Itse kuulun kyseiseen ryhmään.
En siis pääse lähellekkään naisten keskiansiota vuositasolla.
Meitä on paljon,mutta se ei tunnu kiinnostavan päättäjiä.
naisten palkat ovat olleet tapetilla jo 20v ja porina vaan kiihtyy!!!!
Olen ollut työelämässä jo 25v ja palkka 2000e kk brutto ja asun stadissa joten vaikeaa on.
En siis pääse lähellekkään naisten keskiansiota vuositasolla.
Meitä on paljon,mutta se ei tunnu kiinnostavan päättäjiä.
naisten palkat ovat olleet tapetilla jo 20v ja porina vaan kiihtyy!!!!
Olen ollut työelämässä jo 25v ja palkka 2000e kk brutto ja asun stadissa joten vaikeaa on.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Muuta pois, niin sillähän se rutina loppuu.
On täällä monia muita sinuakin pidempään työelämässä olleita ja hyvä jos saavat saman bruttona mitä sinä saat.
Ole kiitollinen, että ylipäätään sinulla on töitä. Täällä on monia nuorempia, jotka haluaisivat tehdä töitä, mutta eivät niitä vain saa !
Muuta pois,siis työttömäksi landelle sitäkö tarkoitat?
Aahaa nyt ymmärrän oletkin nainen ja suutuit kommentistani.
meidän mies on ollu 35vuotta töissä ja palkka on 1800 brutto,ja ihan hyvin menee,myös pääkaupunkiseudulla.Elämä on valintoja ja muutakin kuin rahaa.
ei tuolla voi tulla toimeen
Itse kanssa pienipalkkainen akateeminen mies 40 v ja bruttoliksa 2600 eur/kk, takana 15 v työkokemus vaativissa vastuullisissa hommissa. Ei naurata. Onneksi halpa vakuutusfirman indeksiin sidottu vuokra-asuntokaksio joka maksetaan vaimon kanssa puoliksi.
Onneksi sattui vaimoksi kohdalle ns. jalat maassa-tyyppi, joka ei näe rahaa kaikkena kaikessa. Sellaisia naisia täällä pk-seudulla piisaa joiden mielestä ei ole mies eikä mikään jos ei ole kova palkka, iso talo meren rannalla ja Porsche pihassa. Jos siis on poikamies näillä liksoilla niin kivan naiskaverin saaminen voi olla vaikeaa. Jos nainenkin on akateeminen, on vaatimukset mieheen kovat, jos taas ei ole paljoa vaatimuksia niin melko usein kysessä epätoivoinen monen lapsen yksinhuoltaja mt-ongelmineen, tai rapajuoppo pubiluuta.
osuit lausunnoissasi kylläkin asian ytimeen.
minusta sinun jutussa ei ollut järkeä. saat kuulostaa sille et kaikki naiset on pahoja. ehkä on vika sinussa että löydöt aina ne huonot ihmiset. ehkä sinä etsit väärästä paikasta. sinulla jos on vaimo niin miksi vaivaudut sitten edes valittaa. tuommoinen kirjoitus loukkaa meitä kunon naisia jotka haluaa ihanan miehen eikä pankki tiliä ja meitä on paljon tiedoksi sinulle
Teen kolmivuorotyötä lasitehtaassa, bruttopalkka kuussa n.1400-1450 riippuen hieman tuotantolisistä. Eläisin melko luksus elämää sun palkallas. Vuokraan menee 440/kk
Olen ompelija kolmivuorotyössä. Palkkani on 1200 euroa kuussa, mistä puolet menee elatusmaksuihin ja HIV-hoitoihin. Lopuilla maksan vuokraa Jakomäessä.
Minä olen surkea.
minun tehtäväni on esittää internetissä rikasta. tosiasiassa olen intissä töissä ja ainakin puolet internetin väestä tietää ettei minulla mitään rahoja ole.
tv: juge
Olen suojatöissä valtion puhdetyöverstaalla, jossa teen harjanvarsia. Työt ovat aika vaikeita, mutta toisaalta tienaan hulppeat 900 euroa kuussa. Työaikani on 67 tuntia viikossa.
Minä olen onneton spekulantti ja joudun maksamaan koko ajan "työnteostani"