Harvoin kuultuja pianokonserttoja

Hei vaan kaikille!

Kukapa ei tuntisi Tsaikovskin 1. tai Griegin pianokonserttoa? Mutta entä Skrjabinin, Paderewskin tai Moszkowskin?
6375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

tjaa, jopa nimetkin ovat moutoja. Ensimmäisen tunnen...
Onko ne säveltäneet jotain mikä pitäisi tuntea?
Ja miksi niitä ei sitten tunneta?

Äänestä
  • Teini-iässä minua alkoi kiinnostaa harvemmin kuullut pianoteokset, tarkemmin sanoen pianokonsertot. Tsaikovskin ensimmäinen ja Griegin konsertto ovat toki hienoja teoksia, ei siinä mitään. Mutta mielestäni myös hieman harvinaisemmat pianokonsertot ansaitsisivat mahdollisuuden. Luettelen muutamia säveltäjiä, joiden konsertot ovat, ainakin minun mielestäni, aivan suotta jääneet “suurten” konserttojen varjoon: Skrjabin, Paderewski, Moszkowski, Arenski.
    En tiedä, miten musiikkiteoksia analysoidaan sanoin. Tiedän vain, mitä tunnen.
    Mitä minä sitten tunnen? Suurta nautintoa. Mitä mieltä te muut olette? Kommentoikaa!

    Äänestä

  • Kyllä Skrjabinilla on sen verran tunnettua soolopianotuotantoa että pianistit kyllä tietävät, suuremmalle yleisölle voi olla tuntemattomampi.

    Moszkowskin pianoetydit ovat paljon soitettuja "harjoituskappaleina" mutta eipä niitä juuri yleisölle esitetä.

    Äänestä

"Mutta entä Skrjabinin, Paderewskin tai Moszkowskin?"

Varmasti myös kaikin puolin parempia säveltäjiä kuin Tsaikovski ja Grieg, Skrjabin nyt ainakin!

Äänestä

Onko kukaan kuullu sellasesta biisistä ku "Yellow River Piano Concerto"?

Äänestä
  • Sehän oli näitä Kiinan kulttuurivallankumouksen aikaisia tekeleitä. Harvinaisista pianokonsertoista puheenollen, tuo Skrjabin on kyllä tuttu. Valitettavan vähän soitettu, vaikka erityisesti kolmannessa osassa lipsahtaa vähän siirappiromantiikan puolelle. Ja onhan Tsaikkarillakin vähemmän soitettu G-duurikonsertto.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Romanticpianist kirjoitti:

Hei vaan kaikille!

Kukapa ei tuntisi Tsaikovskin 1. tai Griegin pianokonserttoa? Mutta entä Skrjabinin, Paderewskin tai Moszkowskin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu