Mitä lävistykset symboloivat? ;o.
Olen puhunut vanhempieni kanssa lävistyksestä, mutta minulla täytyy olla hyvät perustelut ja tieota. Vanhempani kysyivät myös mitä lävistys symboloi, yritin etsiä googlella ym. mutta en löytänyt ?!
Mitä lävistys symboloi?
11
5102
Vastaukset
- *****
No tuo symbolointi puoli on sellainen mitä ei voi googlesta löytää. Se symboloi eri ihmisille eri asioita. Sinun pitää itse miettiä mitä se sinulle merkitsee, miksi lävistyksen haluat ottaa. Sinua ei oikein kukaan tässä voi auttaa. Pohdit itse asiaa (koska lävistystä ruinaat) ja sanot asiasi vanhemmillesi.
- vastauksia
Kun kulkee maailmalla silmät auki ja vähän seuraa tutkimuksia voi päätellä lävistysten osoittavan mm.
alistettua asemaa
sivistymättömyyttä
alkukantaisuutta
köyhyyttä
...
Miten perustelet mahdolliset arvet, metalliyliherkkyyden, keskimääräistä huonomman menestymisen elämässä ja riskikäyttäytymisen lisääntymisen vanhemmillesi. Nämä kun näyttävät tutkimusten mukaan liittyvän lävistettyjen länsimaalaisten elämään.- werwerwer
jotkut menee täällä taas vähän ylikierroksilla
- sekaisin?
Se on kyllä varmaan niin, että ne keskimääräistä huonompi menestys elämässä ja riskikäyttäytyminen johtavat lävistysten ottamiseen, eikä toisinpäin.
Mahdolliset arvet, metalliyliherkkyyden, keskimääräistä huonomman menestymisen elämässä ja riskikäyttäytymisen voi selittää sitten JOS niitä ilmenee! - merkkejä!
sekaisin? kirjoitti:
Se on kyllä varmaan niin, että ne keskimääräistä huonompi menestys elämässä ja riskikäyttäytyminen johtavat lävistysten ottamiseen, eikä toisinpäin.
Mahdolliset arvet, metalliyliherkkyyden, keskimääräistä huonomman menestymisen elämässä ja riskikäyttäytymisen voi selittää sitten JOS niitä ilmenee!Olet aivan oikeassa siinä, että luuserit ottavat tatuointeja ja lävistyksiä.
Tieteellisissä tutkimuksissa on kuitenkin osoitettu myös lapsena tai nuorena otettujen lävistysten ja tatuointien signaloivan myöhempää keskimääräistä suurempaa ajautumista esim. riskikäyttäytymiseen ja luusereiden joukkoon. Nuorten lävistykset mitä ilmeisimmin kasaantuvat sellaisille, joilla ei muutenkaan ole parhaimpia edellytyksiä elämässä selviytymiseen. - Hmm...
Mielestäni tuo ei ole totta. Joidenkin osalla ehkä, mutta ei TODELLAKAAN kaikkien kohdalla! Ihmisiä ei voi luokitella lävistysten mukaan luusereiksi tai vastaaviksi.
Itselläni on elämä mallillaan, koulut menee hyvin ja on ystäviä ym. mutta silti haluaisin nenäkorun, koska se on nätti. En mitään suurta rengasta vaan sellaisen ihan pienen timantin. Ja itse en ainakaan itseäni luokittele luuseriksi sen mukaan,e ttä haluan lävistyksen!
Lävistys merkitsee eri ihmisille eri asioita, eikä kaikille suinkaan sitä että tuntee itsensä huonommaksi! - Anonyymi
Hmm... kirjoitti:
Mielestäni tuo ei ole totta. Joidenkin osalla ehkä, mutta ei TODELLAKAAN kaikkien kohdalla! Ihmisiä ei voi luokitella lävistysten mukaan luusereiksi tai vastaaviksi.
Itselläni on elämä mallillaan, koulut menee hyvin ja on ystäviä ym. mutta silti haluaisin nenäkorun, koska se on nätti. En mitään suurta rengasta vaan sellaisen ihan pienen timantin. Ja itse en ainakaan itseäni luokittele luuseriksi sen mukaan,e ttä haluan lävistyksen!
Lävistys merkitsee eri ihmisille eri asioita, eikä kaikille suinkaan sitä että tuntee itsensä huonommaksi!nenäkoru EI ole nätti.
lisäksi se lisää tulehdusriskiä.
miksi ihminen tarvitsee (koruja, meikkejä, jne) joka päivä?
luulisi itsetunnon olevan sen verran kohdallaan jotta mennään itsellään..
ymmärrän konsertit, juhlat ja sen sellaiset.. mutta prkl - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
nenäkoru EI ole nätti.
lisäksi se lisää tulehdusriskiä.
miksi ihminen tarvitsee (koruja, meikkejä, jne) joka päivä?
luulisi itsetunnon olevan sen verran kohdallaan jotta mennään itsellään..
ymmärrän konsertit, juhlat ja sen sellaiset.. mutta prkljatkanmpa vielä. vanhin poikani (20) toi "näytille" tyttökaverinsa tuossa päivänä eräänä.
ihan kiva tyttö mutta kilinältä/helinältä ei kuule puhetta kun likka muutoinkin hiljainen ja sitten tämä rapalan livemainos naamassa peittää äänet.
jestas mikä iljetys
- blackmagicwoman
Äitini vei minut aikanaan ottamaan korvakorut 8-vuotiaana, enkä usko, että niillä oli sen kummempaa merkitystä. 16-17-vuotiaana otin lisää koruja korviin, nenään, huuleen, napaan... mielestäni niillä ei ollut muuta kuin esteettinen merkitys.
18-vuotiaana otin lävistykset nänneihin, genitaalialueelle ja kieleen. Niillä on seksuaalista merkitystä, joita en halua tässä tarkemmin eritellä. Symboliikka lienee niin aikaan, paikkaan ja henkilöön sidottua, etten antaisi sille liikaa arvoa.
Itselläni on aina ollut vanhempiin hyvät välit, ja äitini ja muut sukulaiseni (jotka ovat sattuneet näkemään) eivät ole lävistyksiä ja tatuointeja säikkyneet. Harkitse vielä.- Kauneus ei ole ikuista
Minä olen erittäin klassisesti pukeutuva nainen. Lävistys kuitenkin löytyy siksi, että se korostaa kauniisti vartaloa. Eli aivan estetiikan vuoksi, kuten korvakorutkin. Lävistyksessä toki on se hyvä puoli, että sen saa poistettua koska vain, tatuointilinjalle en koskaan lähtisi.
- Anonyymi
White thrash-väen symboli
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4674054Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181692- 1161526
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891474Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991408Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601375- 521316
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi981235- 441079
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa341078