Euroviisut

Seuraatteko Euroviisuja, ja oletteko jopa menneet Hartwall Areenalle paikan päälle? Kuinka ulkomainen puolisonne suhtautuu Euroviisuihin? Ajattelin, että tällä palstalla voisi olla paljon ihmisiä, jotka ovat kiinnostuneita eri maiden musiikista, koska ovat muutenkin kiinnostuneita eri kulttuureista.

Itse olen lapsesta asti ollut euroviisufani. Aikaisempina vuosian, kun kaikkien piti vielä laulaa oman maansa kielellä, oli mielestäni paljon mielenkiintoisempaa seurata viisuja, koska siinä oppi eri maiden musiikkikulttuurista. Tänä vuonna ostin lipun finaaliin, mutta afrikkalainen mieheni ei ole niin innostunut asiasta, että olisi ollut valimis maksamaan muutamaa satasta päästäkseen paikan päälle :)

Kuka on muuten suosikkinne finaalissa? Olisin ehdottomasti ollut Sveitsin Dj Bobon vampyyridancen kannalla, mutta se ei ihme kumma päässyt finaaliin :( Nyt suosikkejani ovat Bulgarian mystinen tekno ja Serbian koskettava Molitva.
241900
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Minun suosikki on Serbian kappale tietyistä syystä:)Ja tietenkin Stempit Hannalle!!

Äänestä

Pari vuotta sitten katseltiin mieheni kanssa yhdessä euroviisuja. Hän piti monista kappaleista, varsinkin kun useimmissa oli arabialaishenkinen teema. Nyt hän ei enää juurikaan halua viisuja katsella, kun esiintyminen ja asut ovat menneet entistä seksistisimmiksi. Itsekin olen sitä mieltä, että moni esitys on ollut hyvän maun rajoilla, ja useat asut ovat olleet liian paljastavia. Kyllä säärtä ja dekolteeta voi näyttää, kunhan ei liioittele. Tässä muutama esimerkki ylilyönneistä:

http://www.yle.fi/eurovision/ci/galleria/ti/kreikka2_lavalla_iso.jpg
http://www.yle.fi/eurovision/ci/galleria/ke/puola_lavalla_iso_pysty.jpg
http://www.yle.fi/eurovision/ci/galleria/pe1005/moldova_iso.jpg

Euroviisuissa keskityn kuitenkin musiikkiin ja tunnelmaan. Toivottavasti Suomi ja Hanna sijoittuu hyvin. Voittoon asti en ihan usko kappaleen yltävän, mutta hyvä sijoitus on mahdollinen. Omiin suosikkeihini kuuluu ehdottomasti Serbia ja Islanti, joka ikävä kyllä putosi. Finaalista löytyy varmaan lisää suosikkeja. Pidetään peukkuja Hannalle ja muillekin kilpailijoille :o)

Äänestä

Omat suosikkini finaalissa ovat Suomen lisäksi Kreikka, Turkki ja Venäjä. Myös Moldovan kappale on ok, samoin Kyproksen olisin halunnut finaaliin..

Olisin mieluusti mennyt paikanpäälle mieheni kanssa katsomaan, mutta asumme ulkomailla joten se ei tällä kertaa ollut mahdollista.

Äänestä

Vaimo olisi mielellään lähtenyt tuonne ihan paikanpäälle katsomaan viisuja, mutta lippujen hinnat on sitä tasoa että jäi väliin :) Televisioon on tyytyminen. Eipä sinne olisi tosin ehdittykään, kun vaimo on töiden takia parhaillaan ruotsissa. Saa seurata viisuja ruotsinkielisellä selostuksella.

Äänestä

tää on monikulttuuriset suhtee,tyyliin asuuko kultasi kaukana

Äänestä
  • "Keskustele suhteesta ja arkipäivästä".

    Eikös tuo sovi oikein hienosti määritelmään. Täällä siis on ihan tarkoituskin keskustella myös ihan arjen asioista, jotka koskettavat varmasti suurempaa osaa mokupareista kuin vaikkapa oleskelulupahankaluudet tai kansallisuuksien paremmuuksien ruotiminen.

    Äänestä

Ravintola, jossa miesystäväni on töissä on pidentänyt aukioloaikojaan viisujen ajaksi.. Pääsimme takaisin pizzerioista tuttuun arkirytmiin, eli aamulla klo 10 töihin, puolenyön aikaan kotiin, ja seuraavana päivänä sama juttu.. Eilen oli 16 tuntia töissä ja ei ollut syönyt työvuoron aikana ollenkaan, joutui sompaamaan keittiön, salin ja baarin väliä vaikka perustehtävänsä on kokki. Onneksi tämä loppuu tämän illan jälkeen.. Työntekijöiden vaimot ja tyttöystävät ovat pitkin viikkoa soitelleet että missäs viivyt..ravintola menee yleensä yhdeksältä kiinni ja nyt ovat hilluneet täydessä työssä puolelle yölle asti koko viikon. Miesystäväni tokaisikin pomolleen, että viisujen takia kaikki riitelevät naistensa kanssa kotiin päästyään ja päivittäinen riitely johtaa vielä jonkun kohdalla eroon..Sitten jos kaikki menettävät naisensa tämän takia, voivat perustaa kivan pikku homoporukan keskenään.. :)

Äänestä
  • Hyvä kun iteki ymmärrät, että näillä pizzapojilla on yleensä sekä vaimot että tyttöystävät... :-D

    Äänestä

  • Mutta on miehesi pomon vika, ettei ole palkannut enempää työntekijöitä. Tuollaiset työolosuhteethan ovat täysin epäinhimilliset! Omalla miehelläni on myös kokemusta tuosta, että on niin kiire töissä, ettei ehdi taukoja pitämään pitkän työpäivän aikana. Ja tämä on täysin normaalia siinä työpaikassa, missä mieheni on töissä. He luulevat säästävänsä työvoimakustannuksissa, mutta tosiasiassa tuollainen johtaa ennenpitkää sairaspoissaoloihin. Tosin sehän ei työnantajaa haittaa, koska siinä työpaikassa ei tarvitse maksaa sairaalle palkkaa, koska työvuoroja ei ole ennalta määrätty. Kyseinen yritys on suomalainen, mutta siellä on vain ulkomaalaisia töissä. Suomalaiset eivät ikinä suostuisi sellaiseen työhön niin surkealla palkalla.

    No joo, tämä meni jo off-topiciin. Joku voi aloittaa tästä vaikka uuden keskustelun, jos haluaa.

    Äänestä

senaatintorille katsomaan viisuja. Mieheni on portugalista.Minä hänet houkuttelin tulemaan. Onhan tämä ainutkertainen tapahtuma.

Äänestä
  • Vaikka Portugalin viisumenestys onkin ollut aika heikonlaista, itse pidän kyseisestä maasta, koska he laulavat aina omalla kielellään, toisin kuin useat muut. Tänä vuonna heillä oli taas ihan piristävä biisi.

    Äänestä

Mut suomalaisten naisten seksuaalinen avoimuus ulkomaisten miesten edessä saattaa taas aiheuttaa vähän kohahduksia. :)

Äänestä

Me asumme ulkomailla, joten Areenalle ei menna. Semifinaalin katsoimme. Albanian kappale kuulosti nyt aivan omituiselta. :( Pidin siita versiosta, joka voitti heidan karsintansa. Mies sanoi semifinaalin jalkeen, etta mita enaa finaalia katsomaan, kun Albania kerran putosi, mutta kylla me tanaan finaalikin katsotaan.

Suosikkini on Serbia. Tykkasin myos Kyproksen biisista, mutta ei sekaan paassyt finaaliin.

Äänestä
  • Joo, aika monet täälläkin näyttävät tykkäävän Serbian biisistä. Siispä toivotaan hyvää menestystä Serbialle! Ja jännittävää viisuiltaa kaikille! :)

    Äänestä

Meillä ei niinkään olla innostuttu viisuilusta, mutta kyllä oli hommaa löytää kanava, joka näyttää jääkiekon MM- kisoja!

Onneksi löytyi sveitsiläinen kanava, joka on näyttänyt otteluita ihan kivasti. Tänää meillä jännätään ensin Suomen kohtaloa Venäjän kanssa ja varmaankin illalla pitää yrittää tsuumailla satelliittia kohti viisukanavia :)

Äänestä

Meillä katotaan viisuja koti sohvalt ja syödään ja juodaan hyvää...kiva ilta tulossa.Ollaan molemmat musiikin ystäviä ja siksi viisut on kiva juttu meille...:)
Mutta meillä huudetaan myös täytttä kurkkua ku Suomi pelaa jääkiekkoa..viimeks tänään ku voitettiin venäjä...jeeejeee HYVÄ SUOMI!!:)

Tänä vuoona mun ehdoton suosikki on Turkin Kenan ja Shake it up biisillä ja uskon että tää kappale voittaa...hannalle kaikkea hyvää mutta kappale olis voinnut olla parempi!
Elikä tällästa meil:)

Äänestä

Moi!
Seurataan Euroviisut ja Kenan (Turkki)on ehdoton ykkönen!
Mieheni on sama mieltä kanssani.Turkki voittoon!

Äänestä
  • Cok guzel :) Iyi aksamlar!

    Äänestä

  • Turkki pärjäsi Eurooppalaisittain aika hyvin ja olikin oiken maansa näköinen kappale. Naista kehoitetaan koko ajan sheikkailemaaan jo eläneen ukon takia. Tietysti aika kuvaavaa. Itsekin olen sen kannalla, että antaa ukkelin elellä ensin ja sitten vasta tehdä lapsia ja elellä senkin jälkeen haluamallaan tavalla, johon tietysti liittyy ajan oloon muitakin. Kokemusta on ystäväpiiristä ja minä osasin poiketa pois ajoissa, mutta ehkäpä sinun tekee eri tavalla. Varaudu kuitenkin.

    Äänestä

Serbia voitti, eikä ihme, oli minunkin suosikki heti kun kuulin sen... Tosin en katsonut kuin viimeiset karsinnat torstaina (mies katsoi osittain yllättyi kun Tanskan nainen olikin mies;D) varsinaiset turnaat jäi näkemättä eilen mutta onneksi on uusinnat...
Toiseksi parast olisi ollut Slovenialla vetoaa tuo gootti meininki;D Islannilla oli myös hyvä...

Se Sveitsi veti liian Lordiksi kaikkine örkkeineen ja vampyyreineen.
Hannalla ei ollut mahiksia, liian perinteistä, mutta olihan tuo yrittämässä ja ne oli sentään meidän Suomalaisten isännöimät kisat, siitä jos mstä voi olla iloinen vaikka en mikään eurobliisu fani olekaan.
Voitto meni oikealle minun mielestäni, kuten viime vuonnakin;D
viime vuoden yökötyksiä oli Liettua ja tänä vuonna pohjat näytti vetävän (minun mielipdie sijoituspaikoista viis) Israel, Latvia, Kroatia, Puola ja Tanska. Turkkikin meni myös liian perinteis rytkeellä... Belgian kappale oli ällöttävin... tosin en katsonut kaikkia.

Äänestä
  • "meidän Suomalaisten isännöimät kisat"

    En nyt oikein tiedä... Jotenkin tökkii, kun buutru puhuu "meistä suomalaisista." Onko hän enää suomalaiseksi laskettavissa? Enpä tosiaan tiedä...

    Äänestä

  • Jaa-a... kirjoitti:

    "meidän Suomalaisten isännöimät kisat"

    En nyt oikein tiedä... Jotenkin tökkii, kun buutru puhuu "meistä suomalaisista." Onko hän enää suomalaiseksi laskettavissa? Enpä tosiaan tiedä...

    En ehkä katkeruuden, kateuden tai Suomen ja suomalaisten haukkumisen saralla (ikään kuin nämä edes olisivat vain suomalaisia ominaisuuksia). Enkä ehket myöskään fyysisiltä ominaisuuksiltani (aina saa selitää, että on suomalaiset vanhemmat).

    Se miksi sinua tökkii kun suomalainen puhuu hyvää Suomesta eikä hauku sinua osana muuta Suomea tai suomalaisia, on sinun mietosteltava omassa mielessäsi;D
    Jos en Suomesta tykkäisi olisin muutanut pois tai aikoisin muuttaa.

    Tiesit saavasi tällaisen vastauksen (kun muutenkin tiedät kaikesta kaiken ainakin tällä palstalla) ja tuo "buutru"-vääntely paljasti jo kuka siellä on niin turha odottaa tämän pidempää vastausta..
    Ei leivota hiekkakakkuja tänäänkään, vaikka kuinka hykertelisit;D

    Äänestä

Miestä ei niin kauheasti viisut kiinnosta, mutta katsoo kuitenkin paremman puutteessa. Itse katson suuremmalla kiinnostuksella... Tänä vuonna katsottiin kunnolla vain semifinaali, koska eilen olimme häissä.
Alusta saakka voittajasuosikkimme oli Serbia ja tietenkin tykkäsimme myös Hannasta. Albanialla oli ihan ok laulu tällä kertaa, mutta hetihän siitä näki, ettei ole voittaja- tai edes finaaliainesta...

Äänestä

Muttemme mitään viisufaneja ole kumpikaan. En ollut kuullut yhtään kappaletta etukäteen, paitsi Suomen. Noh, ihan hauskaa viidettähän viisut olivat ja mielestäni Suomi isännöi tyylikkäästi :)

Yksikään viisu ei kolahtanut sen kummemmin, mutta Serbia, Ruotsi ja Romania olivat ihan hyviä.

Ja lätkää katsottiin tietenkin myös :o) Harmi vain, ettei voittoa tullut (taaskaan...).

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


-Destiny- kirjoitti:

Seuraatteko Euroviisuja, ja oletteko jopa menneet Hartwall Areenalle paikan päälle? Kuinka ulkomainen puolisonne suhtautuu Euroviisuihin? Ajattelin, että tällä palstalla voisi olla paljon ihmisiä, jotka ovat kiinnostuneita eri maiden musiikista, koska ovat muutenkin kiinnostuneita eri kulttuureista.

Itse olen lapsesta asti ollut euroviisufani. Aikaisempina vuosian, kun kaikkien piti vielä laulaa oman maansa kielellä, oli mielestäni paljon mielenkiintoisempaa seurata viisuja, koska siinä oppi eri maiden musiikkikulttuurista. Tänä vuonna ostin lipun finaaliin, mutta afrikkalainen mieheni ei ole niin innostunut asiasta, että olisi ollut valimis maksamaan muutamaa satasta päästäkseen paikan päälle :)

Kuka on muuten suosikkinne finaalissa? Olisin ehdottomasti ollut Sveitsin Dj Bobon vampyyridancen kannalla, mutta se ei ihme kumma päässyt finaaliin :( Nyt suosikkejani ovat Bulgarian mystinen tekno ja Serbian koskettava Molitva.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu