napalävistys ei parane

damnet

Otin napakorun n 5 kk sitten eikä se näytä paranemisen merkkejä.. Reikien alueet punoittaa ja toisen reiän viereen tuli pieni punainen pallura, lävistys näyttää vähän paisuneelta ja koko ajan erittyy jotain eritettä. Onko tämmönen normaalia enää tässä vaiheessa?

7

4841

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmmm...

      Oletko huuhdellut lävistystä päivittäin?toivottavsti se nyt ei olisi kasvamassa ulos mutta se on varmaankin nyt tulehtunut

    • napaläväristä....

      Periaatteessa ainakin saattaa vielä hyvinkin olla paranemassa, joillakin menee jopa vuosi napalävistyksen paranemiseen. Tuo punainen pallura toisen reiän vieressä ei kylläkään kuulosta ihan normaalilta, ehkä kannattaisi käydä näyttämässä lävistäjällä? Jos hänen mielestään kyseessä saattaa olla tulehdus niin sitten lääkäriin antibioottireseptiä hakemaan. (Äläkä usko jos lääkäri käskee ottaa korun pois, se on tulehtuneeseen lävistykseen tosi huono juttu, sillä tulehdus voi jäädä lävistyksen sisään. Eli ensin hoidetaan tulehdus kuntoon ja sitten vasta koru pois jos tarpeen, esim jos alkaa tulehtua uudestaan, kasvaa ulos jne)

    • johtuu

      Se johtuu mm. siitä että napakorun paranemisaika on 6-9kk eli lävistyksesi ei ole vielä parantunut. Erite joka navasta tulee on sitä kudosnestettä ja tämä on normaalia. Vaikea sanoa mikä tämä pallura on, mutta voisikohan lävistys olla tulehtunut? Jos se on tulehtunut eritä jota tulee voi olla myös mätää. Kannattaa käydä lävistäjällä näyttämässä jos ei muuten näytä paranevan. Itselläni ei kyllä ole tuollaista tullut vielä vastaan

    • damnet

      Ok, kiitos vastauksista. Katon tässä pari päivää vielä alkaako se asettumaan, sen jälkeen sitten lääkäriin. Tuo saattaa hyvinkin olla tulehdus :(

    • Anonyymi

      Oma lävistykseni on 5 vuotta vanha ja siinä on samat ongelmat, en tiedä mitä tehdä. Olen ajatellut vain korun poistamista jotta pääsisin ongelmasta eroon.

      • Anonyymi

        Mulla napalävistys ollu jo yli kaks vuotta ja ei vaan parane millään.. Nyt vielä tulehtuneena ollu pari kk niin joudun ottaan pois ku ek vaan parane


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mulla napalävistys ollu jo yli kaks vuotta ja ei vaan parane millään.. Nyt vielä tulehtuneena ollu pari kk niin joudun ottaan pois ku ek vaan parane

        Kun napalävistys tulehtuu, niin ilman muuta koru pois. Eikä koskaan takaisin. Napakorut ovat keholle vieraita esineitä, ja elimistö pyrkii torjumaan ne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      204
      11863
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8208
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6266
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      172
      5194
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      51
      4948
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      48
      4500
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4408
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3890
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3383
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      51
      1907
    Aihe