Joo semmosta kysyisin että onko hyvä (tehokasta) tehä semmosta hölkkää että kävelee ekaks 50m ja sitte aina reippaasti hölkkää 100m ja taas sama. jne jne..?? ja sitte että monesti kannattaa viikossa käydä lenkillä ja kuinka kauan??
Ja sitte vielä että kannattaako ottaa puntti sali treenaus mukaan??
Olen 16v ja painan 100kg ja oon n188cm pitkä..Tavoitteena on pudottaa 5-10kg pois. ja haluaisin ylimääräiset läskit pois (perseestä, mahasta jne jne)
-kiitos- =)
Kiitos
Ja sitte vielä että kannattaako ottaa puntti sali treenaus mukaan??
Olen 16v ja painan 100kg ja oon n188cm pitkä..Tavoitteena on pudottaa 5-10kg pois. ja haluaisin ylimääräiset läskit pois (perseestä, mahasta jne jne)
-kiitos- =)
Kiitos
Vastaukset 2
Vanhimmat
anteeks jos tuli noin paljon viestejä :D kone sekoilee
Toi on ehkä paras yksittäinen yhdistelmä mitä voit painonpudotuksessa käyttää. Tai siis, ruokavaliosta se homma lähtee liikkeelle ja sillä se paino putoaa & pysyy poissa, mutta liikunnalla pystyt nopeuttamaan ja ylläpitämään prosessia
Jos/kun aloitat lenkkeilyn "nollatasosta" niin hyvä tekniikka on juurikin kävellä osa matkasta ja ottaa juoksuaskelta aina välillä kun siltä tuntuu. Siitä pikkuhiljaa sitten kunnon kohetessa siirryt aina vaan pidempiin hölkkäpätkiin kunnes lopulta alkaa menemään puolen tunnin yhtäjaksoiset lenkit rauhallisesti juosten.
Rasvan polttamisen kannalta vielä tehokkaampia ovat ns. HIIT-lenkit, jossa vedät useita juoksupyrähdyksiä täysillä, palauttelet vähän aikaa välissä ja kokonaisuudessaan sessio kestää luokkaa 15-30min max. Toisaalta se on tosi rankkaa, ja pitkällä tähtäimellä motivoivampaa voi olla pitäytyä vaan niissä tasatahdin hölkkälenkeissä - ainakin mulla toimii ne paljon mukavammin.
Painoilla kannattaa treenata kahdesta syystä, 1) painonpudotuksen aikana punttitreeni vähentää huomattavasti lihasmassan menetystä sen rasvan häviämisen yhteydessä, ja 2) perustasolta lähdettäessä lihasmassaa on aika nopea hankkia jonkun verran lisää, ja enemmän lihasta = enemmän kulutusta = helpompaa laihduttaa.
Terveisin 187cm ja pari vuotta sitten 125 kg, nyt 187cm ja 84kg /- jotain riippuen päivästä :)