    mut taas kerra, eivät kaikki tee niin... yhteenkään en ole törmännyt ja täällä kaksi vuotta pyörinyt. ravintolassa on sitten tullut lähes joka naisen kohdalla se eteen, et eivät sitten olekkaan vapaita, vaikka muuta puhuvat.

    Äänestä

  • ravintoloihin pettynyt. kirjoitti:

    mut taas kerra, eivät kaikki tee niin... yhteenkään en ole törmännyt ja täällä kaksi vuotta pyörinyt. ravintolassa on sitten tullut lähes joka naisen kohdalla se eteen, et eivät sitten olekkaan vapaita, vaikka muuta puhuvat.

    Ja näin tässä on oikein oiva esimerkki, meidän miehistä, elämä on netissä! Pelkureita!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Ei enää kantapään kautta kirjoitti:

Nettideittailuun hakaeutuu määrätynlaisia ihmisiä. Siellä ollaan kuin ostoksilla, ostan tämän, mutta kun "parempi" osuu silmiin, niin vaihdetaan tuote, niin kuin ostoksilla. Sanomattakin selvää, että tuotteen "paremmuus" on harhaa, mutta se ei ole pääasia, vaan se että nämä ihmiset ovat niin kiinni ko. käyttäytymismallissa, etteivät ymmärrä tutustumis- ja seurustelukäyttäytymistä, jossa kunnioitetaan sekä ITSEÄÄN että toista osapuolta ja sitoudutaan kunnialliseen käyttäytymiseen jo tutustumisvaiheessa. Tähän kunniallaisuuteen kuuluu se, että kun on "vakavissaan" alettu tututstumaan toiseen, niin profiilit otetaan pois. Tämä menee monen nettitreffailijan ymmärryksen ylitse. Heistä on aivan hyväksyttävää, että vaikka tutustutaan toiseen kuinka vakavissa mielin, niin oma profiili on yhä tapetilla ja kuuluttaa sulhasten ja morsianten perään. Tässä se ostomeininki, jos sattuis parempi tulemaan kuitenkin... Niin, kuka itseään kunnioittava järkevä nainen/mies haluaa jatkaa tutustumistaan sellaisessa viidakkohengessä, missä edes perusetikettiä ei tunneta, vaan nettideittailun viidakkolait ovat ne ohjeet, jotka kaaliin ovat pinttyneet. Sanomattakin selvää, että nämä deittailijat houkuttelevat itsensä kaltaisia sitoutumiskammoisia ikuisia etsijöitä. Minä en enää nettiin rakkautta eksy hakemaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu