Kiusaamisen motiivit ?

Työpaikkakiusaamisen motiivit ovat jo saadut lapsena äidin maidossa. Se näkyy myös koulukiusaamisena.
Niitä syitä ovat vallan tavoittelu, oman edun saavutus, kateus, väärä kilpailun halu ja teeskentely, eli oma totuuden naamio.
Se on jokaisen ihmisen perusluonteessa.
Ellei ihminen tajua ja halua tajuta, että hän juuri hän, joka syyllistää muita on pahin syyllinen. Vastuun pakoilu, tahallinen totuuden kiertely ja häiriköinti ei sovi aikuisen ihmisen käytökseen.
Kuka tällaiseen uskaltaa puuttua? Ei kukaan. Kouluissa opettaja ei saa enää tehdä mitään, ettei joutuisi syytetyksi.
Kurittomuus on mennyt liian pitkälle. Nyt 70-80 luvun vapaan kasvatuksen tulokset ovat nähtävissä ja päättäjät vain levittelevät käsiään.
Työpaikoilla voidaan huonosti, koska esimies ei uskalla, osaa, tai ei halua johtaa työtä.
Ohjakset ovat ottaneet työtoverit.
Siis he, jotka päivät päästään soittavat suutaan mielistellen esimiehiä ja muita porukoita omaan joukkonsa.
Näin muodostuvat kiusaamisklikit, joista ei pääse irti kuin porukoita vaihtamalla. Tilanteet vain pahenevat päivä päivältä.
Ihmisillä ei ole enää vähintäkäänkään toisen ihmisen kunnioitusta. Minne on kadonnut kaikkivoipa rakkaus ja lähimmäisen hyväksyntä ihmisenä?
Mihin tämä kaikki johtaa, sitä sopii kysyä? Joka tapauksessa tämä kaikki tulee yhteiskunnallle erittäin kalliiksi.
51366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Termistö

Vallalla oleva kiusaamista käsittelevä termistö ei ole yksiselitteinen. Eri tahot kuten työsuojelupiirit, tutkijat ja työturvallisuuslaki käyttävät erilaista termistöä. Työpaikalla tapahtuvasta kiusaamisesta yleisesti käytettyjä termejä ovat esimerkiksi henkinen väkivalta työssä, henkinen väkivalta työelämässä, työpaikkakiusaaminen ja työssäkiusaaminen. Näillä termeillä kuvataan pääasiallisesti samaa asiaa. Termiä työpaikkakiusaaminen käytetään tällä hetkellä eniten.

Työpaikkakiusaaminen voi ilmetä:
- terrorina työtoverin tai ryhmän taholta
- esimiehen tai työantajan alaisiin kohdistamana
- alaisten tai alaisjoukon esimieheensä kohdistamana
- esimiesten välillä

Tuottamuksellinen työpaikkakiusaaminen johtuu usein yksilökohtaisista ja inhimillisistä tekijöistä, esimerkiksi:
- kateudesta
- mustasukkaisuudesta
- alistamisriippuvuudesta
- vallanhalusta
- epäkypsyydestä
- osaamattomuudesta

Lähde: Vartia & Perkka-Jortikka 1994

TYÖPAIKKAKIUSAAMISEN MUOTOJA

Mustamaalaaminen

Puheita vääristellään, puhutaan pahaa selän takana, levitellään vääriä ja perättömiä puheita, pilkataan muiden kuullen, työtä tai yksityiselämää arvostellaan väärin perustein.

Nonverbaaliset viestit

Nonverbaaliset viestit ilmenevät kielteisinä eleinä, ilmeinä, äänensävyinä, loukkaamisina, naurunalaiseksi saattamisena, väärien tietojen levittämisenä, nöyryyttämisenä, pilkkaamisena tai ylenpalttisena kritisointina. Henkilön ei sallita ilmaisevan mielipiteitään tai hänet keskeytetään jatkuvasti.

Työyhteisöstä eristäminen

Eristäminen on henkisen väkivallan ehkä tehokkain muoto. Henkilölle ei puhuta, häntä ei kuunnella, häntä kohdellaan kuin ilmaa eikä häntä kutsuta yhteisiin tilaisuuksiin. Eristäminen voi olla myös fyysistä, joku työskentelee käytävässä, joku varastossa, joku eri rakennuksessa kuin muu työyhteisö.

Tehtävien yksipuolistaminen, vähentäminen tai lisääminen

Kyseessä on tarkoituksellinen kiusaamisen kohteen ali- tai ylikuormittaminen. Työntekoa vaikeutetaan tai aliarvostetaan, jätetään tiedonvälityksen ulkopuolelle, annetaan tarkoituksettomia tehtäviä, annetaan vain vähän tai ei lainkaan työtehtäviä tai annetaan osaamisen kannalta vähäpätöisiä tehtäviä.

Uhkailu ja huutaminen

Henkilölle huudetaan tai häntä haukutaan kovaäänisesti. Hän saa suullisia tai kirjallisia uhkauksia. Hänen työtään tai sen tulosta moititaan jatkuvasti.

Fyysinen väkivalta tai sen uhka

Fyysinen väkivalta koetaan lähinnä uhkana: uhria uhataan fyysisellä väkivallalla. Fyysisen väkivallan uhaksi koetaan myös sellainen käyttäytyminen, jossa uhrin ääntä, kävelytyyliä, ilmeitä ja eleitä jäljitellään kielteisessä tarkoituksessa. Myös puhelinterrori koetaan fyysisen väkivallan uhaksi.

Mielenterveyden kyseenalaistaminen

Pitkälle menevä henkinen väkivalta työyhteisössä ilmenee esimerkiksi siten, että henkilön mielenterveys asetetaan kyseenalaiseksi, häntä pidetään psyykkisesti sairaana, hulluna, tasapainottomana, hänet halutaan lähettää psykiatrisiin tutkimuksiin tai työkyvyn arviointiin.

Lähteet: Vartia & Perkka-Jortikka 1994, Perkka-Jortikka 2002


Mikä ei ole työpaikkakiusaamista?

esimerkiksi:
· Työhön liittyvät yleisessä käsittelyssä olevat asiat. Esimerkiksi päätökset ja tulkinnat, jotka aiheuttavat ristiriitaa. - Henkilöt joutuvat kohtaamaan ristiriidan aiheuttaman paineen ja epävarmuuden.

· Totuudellisesti perustellut kurinpidolliset rangaistukset ja huomautukset.

Äänestä

Kylläpä osuit naulan kantaan! Olen ihmetellyt tässä omassa tilanteessani ja lukiessa muiden juttuja mikä ihme on. Mutta sinun mielipiteesi kyllä aukaisi kannen, juuri noin se on. Minuakin eniten kiusanneet ovat noita 70-80 kasvatteja, ei tunteita ei mitään. Olen itse saanut kasvatuksen jossa toista ihmistä piti kunnioittaa ja toisen työtä myös.

Emme kukaan ole ammatissamme täydellisiä joku on joskus sanonut:  Ja minä olen nähnyt, että kaikki kova työ ja kaikki taitavuus työssä merkitsee toisen kilpailua toista vastaan; tämäkin on turhuutta ja tuulen tavoittelua

Äänestä

Yhteinen potilastietojärjestelmä takaa sen että kaikkialle menee tieto näistä "skitsofreenikoista" kun kiusatulle ei muuta diagnoosia olla keksitty. Eli viisas neuvo: tarkasta (ilmaista kerran vuodessa) pikimmiten potilastietosi.
Politiikkojen on puututtava tähän valtaisaan ja vakavaan ongelmaan/ olisi pitänyt puuttua tiukemmin jo aikoja sitten/ ei oltais liian myöhässä.

Äänestä

jokainen meistä tavallaan syntyy kiusaajaksi.
Ihminen pitää erikseen opettaa olemaan kiusaamatta, se pitäisi opettaa jo lapsena.
Esim itse kasvoin 70-luvulla perheessä jossa ajan hengessä ei lapsille pidetty kuria, joten isoveljeni sai kiusata minua aivan vapaasti.
Kiusaaminen meni jopa seksuaaliselle puolelle, mistä en kuitenkaan halua kertoa sen tarkemmin..
Vasta isompana oppisin pitämään puoleni häntä vastaan, mutta edelleenkin meillä on etäiset välit sillä lapsuuteni oli helvettiä hänen takiansa, vaikka tiedän hänen varmaan nyt häpeävän sitä, oikeasti syypää olivat vanhempamme..
Kiusaaminen on, valitettavasti, luonnollista.
Sitä tekevät eläimetkin ja heikoimmat saavat armotta jäädä ilman kumppania tai jopa kuolla ilman armoa.
Mutta meidän pitäisi olla viisaampia, joten ihmiset pitäisi lapsesta asti opettaa irti tästä kiusaamis piirteestä.
Kouluissakin kiusaajat ovat aina niitä "cooleimpia tyyppejä", kiusaamisesta pitäisi tehdä epämuodikasta ja ei-ihailtavaa.
Olisi ihanaa ennen kuolemaansa nähdä se päivä kun kiltteys on muodissa ja kilttejä ihmisiä nostettaisi jalustalle samalla tavalla kuin tähän saakka on häikäilemättömiä ja ilkeitä ihmisiä ylistetty.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tutkija T kirjoitti:

Työpaikkakiusaamisen motiivit ovat jo saadut lapsena äidin maidossa. Se näkyy myös koulukiusaamisena.
Niitä syitä ovat vallan tavoittelu, oman edun saavutus, kateus, väärä kilpailun halu ja teeskentely, eli oma totuuden naamio.
Se on jokaisen ihmisen perusluonteessa.
Ellei ihminen tajua ja halua tajuta, että hän juuri hän, joka syyllistää muita on pahin syyllinen. Vastuun pakoilu, tahallinen totuuden kiertely ja häiriköinti ei sovi aikuisen ihmisen käytökseen.
Kuka tällaiseen uskaltaa puuttua? Ei kukaan. Kouluissa opettaja ei saa enää tehdä mitään, ettei joutuisi syytetyksi.
Kurittomuus on mennyt liian pitkälle. Nyt 70-80 luvun vapaan kasvatuksen tulokset ovat nähtävissä ja päättäjät vain levittelevät käsiään.
Työpaikoilla voidaan huonosti, koska esimies ei uskalla, osaa, tai ei halua johtaa työtä.
Ohjakset ovat ottaneet työtoverit.
Siis he, jotka päivät päästään soittavat suutaan mielistellen esimiehiä ja muita porukoita omaan joukkonsa.
Näin muodostuvat kiusaamisklikit, joista ei pääse irti kuin porukoita vaihtamalla. Tilanteet vain pahenevat päivä päivältä.
Ihmisillä ei ole enää vähintäkäänkään toisen ihmisen kunnioitusta. Minne on kadonnut kaikkivoipa rakkaus ja lähimmäisen hyväksyntä ihmisenä?
Mihin tämä kaikki johtaa, sitä sopii kysyä? Joka tapauksessa tämä kaikki tulee yhteiskunnallle erittäin kalliiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu